Xalqaro Olimpiya kunini “Yangi nafas” bilan qarshi olamiz
Har yili 23-iyun kuni dunyoning barcha burchaklarida sport, salomatlik va birdamlik bayrami – “Olimpiya kuni” sifatida nishonlanadi. Bu yil ham mamlakatimizda ushbu sanani katta shodiyona bilan qarshi olish rejalashtirilgan. Bugun Yoshlar ishlari agentligida ushbu tadbirga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.
Unda Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Sportni rivojlantirish vazirligi boshqarma boshligʻi Bahodir Mamatnazarov, Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi Bosh kotibi Kamoliddin Roʻzimuhammedov, Yoshlar ishlari agentligi mutasaddilari, shuningdek, koʻp sonli OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Sportni rivojlantirish vazirligi hamda Milliy Olimpiya qoʻmitasi bir qator tashkilotlar, sport federatsiya va assotsiatsiyalari bilan hamkorlikda joriy yil ham Xalqaro Olimpiya kunini katta shodiyona bilan kutib olishni niyat qilgan. Bayram bu yil ushbu kunning “klassik” tadbiri – ommaviy yugurish musobaqalari bilan oʻtkazilishi koʻzda tutilgan. Maʼlumki, Xalqaro Olimpiya kuni bayrami dunyoning koʻplab mamlakatlarida aynan ommaviy yugurish tadbiri bilan nishonlanadi. Bu yil hamyurtlarimiz mazkur sanani “Yangi nafas” marafoni bilan qarshi olishadi. Har yili oʻtkazib kelinadigan ushbu tadbir shu tariqa bu yil “Olimpiya kuni”ga ulanib ketadi.
Anjuman avvalida mutasaddilar Xalqaro Olimpiya kunining bu yil qanday nishonlanishi haqida maʼlumot berishdi. Jumladan, Oybek Kasimov “Olimpiya kuni” bayramining tarixi, sport olamida tutgan oʻrni haqida gapirar ekan, bu orqali davlatimiz rahbari ilgari surayotgan sogʻlom turmush tarzi targʻibotini kuchaytirish maqsadi turganini alohida taʼkidladi.
Shuningdek, Kamoliddin Roʻzimuhammedov musobaqa reglamenti, tashkiliy qoʻmita tomonidan olib borilayotgan tayyorgarliklar, bahslar poytaxtimizning qaysi koʻchalaridan oʻtishi haqida gapirdi. Unga koʻra, ishtirokchilar uchun katta qiyinchilik tugʻdirmaslik, imkoniyati cheklangan aholi qatlami vakillarini ham jalb qilish maqsadida poyga 3 km masofada oʻtkaziladi.
Rejaga koʻra, bu yilgi “Olimpiya kuni” bayram tadbirlari 26-iyun kuni boʻlib oʻtadi. Ushbu sanada Fargʻona, Namangan, Chirchiq, Guliston, Jizzax, Samarqand, Shahrisabz, Toshkent shaharlarida bir vaqtning oʻzida ommaviy yugurish tadbiri tashkillashtiradi. Unda har bir shaharda kamida 2 000 nafardan ziyod ishtirokchi qatnashishi kutilmoqda.
Qayd etish joiz, Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi boʻlajak bayramni aynan 23-iyun sanasida emas, unga yaqin boʻlgan kunlarda ham nishonlash mumkinligi boʻyicha tavsiya berib keladi. Anjuman davomida mutasaddilar jurnalistlarning tashkiliy jarayon bilan bogʻliq savollariga batafsil javob berishdi.

Нынешний Международный Олимпийский день в Узбекистане пройдёт иначе
Ежегодно 23 июня во всех уголках планеты отмечается праздник спорта, здоровья и единства – Олимпийский день. Не исключение и наша страна. В этом году в Узбекистане также планируется встретить эту дату с большой радостью. Сегодня в Агентстве по делам молодёжи состоялась пресс-конференция, посвящённая этому событию.
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, начальник управления Министерства развития спорта Баходир Маматназаров, Генеральный секретарь Федерации лёгкой атлетики Узбекистана Камолиддин Рузимухаммедов и сотрудники СМИ.
Министерство развития спорта и Национальный Олимпийский комитет совместно с рядом Организаций, спортивных Федераций и Ассоциаций намерены с большой радостью встретить в этом году Международный Олимпийский день. Праздник предусматривает проведение мероприятия по празднованию этого дня – массового забега, призванный способствовать популяризации массового спорта. В этом году наши соотечественники встретят эту дату марафоном “Янги нафас”. Таким образом, на этот раз данное ежегодное мероприятие будет связано с Олимпийским днём.
В начале конференции официальные лица рассказали о том, каким образом будет отмечаться Международный Олимпийский день в этом году. В частности, Ойбек Касимов, говоря об истории праздника "Олимпийский день", его роли в мире спорта, особо подчеркнул задачу усиления пропаганды здорового образа жизни, продвигаемая главой государства.
Камолиддин Рузимухаммедов также рассказал о регламенте соревнований, о подготовке, проводимой организационным комитетом, о том, по каким улицам столицы пройдут состязания. По его словам, забег пройдёт на дистанции 3 км, чтобы не создавать больших сложностей для участников, а также привлечь представителей различных слоёв населения.
В этот день будет организовано массовое беговое мероприятие в Фергане, Намангане, Чирчике, Гулистане, Джизаке, Самарканде, Шахрисабзе, Ташкенте. Ожидается, что в каждом городе в праздничном забеге примут участие свыше 2 000 участников.
Стоит отметить, что Международный Олимпийский комитет рекомендует отмечать предстоящий праздник не только 23 июня, но и в ближайшие к нему дни. В ходе конференции ответственные лица подробно ответили на вопросы журналистов, связанные с организационным процессом.