Koreya Respublikasida taekvondo WT boʻyicha Osiyo chempionati oʻz yakuniga yetdi. Bugun -80 kg vazn toifasida ishtirok etgan hamyurtimiz Shuhrat Salayev qitʼa chempionligini qoʻlga kiritdi.
Taekvondochimiz finalda Tokio-2020 kumush medal sohibi iordaniyalik Solih El Sharabati bilan toʻqnash keldi. Birinchi raundda Salayevning, ikkinchi boʻlimda raqibning gʻalabasi qayd etildi. Hal qiluvchi raundda Salayev 0:5 hisobida ortda borayotganiga qaramasdan kuchli xarakter koʻrsatib, 8:7 hisobida bellashuv taqdirini oʻz foydasiga hal qila oldi. Ayniqsa, soʻnggi 2 soniyada 2 ochkolik zarba bilan gʻalabani “ilib” ketgani butun musobaqaning eng dramatik lahzasi boʻldi, deyish mumkin.
Shu tariqa, terma jamoamiz mazkur qitʼa birinchiligini 4 ta oltin, 1 ta kumush va 2 ta bronza medallari bilan yakunladi. Ahamiyatli tomoni, erkaklar terma jamoamiz 4 ta oltin medal bilan musobaqa mezbonlarini ortda qoldirib, umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni egallashdi. Qayd etish joiz, terma jamoamiz qitʼa birinchiliklarida shu paytgacha 4 ta oltin medal qoʻlga kiritmagan edi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi taekvondochilarimizning ushbu tarixiy natijasi bilan Oʻzbekiston taekvondo WT assotsiatsiyasi va jamoamizni, murabbiylar shtabini samimiy qutlaydi.

Историческая победа! В общекомандном зачёте сборная Узбекистана опередила южнокорейцев
В Республике Корея завершился чемпионат Азии по таэквондо WT. Некоторое время назад наш соотечественник Шухрат Салаев, выступавший в весовой категории до 80 кг, стал чемпионом континента.
В финале узбекский таэквондист встретился с серебряным призёром Токио-2020 Солихом Эль Шарабати из Иордании. В первом раунде победу одержал Салаев, во втором-соперник. В решающем отрезке времени наш соотечественник, несмотря на отставание в счёте 0:5, показал волю к победе и со счётом 8:7 сумел решить судьбу поединка в свою пользу. Особенно, самым драматичным моментом всего поединка стало то, что он вырвал победу у оппонента 2-очковым ударом в последние 2 секунды.
Таким образом, сборная Узбекистана завершила континентальное первенство 4 золотыми, 1 серебряной и 2 бронзовыми медалями. Примечательно, что мужская сборная заняла первое место в общекомандном зачёте, опередив хозяев соревнований. Стоит отметить, что команда Узбекистана по таэквондо первый раз завоевала 4 золотые награды в истории ЧА.
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Ассоциацию таэквондо WT Узбекистана и всю команду за этот замечательный результат.