Oʻz vaqtida dunyoning eng yaxshi murabbiyi deb tan olingan Andrey Shturbabin 50 yoshda!
Bugun Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan sport ustozi Andrey Shturbabin oʻzining yarim asrlik yoshini qarshi olmoqda.
Andrey Anatolyevich Shturbabin 1972-yil 30-may kuni tavallud topgan. Sportchilik faoliyati davomida Atlanta-1996 va Sidney-2000 Olimpiadalarida ishtirok etgan. Bangkok-1998 Osiyo oʻyinlarida va qitʼa chempionatlarida shohsupaga koʻtarilgan. Andrey Anatolyevichning murabbiylik faoliyati yorqin sahifalarga boy. Jumladan, u 3 karra Olimpiya oʻyinlari sovrindori Rishod Sobirov, Rio-2016 Olimpiadasi bronza medali sohibi Diyorbek Oʻrozboyev kabi nomdor polvonlarni tarbiyalagan.
Shturbabin bir necha yil davomida Oʻzbekiston terma jamoasida bosh murabbiy sifatida samarali faoliyat yuritdi. 2011-yilda Xalqaro dzyudo federatsiyasi (IJF) tomonidan dunyoning eng yaxshi murabbiyi deb topilgan. U maʼlum muddat Eron terma jamoasiga ham ustozlik qildi. Bugungi kunda Sloveniya terma jamoasi bosh murabbiyi sifatida faoliyat yuritmoqda.
Tajribali murabbiy Andrey Shturbabin koʻp yillik xizmatlari uchun hukumatimiz tomonidan “Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan sport ustozi” faxriy unvoni, “Doʻstlik” ordeni hamda “Shuhrat” medali bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Andrey Shturbabinni tugʻilgan kuni bilan muborakbod etib, unga uzoq umr, kelgusi faoliyatida yangi zafarlar tilab qoladi.

Андрей Штурбабин отмечает свой юбилей!
Андрей Анатольевич Штурбабин родился 30 мая 1972 года. За свою спортивную карьеру он участвовал в Олимпийских играх Атланта-1996 и Сидней-2000. На Азиатских играх Бангкок-1998 он поднялся на пьедестал почёта, а также является неоднократным медалистом континентальных чемпионатов. Тренерская деятельность Андрея Анатольевича полна ярких страниц. В частности, он воспитал таких известных единоборцов, как 3-кратный призёр Олимпийских игр Ришод Собиров, бронзовый призёр Олимпиады Рио-2016 Диёрбек Уразбоев.
В течение нескольких лет Штурбабин плодотворно работал в качестве главного тренера сборной Узбекистана. В 2011 году был признан Международной федерацией дзюдо (IJF) лучшим тренером мира. Некоторое время он также тренировал сборную Ирана. На сегодняшний день он работает главным тренером сборной Словении.
За многолетнюю и плодотворную работу опытный тренер Андрей Штурбабин награждён Правительством почётным званием "Заслуженный тренер Узбекистана", является кавалером ордена "Дустлик" и обладателем медали "Шухрат".
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Андрея Штурбабина с Днём рождения, желает ему долгих лет жизни и новых, ярких и впечатляющих побед.