Iraklionda Oʻzbekiston uchun atalgan kun yoxud Jabborovaning gʻalabasi sharafiga ikkinchi bor madhiyamiz yangraydi
Gretsiyada oʻtkazilayotgan ogʻir atletika boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionatining bugungi kun bahslari terma jamoamiz uchun ataldi. Qizlar oʻrtasida -87 kg vazn toifasida oʻtkazilgan bahslarda Tursunoy Jabborova oltin medalni qoʻlga kiritdi.
Dast koʻtarish mashqida 109 kg natija bilan eng yaqin taʼqibchisini 9 kgga ortda qoldirgan Jabborova siltab koʻtarish mashqida 129 kg toshni koʻtarishga muvaffaq boʻldi. Shubhasiz, ikki kurashdagi 238 kg natijaga hamyurtimizning hech bir raqibasi yaqin kela olmadi va Tursunoy mutlaq chempionlikni rasmiylashtirdi.
Ogʻir atletika boʻyicha U-20 JCH
Qizlar, -87 kg
1. Tursunoy Jabborova (Oʻzbekiston) – 238 (109+129) kg
2. Entenza Reyes (Kuba) – 226 (99+127) kg
3. Elizabet Ouyens (AQSH) – 222 (99+123) kg
Eslatib oʻtamiz, bugungi bahslar davomida Sharofiddin Amriddinov ham -102 kg vazn toifasida chempionlikni qoʻlga kiritgan edi. Shu tariqa, bugun Irakliondagi arenada ikkinchi bor Oʻzbekiston Respublikasi davlat madhiyasi yangramoqda.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi bugungi ajoyib gʻalabalar bilan Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi, chempionlarimiz va ularni tarbiyalagan murabbiylar, barcha muxlislarimizni qutlab qoladi.

В Ираклионе снова покоряется первая ступень пьедестала почёта
Сегодняшние соревнования молодёжного чемпионата мира по тяжёлой атлетике в Греции подарили массу положительных эмоций сборной Узбекистана. Среди девушек в весовой категории до 87 кг Турсуной Джабборова завоевала золотую медаль.
Турсуной, которая с результатом 109 кг в рывке опередила ближайшую преследовательницу на 9 кг, в упражнении толчка смогла поднять 129 кг. Безусловно, к результату 238 кг по сумме двух упражнений не смогла приблизиться ни одна из её соперниц. Таким образом Турсуной Джабборова оформила абсолютное чемпионство.
Девушки, -87 кг
1. Турсуной Джабборова (Узбекистан) – 238 (109+129) кг
2. Энтони Рейес (Куба) – 226 (99+127) кг
3. Элизабет Оуэнс (США) – 222 (99+123) кг
Напомним, что в ходе сегодняшних соревнований наш соответственник Шарофиддин Амриддинов также стал чемпионом в весовой категории до 102 кг. Таким образом, сегодня на арене в Ираклионе два раза прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан.
Национальный Олимпийский комитет поздравляет с блестящими выступлениями наших соотечественников Федерацию тяжёлой атлетики Узбекистана, чемпионов и их тренеров, всех поклонников узбекского спорта.