Sportchilarimizning tibbiy koʻrikdan oʻtishlari uchun yangi qulayliklar yaratildi
Maʼlumki, sportchilarimizning xalqaro maydonda yuqori natijalarni qayd etishida, ularga koʻrsatiladigan tibbiy xizmatning oʻrni katta. Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi qoshida tashkil etilgan Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi atletlarimiz uchun qulayliklar yaratish maqsadida bir qator qoʻshimcha oʻzgarishlarni amalga oshirdi.
Bu borada Markaz laboratoriyasi yangi texnika bilan boyiganini taʼkidlash joiz. U orqali endilikda atletlarimizning umumiy qon tahlillari avvalgidan ancha koʻp parametrlarda koʻrib chiqiladi. Shuningdek, turkiyalik mutaxassislar bilan hamkorlikdagi ishlar orqali sport genetikasi tekshiruvidagi yoʻnalishlar ham koʻpaydi.
Bugun MOQ rahbariyati mazkur texnikalar qanday xizmat koʻrsatayotgani oʻrganish maqsadida Markaz faoliyati bilan tanishdi. RSTIAM direktori Kamol Sirojitdinov Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov, MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitovga yangi jihozlarning qanday ishlashi va ularning imkoniyatlari haqida batafsil maʼlumot berdi.
Sportchilarimiz uchun yana bir qulaylik. Endilikda ular tibbiy koʻrikdan oʻtadigan asosiy yoʻnalishlar bir joyda toʻplandi. Ilgari atletlarimiz tor doiradagi mutaxassislar koʻrigidan oʻtishgach, Markazning koʻplab qavatlarida navbatma navbat yurishar edi. Yangi oʻzgarishdan soʻng laboratoriya, barcha turdagi funksional tekshiruv xonalari bir joyda birlashtirildi.
MOQ rahbariyati sportchilarimiz uchun yaratilgan ushbu qulayliklar haqida ijobiy fikr bildirib, mazkur yoʻnalishdagi ishlarni yanada takomillashtirish boʻyicha qoʻshimcha tavsiyalarini berdi. Ahamiyatlisi, ushbu tibbiy jihozlar kelgusida nafaqat sportchilar, balki hamyurtlarimiz uchun ham xizmat koʻrsatishi mumkin.

Новые условия-новые возможности!
В достижении спортсменами высоких результатов на международной арене велика роль оказываемых им медицинских услуг. Республиканский научно-практический центр спортивной медицины, созданный при Национальном Олимпийском комитете Узбекистана, внёс ряд дополнительных изменений в целях создания удобств для наших атлетов.
Стоит отметить, что лаборатория Центра оснащена новой техникой. С её помощью общий анализ крови атлетов теперь рассматривается по гораздо большему количеству параметров, чем раньше. Также благодаря совместной работе с турецкими специалистами увеличились направления в области спортивной генетики.
Сегодня руководство НОК ознакомилось с деятельностью Центра с целью изучения обслуживания новой техники. Директор РНПЦСМ Камол Сирожитдинов дал подробную информацию Генеральному секретарю Комитета Ойбеку Касимову, заместителю председателя НОК Шерзоду Ташматову, председателю Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходиру Махситову о работе нового оборудования и его возможностях.
Ещё одно удобство для спортсменов - основные направления, по которым они проходят медосмотр, собраны в одном месте. Раньше атлеты, пройдя осмотр узкого круга специалистов, поочерёдно ходили по многим этажам Центра. После Нового преобразования лаборатория, все виды функциональных обследований были объединены в одном помещении.
Руководство НОК положительно отозвалось об этих удобствах, созданных для спортсменов, и дало дополнительные рекомендации по дальнейшему совершенствованию работы в данном направлении. Что немаловажно, это медицинское оборудование может служить не только спортсменам, но и нашим соотечественникам, которые имеют вопросы по своему состоянию здоровья.