O‘zbekiston delegatsiyasining Pekin-2022 qishki Olimpiadasidagi ishtiroki yakunlandi
Pekin shahrida XXIV qishki Olimpiya o‘yinlari o‘z yakuniga yetib bormoqda. Bugun unda ishtirok etgan O‘zbekiston delegatsiyasining chiqishi nihoyasiga yetdi.
Bu Olimpiadada yurtimiz sharafini tog‘ chang‘ichimiz Komiljon To‘xtayev himoya qildi. Komiljon unda gigant slalom va slalom dasturlarida ishtirok etdi. Aytish mumkinki, gigant slalom hamyurtimiz uchun omadli keldi. 87 sportchi start olgan ushbu dasturda sportchimiz 29-natijaga erishdi, 46 chang‘ichi finishga kela olmadi. Bu uning uchun nafaqat faoliyatidagi, balki Osiyo va MDH vakillari orasidagi eng yuqori ko‘rsatkichdir. Shuningdek, bu qishki Olimpiadalarda gigant slalom dasturida hamyurtlarimiz qayd etgan eng yaxshi natija bo‘ldi.
Afsuski, texnik jihatdan juda murakkab hisoblangan slalom dasturi omadsiz yakunlandi. Finishga bir necha metrlar qolganida To‘xtayev darvozalardan o‘tishda xatoga yo‘l qo‘ydi va diskvalifikatsiya qilindi. Shunday bo‘lsa ham, bu Olimpiada orqali Komiljon kelgusi faoliyati uchun ulkan tajriba to‘pladi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya Olimpiya qo‘mitasi Komiljon To‘xtayevning kelgusi faoliyatida omad va zafarlar tilab qoladi. Uning qo‘lga kiritgan yo‘llanmasi orqali ushbu Olimpiadada ishtirok etgan 91 mamlakat orasida O‘zbekiston nomi tilga olinadi.

16 February 2022 7661
The XXIV Winter Olympic Games in Beijing are coming to their finish line. The speech of the delegation of Uzbekistan ended today.
At this Olympics, the honor of our country was defended by the alpine skier Komiljon Tukhtaev. He participated in the giant slalom and slalom programs. We can say that our compatriot performed successfully in the giant slalom. In this program, where 87 athletes started, our athlete showed the 29th result, 46 skiers could not even reach the finish line. This is the highest indicator for him not only in his career, but also among representatives of Asia and the CIS. It was also the best result that our compatriots recorded in the giant slalom program at the Winter Olympics.
Unfortunately, the slalom program, which was considered too difficult in technical terms, ended unsuccessfully. A few meters before the finish, Tukhtaev made a mistake when passing the gate and was disqualified. Nevertheless, thanks to this Olympiad, Komiljon has accumulated a lot of experience for his future performances and sports career.
The National Olympic Committee of Uzbekistan wishes Komiljon Tukhtayev success and good luck in his future activities. Thanks to the won ticket, Uzbekistan went down in history as one of the 91 states that took part in the Beijing 2022 Olympics.