Oksana Chusovitina: “Parij-2024 Olimpiadasiga ham tayyorlanaman”
Ayni kunlarda sport gimnastikasi bo‘yicha O‘zbekiston chempionati bo‘lib o‘tmoqda. E’tiborlisi unda ishtirok etgan afsonaviy atletimiz Oksana Chusovitina tayanib sakrash dasturida g‘alaba qozonib, ushbu yo‘nalishda ayni paytda mamlakatimizda tengi yo‘q ekanini isbotladi. Biz bu orada sportchimiz bilan bog‘lanib, Osiyo o‘yinlarining qoldirilgani uning yaqin rejalariga qanday ta’sir o‘tkazgani haqida so‘radik.
– Oksana, navbatdagi chempionlik bilan tabriklaymiz. Hisoblab ko‘rdingizmi, bu Siz uchun nechanchi mamlakat chempionligi?
– Rahmat, tabrik va e’tibor uchun. Yo‘q, odatda men medallarimni sanamayman. Shu bois bu haqida aniq ayta olmayman.
– Osiyo o‘yinlarining qoldirilishi rejalaringizga qanday ta’sir o‘tkazdi? Agar 2023 yil ham faoliyatingizni davom ettirsangiz, Parij-2024 Olimpiadasi haqida o‘ylab ko‘rsa bo‘ladi.
– Bu haqida yaxshilab o‘ylab ko‘rdim va Osiyo o‘yinlaridan so‘ng Parij-2024 Olimpiadasiga ham tayyorlanishga qaror qildim!
Ma’lumot uchun, Oksana Chusovitina 8 bor Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etib, gimnastika tarixi va “Ginnesning rekordlari” kitobiga kiritilgan edi. Agar u Parij-2024 Olimpiadasida ham ishtirok etadigan bo‘lsa, o‘z rekordini yaqin davr ichida hech kim yaqinlasha olmaydigan qilib yangilaydi. Yana ham hayratlanarlisi, o‘shanda u 49 yoshida bu ishni amalga oshirgan bo‘ladi.

Оксана Чусовитина: "Я тоже буду готовиться к Олимпиаде Париж-2024"!
В настоящее время проводится чемпионат Узбекистана по спортивной гимнастике. Наша легендарная гимнастика Оксана Чусовитина, которая приняла в нём участие, победила в программе опорного прыжка и ещё раз доказала, что на сегодняшний день в этом направлении нет ей равных в стране. Мы связались с нашей спортсменкой и узнали о том, как перенесённые Азиатские игры повлияли на её ближайшие планы.
- Оксана, поздравляем с очередным чемпионским титулом. Это какая по счёту ваша медаль первенства республики?
- Спасибо, за поздравления и внимание. Обычно, я не считаю свои медали. Поэтому, наверное, я не смогу точно ответить на этот вопрос.
– Как повлиял на Ваши планы перенос Азиатских игр на неопределенный срок? Если вы продолжите свою спортивную карьеру в 2023 году, можно ли подумать об Олимпийских играх в Париже 2024 года?
– Я хорошо подумала об этом и решила, что после Азиатских игр также буду готовиться к Олимпиаде Париж-2024!
К сведению, Оксана Чусовитина 8 раз участвовала в Олимпийских играх и была занесена в историю гимнастики и Книгу рекордов Гиннеса. Если она также примет участие в главных стартах четырёхлетия во Франции, то она обновит свой рекорд так, что никто не сможет приблизиться к нему в ближайшее время. Ещё более удивительно, что она установит это тогда, когда ей будет 49 лет.