Sportimiz mutasaddilari kubalik mutaxassis bilan uchrashishdi
Kuni kecha boks boʻyicha kubalik taniqli mutaxassis, professor Karlos Ivan Fuentos Vilyanuyeva Oʻzbekiston terma jamoasida faoliyat boshlagani haqida maʼlum qilgan edik. Bugun Sportni rivojlantirish vazirligi hamda Milliy Olimpiya qoʻmitasi rahbariyati tajribali mutaxassis bilan uchrashib, oldindagi rejalarni muhokama qilib oldi.
Uchrashuvda Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov va uning oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston boks federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Saken Polatov ishtirok etishdi. Unda Kuba tajribasidan foydalangan holda mahalliy bokschilar mahoratini oshirish, murabbiylarining tajribasini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi. Oʻz navbatida, xalqaro mutaxassis Respublikada faoliyat yuritayotgan boks maktablarini oʻrganish, mashgʻulotlarda ishtirok etish istagi borligini maʼlum qildi.
Mutasaddilarimiz suhbat davomida viloyatlardagi sport maktablarida boks bilan shugʻullanib kelayotgan yoshlarning ham jismonan, ham ruhan tayyorgarliklarini kuchaytirishda xorijiy tajriba muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidlashdi. Bunga javoban, professor Karlos Vilyanuyeva yaqin kunlarda oʻz ishini Qashqadaryo viloyatiga borish va sport maktablarini koʻzdan kechirishdan boshlashini maʼlum qildi.

Ответственные лица узбекского спорта встретились с кубинским специалистом
На днях мы сообщали о том, что известный кубинский специалист по боксу, профессор Карлос Иван Фуэнтос Вильянуэва начал свою карьеру в сборной Узбекистана. Сегодня руководство Министерства развития спорта и Национального Олимпийского комитета встретилось с опытным экспертом и обсудило планы на будущее.
В мероприятии приняли участие министр Развития спорта Адхам Икрамов и его заместитель Шахрилло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, первый заместитель председателя Федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов. В заседании обсуждались вопросы повышения мастерства отечественных боксёров, совершенствования мастерства тренеров с использованием кубинского опыта. В свою очередь, международный специалист выразил желание изучить деятельность действующих в Республике школ бокса, принять участие в тренировках.
В ходе беседы официальные лица отметили, что зарубежный опыт играет важную роль в усилении физической и духовной подготовки молодёжи, занимающейся боксом в областных спортивных школах. Профессор Карлос Вильянуэва сообщил, что в ближайшие дни начнёт свою работу с поездки в Кашкадарьинскую область и осмотра местных спортивных школ.