Aziza Yoqubova – kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatlarida medal qoʻlga kiritgan birinchi oʻzbek qizi boʻladi!
Turkiyada oʻtkazilayotgan boks boʻyicha ayollar oʻrtasidagi jahon chempionatida unutilmas gʻalaba. -50 kg vazn toifasida yurtimiz sharafini himoya qilayotgan Aziza Yoqubova kattalar miqyosidagi dunyo birinchiligida shohsupaga koʻtariladigan ilk bokschi qizimiz sifatida tarixda qoladi.
Yurtdoshimiz hozirgina yakuniga yetgan chorak final bahsida italiyalik Jiordana Sorrentinoni magʻlubiyata uchratib, yarim finalga yoʻl oldi. Maʼlumki, boksda ushbu bosqichga yetib kelgan sportchilar kamida bronza medalini naqd qilib qoʻyishadi. Bu esa Yoqubova musobaqada shohsupaga koʻtarilishini anglatadi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ushbu tarixiy gʻalaba bilan Oʻzbekiston boks federatsiyasi, sportchilarimiz va murabbiylar shtabini samimiy tabriklab, musobaqada ishtirok etayotgan boshqa vakillarimizga ham ulkan zafarlar tilaydi.
Aziza Yoqubovadan esa keyingi janglarda final yoʻllanmasi qatori oltin medal kutib qolamiz. Olgʻa, Oʻzbekiston!

Азиза Якубова станет первой представительницей Узбекистана по боксу среди женщин, завоевавшая медаль на ЧМ среди взрослых!
Историческую победу на чемпионате мира по боксу среди женщин, который проходит в Турции, одержала Азиза Якубова, защищающая честь Узбекистана в весовой категории до 50 кг. Она войдёт в историю узбекской школы бокса, как первая спортсменка, поднявшаяся на подиум первенства планеты среди взрослых.
Наша соотечественница вышла в полуфинал, одолев итальянку Джордану Соррентино в четвертьфинальном бою, завершившийся только что. Известно, что спортсменки, достигшие этой стадии в боксе, становятся обладательницами как минимум бронзовой медали.
Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию бокса Узбекистана, наших спортсменок и тренерский штаб с этой исторической победой, желает остальным атлетам удачи.