Samarqand Olimpiyachilarimiz uchun markazlashtirilgan bazaga aylantiriladi
Prezidentimizning 23-may kuni videoselektor yigʻilishida bergan topshiriqlari boʻyicha hududlarda oʻtkazilayotgan oʻrganish ishlari davom etadi. MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va Qoʻmita raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston boks federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Saken Polatov boshchiligidagi ishchi guruhning navbatdagi manzili Samarqand viloyati boʻldi.
Maʼlumki, Samarqand Respublikamizda 2 ta Olimpiya zaxiralari kollejiga ega boʻlgan yagona viloyat hisoblanadi. Samarqand va Toyloq OZK koʻplab terma jamoalarimiz uchun kuchli atletlarni yetishtirib berishi sir emas, biroq soʻnggi vaqtda mazkur holat faqatgina maʼlum sport turlari bilan cheklanib qolgan.
Bu borada davlatimiz rahbari Samarqand OZK sport gimnastikasi, taekvondo va stol tennisi boʻyicha soʻnggi 3 yilda musobaqalarda sovrinli natija koʻrsatmagani, ammo kollejda ushbu sport turlari boʻyicha 23 nafar sportchi, 3 nafar trener mavjud ekani haqida tanqidiy fikr bildirgan edi. Viloyat sportni rivojlantirish boshqarmasi, BOʻSM va IBOʻSM mutasaddilari bilan oʻtgan uchrashuvda shu va boshqa oʻz yechimini kutayotgan masalalarga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Uchrashuvda MOQ mutasaddilari iqtidorli yoshlarni saralash, mutaxassislarning malakasini oshirish orqali sport taʼlimidagi sifatni yaxshilash boʻyicha Sportni rivojlantirish vazirligi bilan ishlab chiqilgan reja taqdimotini oʻtkazishdi. Maʼlumki, unda musobaqalar sport turlari xususiyatlaridan kelib chiqib, har bir hududning tuman va shaharlarida yosh toifalari boʻyicha zonalar va sektorlar kesimida oʻtadi. Yigʻilish davomida mutaxassislar bilan yangi tizimni amalga tatbiq qilish, uning samaradorligini yanada oshirish boʻyicha fikrlar bildirildi.
Rejaga koʻra, kelgusida Olimpiya oʻyinlari uchun atletlarni tayyorlash markazi aynan Samarqandda bunyod etiladi. Xitoy tajribasi asosida bu yerda barcha asosiy terma jamoalar yirik kompleks musobaqalar, qitʼa va jahon chempionati kabi muhim startlarga tayyorgarlik koʻrishadi. Shu bois, yigʻilishda viloyatdagi mavjud infratuzilmani yanada kuchaytirish muhimligi alohida taʼkidlandi.
Mutasaddilar tashrif davomida hududlarda oʻtkazilayotgan mashgʻulotlar jarayonini kuzatib, yoshlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishishdi. Oʻrganishlar natijasi boʻyicha amalga oshiriladigan ishlar belgilab olindi.

Самарканд станет централизованной базой для Олимпийцев
Визит рабочей группы в регионы согласно поручениям Президента, данным на видеоселекторном совещании 23 мая, продолжается. Следующим адресом ответственных лиц во главе с Генеральным секретарём НОК Ойбеком Касимовым и заместителем председателя Комитета, первым заместителем председателя Федерации бокса Узбекистана Сакеном Полатовым стала Самаркандская область.
Как известно, Самарканд является единственной областью в нашей республике, где имеются сразу 2 колледжа Олимпийского резерва. Ни для кого не секрет, что Самаркандский и Тойлокский КОР воспитали сильных атлетов для многих сборных страны по различным видам спорта. Но в последнее время эта ситуация стала ограничиваться только определёнными дисциплинами.
В связи с этим глава государства критически отозвался о том, что воспитанники Самаркандского КОР не показали достойных результатов на соревнованиях по гимнастике, таэквондо и настольному теннису за последние 3 года, однако, в колледже по этим видам спорта имеются 23 спортсмена и 3 тренера. На встрече с должностными лицами областного Управления развития спорта, ДЮСШ и СДЮСШ были обсуждены эти и другие вопросы.
На встрече представители НОК презентовали план, разработанный совместно с Министерством развития спорта, увеличения качества спортивного образования путём отбора талантливой молодёжи, повышения квалификации специалистов. Как известно, согласно данному проекту соревнования будут проходить в разрезе возрастных категорий, зон и секторов в районах и городах каждой области, исходя из особенностей вида спорта. В ходе совещания были высказаны мнения по внедрению новой системы, дальнейшему повышению её эффективности.
Согласно плану, центр подготовки атлетов к предстоящим Олимпийским играм будет построен именно в Самарканде. Основываясь на опыте Китая, здесь все основные сборные будут готовиться к крупным комплексным соревнованиям, к континентальным и мировым чемпионатам. В связи с этим на заседании была особо подчёркнута важность дальнейшего усиления существующей инфраструктуры в области.
В ходе визита ответственные лица наблюдали за ходом проводимых на местах занятий, ознакомились с условиями, созданными для занятий спортом молодёжи. В результате проведённого исследования был определён план работы.