Konya-2021: Sherzod Tashmatov tibbiy yoʻnalish boʻyicha tayyorgarlik bilan tanishdi
9-18-avgust kunlari Turkiyaning Konya shahrida boʻlib oʻtadigan Islom birdamligi oʻyinlarida ishtirok etuvchi Oʻzbekiston delegatsiyasi ayni paytda barcha jabhalarda katta masshtabda tayyorgarlik olib bormoqda. Bugun MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov Qoʻmita qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi shifokorlari bilan boʻlajak musobaqaga tayyorgarlik jarayoni boʻyicha uchrashuv oʻtkazdi.
Unda musobaqaga joʻnab ketadigan shifokorlar va ishchi guruh tarkibi yana bir karra koʻrib olindi. Markaz shifokorlari hozirda terma jamoalarimiz musobaqadan avval chuqurlashtirilgan tibbiy koʻrikdan oʻtkazilayotgani, ularning salomatligi boʻyicha soʻnggi maʼlumotlar qandayligi haqida umumiy hisobot berishdi.
Musobaqaga sanoqli kunlar qolgani bois Sherzod Tashmatov har bir sportchimizning salomatligiga yanada katta eʼtibor qaratish zarurligini taʼkidladi. Shuningdek, suhbat davomida Turkiyada delegatsiyamiz uchun kerak boʻladigan birinchi tibbiy yordam vositalari va boshqa kerakli dorilar roʻyxatini shakllantirish boʻyicha ham fikr almashildi.

Конья-2021: Шерзод Ташматов ознакомился с подготовкой медперсонала
Делегация Узбекистана, принимающая участие в Играх Исламской солидарности, которые пройдут с 9 по 18 августа в турецком городе Конья, в настоящее время проводит заключительный этап широкомасштабной подготовки. Сегодня заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов провёл встречу со специалистами Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (РНПЦСМ) при Комитете по подготовке к предстоящим важным соревнованиям.
На мероприятии ещё раз был рассмотрен состав рабочей группы Центра, которая отправится на комплексные старты вместе с Национальными командами по видам спорта. Врачи РНПЦСМ дали общий отчёт о том, что все сборные в настоящее время проходят углубленное медицинское обследование перед состязаниями.
Шерзод Ташматов ещё раз отметил, что так как остаются считанные дни до Игр, необходимо уделить ещё больше внимания здоровью каждого спортсмена. Кроме того, в ходе беседы состоялся обмен мнениями о средствах первой медицинской помощи и формирование списка необходимых лекарственных средств, которые понадобятся делегации в Турции.