Bugun kikboks tashkilotlarining Butunjahon assotsiatsiyasi (WAKO) prezidenti Roy Beker Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga tashrif buyurdi. Martabali mehmonni Qoʻmita raisining birinchi oʻrinbosari Ravshan Irmatov qarshi oldi.
Dastlab Roy Bekerga oʻzbek sportining shonli tarixi, atletlarimizning soʻngi Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlarida erishgan muvaffaqiyatlari haqida maʼlumot berildi. Shundan soʻng oʻzaro hamkorlik masalalariga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston kikboksing federatsiyasi raisi oʻrinbosari Oybek Narmetov hamda MOQ Xalqaro aloqalar departamenti direktori Kamoliddin Ergashev ham ishtirok etishdi.
Suhbatda xalqaro tashkilot rahbari kikboksning soʻnggi davrda jahon boʻylab katta suratda ommalashib borayotgani, ayni paytga kelib 147 mamlakatda milliy federatsiyalarga ega ekani haqida gapirdi. Shuningdek, u mamlakatimizda ushbu sportning tez fursatda rivojlanayotganiga ham alohida toʻxtaldi.
Ravshan Irmatov Prezidentimiz tomonidan yoshlarga istalgan sport turi bilan shugʻullanishlari uchun keng imkoniyatlar yaratib berilayotgani, kikboks yurtimizda oʻsib kelayotgan yosh avlod vakillarining sevimli sport turlaridan biri ekaniga toʻxtaldi. Uchrashuv davomida xalqaro tashkilot va MOQ oʻrtasida istiqbolli hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha atroflicha fikrlar almashildi.
Qayd etish joiz, kikboks 2021-yil Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi tomonidan tan olingan sport turlaridan biri hisoblanadi. Mazkur sport joriy yil Turkiyaning Konya shahrida oʻtadigan Islom birdamligi oʻyinlari dasturiga ham kiritilgan. Oʻz navbatida, MOQ raisining birinchi oʻrinbosari terma jamoamizning oldinda turgan kompleks musobaqaga tayyorgarligi uchun barcha sharoitlar yaratib berilishini taʼkidladi.

Равшан Ирматов принял президента Всемирной ассоциаций организаций кикбоксинга
Сегодня президент Всемирной ассоциации организаций кикбоксинга (WACO) Рой Бейкер посетил Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. Почётного гостя встретил первый заместитель председателя Комитета Равшан Ирматов.
Сначала Рой Бейкер был проинформирован о славной истории узбекского спорта, достижениях отечественных атлетов на последних Олимпийских и Паралимпийских играх. После этого состоялась встреча, посвящённая вопросам взаимного сотрудничества. В мероприятии также принял участие заместитель председателя Федерации кикбоксинга Узбекистана Ойбек Нарметов, а также директор Департамента международных отношений НОК Камолиддин Эргашев.
В ходе беседы глава Международной организации рассказал о том, что за последние годы данная дисциплина расширяет свою географию популярности и занимающихся на постоянной основе файтеров, и отметил, что к настоящему моменту кикбоксинг имеет Национальные федерации в 147 странах. Зарубежный гость также подчеркнул стремительное развитие кикбоксинга в нашей стране.
Равшан Ирматов отметил, что со стороны Президента создаются широкие возможности для занятия молодёжи любым видом спорта, и, что кикбоксинг является одним из излюбленных дисциплин подрастающего поколения. В ходе встречи состоялся всесторонний обмен мнениями по налаживанию перспективного сотрудничества между WACO и НОК.
Стоит отметить, что кикбоксинг является одним из видов спорта, признанных Международным Олимпийским комитетом в 2021 году. Данная дисцинлина также включена в программу Игр Исламской солидарности, которые пройдут в турецком городе Конья в августе месяце текущего года. В свою очередь, первый заместитель председателя НОК отметил, что созданы все необходимые условия для подготовки отечественной сборной к предстоящим комплексным соревнованиям.