Ma’lumki, 2025 yil poytaxtimizda qit’amiz sportining eng muhim voqeligi – Yoshlar o‘rtasida IV Osiyo o‘yinlari bo‘lib o‘tadi. Davlatimiz rahbari 2020 yil dekabr oyida “Yoshlar forumi” va Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomalarida poytaxtimizning 2025 yil yoshlar o‘rtasida bo‘lib o‘tadigan Osiyo o‘yinlariga mezbonlik qilishi haqida alohida to‘xtalib o‘tib, tegishli tashkilotlarga mazkur musobaqani yuqori saviyada o‘tkazish va unga munosib tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha topshiriq bergan edilar. Bugun ushbu topshiriqlar ijrosining holati, mavjud muammolar va ularni bartaraf etish kabi masalalarga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Sportni rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Milliy Paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, federatsiya va assotsiatsiyalarning mas’ullari ishtirok etishdi.
Osiyo o‘yinlari uchun Qibray tumanida 20 ga yaqin sport turlari bo‘yicha musobaqalarni o‘tkazish imkoniyatiga ega bo‘lgan, yangi Olimpiya shaharchasini barpo etish rejalashtirilmoqda. Bu borada tumandagi “Yangi O‘zbekiston” ko‘chasida joylashgan 100 gektar yer maydonida zamonaviy Olimpiya shaharchasi va sport ob’ektlari qurilishini loyihalash bo‘yicha Buyuk Britaniyaning “ARUP” kompaniyasi vakillari o‘z taqdimotlarini namoyish qilishdi.
Hozirgi kunda Toshkent shahar hokimligi ko‘magida “ARUP” kompaniyasi mutaxassislari tomonidan taqdim etilgan loyiha ustida ish olib borilmoqda. Rejaga ko‘ra, qurilish 2 bosqichda amalga oshiriladi. Birinchi bosqichda Universal suv havzasi, velotrek majmuasi, badminton saroyi, jamoaviy sport turlariga ixtisoslashgan kompleks, yengil atletika stadioni, universal yopiq inshoot, eshkak eshish kanali barpo etilsa, ikkinchi bosqichda yotoqxona, yopiq yengil atletika binosi, yakkakurash sport turlari uchun arena, ochiq chim ustida xokkey maydoni qurilishi rejalashtirilmoqda. Umumiy hisobda “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo o‘yinlari dasturiga 30 ta sport turi kiritilishi ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilish davomida joriy yil Xitoyning Shantou shahrida o‘tadigan III yoshlar Osiyo o‘yinlariga mamlakatimiz delegatsiyasi bilan birga tajriba orttirish maqsadida “Toshkent-2025” tashkiliy qo‘mitasi a’zolarini ham yuborish, yosh sportchilarni hozirdan puxta tayyorlash maqsadida yetakchi mutaxassislarni jalb qilish bo‘yicha takliflar bildirildi. Shuningdek, tez fursatda musobaqa Direksiyasining faoliyatini yo‘lga qo‘yish, loyihalarning smeta-hujjatlarini tasdiqlash, sport ob’ektlarining qurilish ishlarini boshlash masalalar bo‘yicha ham fikrlar almashildi.

Эксперты обсудили строительство спортивных комплексов "Ташкент-2025"
Как известно, в 2025 году столица примет IV юношеские Азиатские игры. В обращении главы государства, адресованном Олий Мажлису и "Молодёжному форуму", проведенному в декабре 2020 года, особо отмечалось проведение в Ташкенте данных континентальных стартов на должном уровне. Кроме того, соответствующим Организациям дано поручение - достойно подготовиться к ним.
Сегодня состоялось совещание по вопросам исполнения данных поручений, существующих проблем, а также нахождения путей их решения. В мероприятии приняли участие заместитель министра Развития спорта Шахрилло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
Для проведения юношеских Азиатских игр в Кибрайском районе планируется построить новую Олимпийскую деревню с возможностью проведения соревнований по 20 видам спорта.
Свой проект по строительству современного Олимпийского городка и спортивных объектов на 100 гектарах земли, расположенной на улице "Новый Узбекистан" Кибрайского района Ташкентской области, представил филиал Лондонской (Великобритания) компании "ARUP".
В настоящее время при поддержке хокимията г.Ташкента ведётся работа над проектом, представленным специалистами компании "ARUP". Согласно их плану, строительство будет проходить в 2 этапа. На первом - сооружение универсального бассейна, спортивных комплексов велотрека, дворца бадминтона, комплекса, специализирующегося на командных видах спорта, легкоатлетического стадиона, универсального крытого сооружения, гребного канала. Второй же этап строительства включает в себя - общежития, крытого легкоатлетического здания, арены для единоборств, открытого поля для хоккея на траве. В общей сложности в программу юношеских Азиатских игр "Ташкент-2025 " планируется включение 30 видов спорта.
В ходе встречи были высказаны предложения о том, чтобы и члены Оргкомитета "Ташкент-2025" отправились с делегацией нашей страны на III Юношеские Азиатские игры, которые пройдут в текущем году в китайском городе Шаньтоу. Одной из основных целей этого является приобретение нового опыта и знаний в сфере Организации предстоящих стартов в столице. Кроме того, одной из важнейших задач является - привлечение ведущих специалистов для более тщательной подготовки молодых спортсменов к важным Юношеским соревнованиям четырёхлетия. Также состоялся обмен мнениями по вопросам организации деятельности Дирекции состязаний в кратчайшие сроки, утверждения сметной документации проектов, начала строительных работ спортивных объектов.