Olimpiya o‘yinlari qayta dunyoga kelganiga 126 yil bo‘ldi
Bugun tarixiy sana. 1896 yil 6 aprel kuni zamonaviy Olimpiya o‘yinlari start olgan. Bundan 126 yil avval Gretsiya poytaxti Afina shahrida birinchi Olimpiya o‘yinlari boshlangan edi.
Aynan mana shu tarixiy voqea sabab ushbu sana Taraqqiyot va tinchlik yo‘lida Xalqaro sport kuni deb e’tirof etilgan. Zamonaviy Olimpiya o‘yinlari asoschisi baron Per de Kubertenning sportga bergan ta’riflari orasida ham “O sport, sen tinchliksan” degan jumlasi hali hamon o‘z tasdig‘ini topib kelmoqda. Haqiqatda sport butun dunyoga tinchlik nafasini beruvchi kuchdir. Hatto Yunonistonda qadimgi Olimpiya o‘yinlari vaqtida urushlar to‘xtatilgani haqidagi ma’lumotlarni ham uchratganmiz.
2013 yilning 23 avgust kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Bosh Assambleyasida bir ovozdan 6 aprel sanasini Taraqqiyot va tinchlik yo‘lida Xalqaro Sport kuni (International Day of Sport for Development and Peace) sifatida nishonlash to‘g‘risidagi qaror qabul qilingan.
Ushbu sana garchi ko‘pchilikka ma’lum bo‘lmasa-da, sport hamjamiyati uchun katta ahamiyatga ega. Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi yurtimizda sportni yanada rivojlantirish, uni yangi bosqichga olib chiqish va Olimpizmning pok va ezgu g‘oyalarini targ‘ib qilish yo‘lida mashaqqatli faoliyat olib borayotgan sohaning barcha jonkuyarlarini bugungi bayram bilan tabriklab qoladi.

Сегодня-историческая дата для ОИ!
Первые возрождённые Олимпийские игры современности состоялись 6 апреля 1896 года. В этом году исполняется 126 лет со дня этого важнейшего спортивного события.
Возрождённая I летняя Олимпиада состоялась в Греции. В первых играх современности участвовал 331 спортсмен из 11 стран, исключительно мужчины.
Возрождены главные старты четырёхлетия в XIX веке французским общественным деятелем Пьером де Кубертеном. Основной идеей возрождения игр стало всеобщее перемирие на время проведения соревнований. Поэтому девиз "новых" Олимпийских игр звучал так: «Молодёжь мира должна была мериться силами в спортивных состязаниях, а не на полях битв".
Действительно, спорт-это сила, которая веет дыханием мира. В некоторых источниках можно столкнуться с информацией о том, что даже в Греции во время древних Олимпийских игр прекращались войны.
23 августа 2013 года на Генеральной Ассамблее Организации Объединённых Наций (ООН) единогласно было принято решение о праздновании 6 апреля как Международного дня спорта на благо развития и мира (International Day of Sports for Development and Peace).
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет с сегодняшним праздником всех работников спортивной сферы, которые ведут кропотливую работу во благо дальнейшего развития спорта в стране, выведению его на новый уровень и пропаганде чистых и благородных идей Олимпизма.