Germaniyada kurash bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun turnir o‘tkazildi
Germaniyaning Frankfurt shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun xalqaro turnir muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Ko‘hna qit’aning 20 dan oshiq davlatidan polvonlar ishtirok etgan ushbu musobaqada erkaklar +81 kg, ayollar +63 kg vazn toifasida umumiy mukofot jamg‘armasi 10 ming yevro bo‘lgan turnir g‘olibligi uchun kurash olib borishdi.
Azaliy qadriyatlarimiz targ‘iboti, milliy sportimiz kurashning xalqaro rivoji yo‘lida muhim bo‘lgan ushbu musobaqaning tantanali ochilish marosimida Xalqaro kurash assotsiatsiyasi, Yevropa kurash konfederatsiyasi, O‘zbekiston va Germaniya kurash federatsiyasi xodimlari, Germaniyada faoliyat yuritayotgan bir qator davlatlarning diplomatik korpus vakillari ishtirok etib, o‘zbek sportining jozibasidan, kurash usullaridan bahra olishdi.
Bellashuvlar haqida so‘z yuritadigan bo‘lsak, +63 kgdagi qizlar bahsida polshalik Sandra Liskin barcha raqibalariga imkon qoldirmadi va qizlar o‘rtasidagi bahslarda bosh sovringa ega chiqdi. Erkaklar o‘rtasidagi musobaqada esa Serbiya polvoni Aleksandr Kolobikka omad kulib boqdi.
O‘z vaznlarida 1-o‘rinni egallagan sportchilar 2500, 2-o‘rin sohiblari 1500 va 3-o‘rindan joy olgan kurashchilar 500 yevro miqdoridagi pul mukofotlari bilan taqdirlandi.

В Германии прошёл турнир по курашу на приз Президента Республики Узбекистан
В Германии состоялся международный турнир на призы Президента Республики Узбекистан. В данных соревнованиях, в которых приняли участие единоборцы из более чем 20 стран, мужчины боролись за победу в весовой категории свыше 81 кг, женщины свыше 63 кг, общий призовой фонд состязаний составил 10 тысяч евро.
В торжественной церемонии открытия этого важного турнира приняли участие сотрудники Международной ассоциации кураш, Европейской конфедерации кураш, Федераций кураш Узбекистана и Германии, представители дипломатического корпуса ряда государств, действующих в Германии, которые воочию убедились зрелищности узбекской Национальной борьбы.
Что касается результатов состязаний, то на высшую ступень пьедестала почёта в женской части турнира поднялась полька Сандра Лискин, а в соревнованиях среди мужчин золото домой забрал серб Александр Колобик.
Спортсменам, занявшим 1-е место в своих весовых категориях, были вручены денежные призы в размере 2500, занявшим 2-е место-1500, а единоборцам, занявшим 3-е место-500 евро.