Yengil atletikachilarimiz ko‘rsatkichlari davrlar oralig‘ida tekshirib boriladi
Kuni kecha O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi boshqaruvida bo‘lgan o‘zgarish ushbu sport turida yangi marralarni zabt etish uchun tashlangan qadam bo‘ldi. Bugun MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov federatsiya bazasiga tashrif buyurib, sportchilarimizning mashg‘ulotini kuzatdi.
Ayni paytda asosiy tarkib sportchilari yengil atletika bazasida yangi mavsum uchun tayyorgarlik bosqichini olib bormoqda. Tashrif davomida MOQ rahbari ham sportchi, ham murabbiylar bilan alohida suhbatlashdi. Unda federatsiya raisi o‘rinbosari Andrey Abduvaliyev va bosh murabbiy Go‘zal Hubbiyeva ham ishtirok etdi.
“Bizni ortimizdan Prezidentimiz va hukumatimiz qo‘llab-quvvatlab turibdi. Olimpiya va Paralimpiyachilarimiz qanday motivatsiya qilinayotganini ko‘rib turibsiz. Jahonda raqobat shiddatli ruhda o‘syapti. Shu bois zamonaviy metodika asosida mashg‘ulotlar olib borish kerak. Atletlarimizning salomatligini muntazam nazorat qilish, undagi o‘zgarishlarni ko‘zdan kechirish shifokorlar uchun alohida vazifa”, – dedi MOQ rahbari.
Suhbat davomida Rustam Shoabdurahmonov sportchilarning yo‘nalishga qarab ma’lum davrda nazorat testlarini o‘tkazish, sportchilarni musobaqalarga tayyorlashda yangicha metodika bilan yondashish, Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi bilan muntazam aloqada bo‘lib, atletlarning salomatligini kuzatish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

11 Февраля 2022 3462
Произошедшая накануне смена руководства Федерации лёгкой атлетики Узбекистана стала важным шагом к достижению новых высот в этом виде спорта. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов посетил базу Федерации и наблюдал за тренировками спортсменов.
В настоящее время атлеты основного состава проходят подготовительный этап к новому сезону на легкоатлетической базе. В ходе визита глава НОК отдельно пообщался как со спортсменами, так и их тренерами. Также в беседе участие приняли заместитель председателя Федерации Андрей Абдувалиев и главный тренер Гузаль Хуббиева.
“Нас на постоянной основе поддерживают Президент и Правительство. Вы видите, как мотивируются наши Олимпийцы и Паралимпийцы. Конкуренция в мире растёт со скоростью света. Поэтому необходимо проводить занятия по современной методике. Регулярный контроль за здоровьем наших атлетов, отслеживание изменений в нём – особая задача для врачей”, - сказал глава НОК.
В ходе беседы Рустам Шаабдурахманов дал указания по проведению контрольных испытаний спортсменов в определённый период в зависимости от направления, применению новых методик при подготовке атлетов к соревнованиям, регулярному взаимодействию спортсменов с Республиканским научно-практическим центром спортивной медицины, мониторингу здоровья .