Sherzod Tashmatov Rim Gran-prisidan soʻng murabbiylar shtabining faoliyatini tanqidiy koʻrib chiqdi
3-5-iyun kunlari Italiya poytaxti Rim shahrida taekvondo WT boʻyicha mavsumning dastlabki Gran-pri turniri boʻlib oʻtdi. Unda 8 nafar sportchi bilan qatnashgan terma jamoamiz 1 ta bronza medaliga sazovor boʻldi. Tabiiyki, bu natija Assotsiatsiyasi rahbariyatini qanoatlantirgani yoʻq. Shu bois, bugun MOQ raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston taekvondo WT assotsiatsiyasi raisi Sherzod Tashmatov murabbiylar shtabi bilan yigʻilish oʻtkazdi.
Unda Pavel Xan boshchiligidagi shtabning soʻnggi davrdagi faoliyati keskin tanqidiy koʻrib chiqildi. Ayniqsa, Rim Gran-prisida taekvondochilarimizning ishtiroki, yoʻl qoʻyilgan kamchiliklar va ularning yechimlariga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Sherzod Tashmatov oʻtgan musobaqada jamoamiz qayd etgan natijadan umuman qoniqmaganini aytib, keyingi startlarga butunlay boshqacha yondashuv bilan tayyorlanish lozimligini bildirdi va deyarli natija bermayotgan mutaxassislarni keskin ogohlantirdi. MOQ raisi oʻrinbosari kerak boʻlsa, murabbiylar shtabining tarkibni yangilash, unga viloyatlardagi tajribali trenerlarni jalb qilish masalasini ham koʻrib chiqdi. Shuningdek, yigʻilish davomida har bir vazn toifasida yoshlardan iborat zaxira sportchilarining bugungi holati, koʻrsatayotgan natijalari tahlil qilindi.
Taʼkidlash joiz, 24-27-iyun kunlari Koreya Respublikasida navbatdagi Osiyo chempionati boʻlib oʻtadi. Shuningdek, avgustda Turkiyaning Konya shahrida oʻtkaziladigan Islom birdamligi oʻyinlari dasturiga ham taekvondo sporti kiritilgan. Sherzod Tashmatov suhbat davomida terma jamoamizning mazkur musobaqalarga tayyorgarligini maksimal darajada kuchaytirish boʻyicha tegishli koʻrsatmalar berdi.

Шерзод Ташматов дал серьёзное поручение по дальнейшему достойному выступлению сборной таэквондо WT
С 3 по 5 июня в столице Италии прошёл первый в сезоне турнир серии Гран-при по таэквондо WT. Из 8 спортсменов сборной Узбекистана, принимавших участие в данных соревнованиях, 1 завоевал бронзовую медаль. Безусловно, данный результат не удовлетворил руководство Ассоциации. В связи с этим сегодня заместитель председателя НОК, глава Ассоциации таэквондо WT Узбекистана Шерзод Ташматов провёл совещание с представителями тренерского штаба.
В заседании критически была оценена деятельность штаба во главе с Павлом Ханом за последний период. Особенно было отмечено участие наших таэквондистов в Гран-при Рима, проанализированы допущенные на турнире недостатки и пути их решения. Шерзод Ташматов отметил, что совершенно недоволен результатом, продемонстрированным отечественной командой в итальянских стартах, потребовал, чтобы к следующим соревнованиям готовились с совершенно другим подходом, дал серьёзное предупреждение специалистам, которые практически не дают результатов. Заместитель председателя НОК, недовольный работой тренерского штаба сборной, также рассмотрел вопрос обновления состава в случае необходимости, привлечения опытных наставников из регионов. Также в ходе встречи были проанализированы текущее состояние и результаты единоборцев молодёжного резерва в каждой весовой категории.
Стоит отметить, что с 24 по 27 июня в Республике Корея пройдёт очередной чемпионат Азии. В программу Игр Исламской солидарности, которые запланированы на август в Турецком городе Конья, также включён таэквондо. В ходе беседы Шерзод Ташматов дал соответствующие указания по максимальному усилению подготовки сборной к этим важным и ответственным соревнованиям.