2030 yilgi qishki Olimpiada mezbonligi uchun kurash avjida
2030 yil bo‘lib o‘tadigan XXVI qishki Olimpiya o‘yinlari mezbonligi uchun kurash avjida. Boisi, uni qabul qilishga bel bog‘lagan aksariyat shaharlarda katta tajriba bor.
Ulardan biri Yaponiyaning Sapporo shahridir. Shahar 1972 yil qishki Olimpiada mezbonligini qabul qilgan. Shahar meri bo‘lajak Olimpiya o‘yinlari Yaponiya va XOQ uchun kam harajatli bo‘lishiga ishonmoqda. Uning so‘ziga ko‘ra, musobaqani qabul qiladigan ob’ektlarning 92 foizi qurib bo‘lingan. Faqatgina 1972 yil qad ko‘targan inshootlarni zamonaviy rekonstruksiya qilish talab etiladi.
Shuningdek, 2030 yilgi qishki Olimpiada mezbonligiga Sapporodan tashqari Solt-Leyk-Siti (AQSh), Vankuver (Kanada) hamda Barselona-Andorra-Pireney qo‘shma arizalari kelib tushgan. Ma’lumki, AQShning nomzod shahri 2002 yil, Vankuver esa 2010 yil oq Olimpiadani qabul qilgan. Shu bois ushbu shaharlardagi mavjud infratuzilma Sapporodagidan qolishmaydi.
Ma’lumot uchun, 2030 yilgi qishki Olimpiada mezboni kelasi yil Hindistonda o‘tadigan XOQning 140-Sessiyasida e’lon qilinishi kutilmoqda.

Страна-хозяйка зимней Олимпиады-2030 будет известна в следующем году
Борьба за проведение XXVI зимних Олимпийских игр, которые пройдут в 2030 году, находится в самом разгаре. Так как, большинство кандидатов, на организацию престижного турнира, имеет большой опыт проведения самых крупных стартов.
Одним из них является японский Саппоро. Город принимал зимнюю Олимпиаду 1972 года. Мэр города уверен, что предстоящие Олимпийские игры будут менее затратными для Японии и МОК. По его словам, 92% объектов, принимающих соревнования, уже готовы. Требуется только современная реконструкция сооружений, возведённых в 1972 году.
Кроме Саппоро, на проведение зимней Олимпиады-2030 также поступили заявки от Солт-Лейк-Сити (США), Ванкувера (Канада) и Барселоны-Андорра-Пиренеи. Известно, что город-кандидат США принимал Олимпиаду 2002 года, а Ванкувер-Олимпиаду 2010 года. Поэтому существующая инфраструктура в этих городах не отстает от Саппоро.
Для справки, ожидается, что хозяин Зимней Олимпиады 2030 года будет объявлен на 140-й сессии МОК, которая пройдет в Индии в следующем году.