O‘zbekiston delegatsiyasi kompleks musobaqalardagi o‘zining eng yaxshi natijasini qayd etdi
Turkiyaning Konya shahri mezbonlik qilgan V Islom birdamligi o‘yinlari o‘z yakuniga yetdi. Bir necha kun davom etgan murosasiz bellashuvlarda 56 mamlakatdan tashrif buyurgan 4000 nafardan ortiq sportchi g‘oliblik uchun kurash olib bordi. 265 nafar sportchi bilan Konyaga tashrif buyurgan delegatsiyamiz yakunda 51 ta oltin, 42 ta kumush va 65 ta bronza, jami 158 ta medal bilan umumjamoa hisobida mezbon Turkiyadan so‘ng ikkinchi o‘rinni egalladi!
Shubhasiz, bunday natija ortida Prezidentimiz va davlatimizning qo‘llab-quvvatlashi, sportchilarimizning qulay sharoitlarda shug‘ullanishi uchun yaratib berilayotgan sharoitlar turibdi desak, mubolag‘a bo‘lmaydi. Roppa rosa 2 yildan so‘ng Fransiya poytaxti Parij shahrida navbatdagi Olimpiya o‘yinlari bo‘lib o‘tadi. Hukumatimizning e’tibori bilan barcha sport turlaridagi terma jamoalarimiz unga qizg‘in tayyorgarlik olib bormoqda. Jarayon qay darajada ketayotganini ko‘rib olish, yutuq va kamchiliklarni tahlil qilish uchun kompleks musobaqalar ayni qulay imkoniyat.
Joriy yil Xitoyning Xanchjou shahrida o‘tkazilishi kerak bo‘lgan Osiyo o‘yinlari orqali sportchilarimizni “imtihon”dan o‘tkazish ko‘zda tutilgan edi. Biroq uning kelgusi yilga qoldirilishi ko‘plab mamlakatlar uchun Islom birdamligi o‘yinlarining ahamiyatini oshirib yubordi. Shu bois barcha jamoalarimiz Turkiyaning Konya shahrida o‘tgan V Islom birdamligi o‘yinlariga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rishdi.
Musobaqa davomida og‘ir atletika, dzyudo, sport kurashlari, yengil atletika, taekvondo, velosport, paralimpiya, gimnastika, qilichbozlik, kabi turlar salmoqli natija qayd etganini alohida ta’kidlash joiz. Albatta, kikboksing, suzish, karate, stol tennisi, kamondan otish kabi qolgan sport turlarida ham o‘ziga yarasha yuqori natijalar qayd etilib, qimmatli medallar qo‘lga kiritildi. Garchi bronza medali uchun kechgan bellashuvlarda gandbol va basketbol 3x3 bo‘yicha jamoalarimiz imkoniyatni boy berishgan bo‘lsa ham, qizlarimiz mamlakatimizda jamoaviy sport turlari butunlay yangi bosqichga chiqayotganini ko‘rsatishdi.
Bir so‘z bilan aytganda, mazkur Islom birdamligi o‘yinlari Parij-2024 Olimpiadasiga tayyorgarlik ko‘rayotgan jamoalarimizning to‘g‘ri yo‘ldan ketayotganini ko‘rsatmoqda. Konya-2021 O‘zbekiston delegatsiyasi uchun eng yuqori ko‘rsatkich qayd etilgan kompleks musobaqa sifatida tarixda qoldi.

19 Августа 2022 3218
V Игры Исламской солидарности, состоявшиеся в турецком городе Конья, завершились. В бескомпромиссных и захватывающих состязаниях за победу боролись более 4000 спортсменов из 56 стран. Отечественная делегация, выступавшая на Конья-2021 с 265 спортсменами, в итоге заняла второе место в общекомандном зачёте, пропустив вперёд хозяев Игр. Результат узбекских атлетов – 158 медалей, из которых 51 золотая, 42 серебряные и 65 бронзовых.
Безусловно, все эти достижения были продемонстрированы благодаря поддержке Президента и государства, условиям, создаваемым с их стороны для комфортных занятий спортсменов. Нельзя не отметить, что ровно через 2 года в столице Франции Париже пройдут очередные Олимпийские игры. Под пристальным вниманием Правительства находятся сборные по всем видам спорта, которые интенсивно готовятся к главным стартам четырёхлетия. Данные турецкие состязания стали ещё одной удобной возможностью увидеть, как идёт подготовительный процесс, а также шанс проанализировать достижения и недостатки.
Предполагалось провести своеобразный “экзамен” отечественных спортсменов на Азиатских играх, которые должны пройти в этом году в китайском Ханчжоу. Однако его перенос на следующий год преувеличил важность Игр Исламской солидарности для многих стран. Поэтому все команды усиленно готовились к V Играм Исламской солидарности.
Стоит отметить, что в ходе соревнований такие виды спорта, как тяжёлая атлетика, дзюдо, спортивная борьба, лёгкая атлетика, таэквондо, велоспорт, Паралимпийские дисциплины, гимнастика, фехтование показали достойные результаты. Конечно, в остальных дисциплинах, таких как кикбоксинг, плавание, каратэ, настольный теннис, стрельба из лука, были также завоёваны ценные медали. И хотя сборные Узбекистана по гандболу и баскетболу 3х3 упустили шанс в борьбе за бронзовые медали, девушки показали, что командные виды спорта в нашей стране выходят на совершенно новый уровень.
Одним словом, эти Игры Исламской солидарности, показатель того, что представители видов спорта, готовящиеся к Олимпиаде Париж-2024, идут на правильном пути. Одним словом, Конья-2021 вошёл в историю как комплексные соревнования, где был зафиксирован самый высокий показатель для узбекской делегации.