Otabek Umarov 1984 yil 15 may kuni tavallud topgan. Uzoq vaqtdan beri o‘zbek sporti rivojiga ulkan hissa qo‘shib kelayotgan mutaxassislardan sanaladi. Jumladan, O‘zbekiston triatlon federatsiyasi raisi, MMA assotsiatsiyasi asoschisi va birinchi rahbari sifatida yurtimizda ushbu sport turlari, xususan, ommaviy sport targ‘ibotini yangi bosqichga olib chiqdi. Zero, Toshkentda ilk bor mazkur yo‘nalish bo‘yicha GFC-20 turniri, O‘zbekiston chempionati va boshqa yirik turnirlarning o‘tkazilishi yuqoridagi fikrlarimizni tasdiqlaydi.
Otabek Muhammadaliyevich 2020 yil O‘monning Maskat shahrida o‘tgan Osiyo Olimpiya kengashining Bosh Assambleyasida tashkilotning vitse-prezidenti etib saylandi. Uning mazkur lavozimga saylanishi poytaxtimizning 2025 yil yoshlar Osiyo o‘yinlarini qabul qilishi bilan bog‘liq. Ishonamizki, Otabek Umarov OOK vitse-prezidenti sifatida Yangi O‘zbekistonning salohiyatini butun dunyoga ko‘rsatishda, mamlakatimiz va Markaziy Osiyoda Olimpiya harakati targ‘ibotining yanada kuchayishida jonbozlik ko‘rsatadi. Qayd etish joiz, joriy yil mamlakatimizda Osiyo Olimpiya kengashi Ijroiya qo‘mitasining yig‘ilishi ilk bor Toshkentda o‘tkazilishida uning xizmati katta.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Otabek Umarovni tavallud ayyomi bilan samimiy tabriklab, unga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi.

Сегодня вице-президент Олимпийского Совета Азии (ОСА) Отабек Умаров празднует свой День рождения.
Отабек Умаров родился 15 мая 1984 года. Является специалистом, оказывающий в течении длительного времени достойный вклад в развитие узбекского спорта. В частности, являясь руководителем Федерации триатлона, основателем и первым председателем Ассоциации ММА, увеличил пропаганду и поднял на новый уровень развития этих видов спорта. Ярким примером этому служит проведение впервые в Ташкенте турнира GFC-20, чемпионата Узбекистана и самых крупных престижных международных соревнований. Безусловно, благодаря инициативам Отабека Умарова, заметно расширяется география сторонников здорового образа жизни и Олимпийского движения, людей, занимающихся на постоянной основе различными видами спорта.
В 2020 году на Генеральной Ассамблее ОСА в Маскате Отабек Мухаммадалиевич был избран на пост вице-президента Организации. Верим, что под его руководством юношеские Азиатские игры Ташкент-2025 пройдут на достойном уровне. А это в свою очередь, поспособствует демонстрации потенциала Нового Узбекистана всему миру.
Стоит отметить, что в проведении очередного заседания Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии впервые в нашей столице, велика заслуга Отабека Умарова.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Отабека Умарова с Днём рождения, желает ему семейного благополучия, успехов и удачи во всём, крепкого здоровья и долгих лет жизни.