Har bir sportchimizning salomatligi nazoratda bo‘ladi
Bugun MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov Qo‘mita qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy markazi rahbariyati bilan qator masalalar bo‘yicha uchrashuv o‘tkazdi. Unda Abdushukur Sadikov boshchiligidagi Markaz shifokorlari va MOQ mutasaddilari qatnashishdi.
Yig‘ilishda birinchi masala Parij-2024 Olimpiadasi yo‘llanmalari sari saralab olingan 409 nafar sportchining salomatligini nazorat qilishni yo‘lga qo‘yish bo‘ldi. Buning uchun Markaz shifokorlari federatsiyalar kesimida taqsimlanishiga kelishib olindi. Bu orqali har bir atletimizning salomatligi muntazam ravishda nazoratda bo‘lishi ko‘zlangan.
Shuningdek, suhbat davomida Markaz shifokorlarining malakasini yanada oshirish mavzusiga ham alohida to‘xtalib o‘tildi. Buning uchun qator xorijlik tajribali mutaxassislarni jalb etish orqali shifokorlarimiz uchun turli mahorat saboqlari tashkil etish taklifi ilgari surildi.
O‘z navbatida, MOQ rahbari sportchilarimizning kelajakdagi g‘alabalarida shifokorlarimizning o‘rni katta ekanini alohida ta’kidladi va terma jamoalarimizning tibbiy-biologik ta’minotini yaxshilash, ularni tizimli ravishda tor doiradagi shifokorlar nazoratidan o‘tkazib borish ishlarini jadallashtirish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Здоровье каждого спортсмена будет под контролем
Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов провёл встречу с руководством Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при Комитете по ряду вопросов. В ней приняли участие врачи Центра под руководством Абдушукура Садыкова и представители НОК.
Первой задачей на совещании стало установление контроля за здоровьем 409 спортсменов, отобранных для участия в лицензионных стартах к Олимпиаде в Париже 2024 года. Для этого было решено, что врачи Центра будут распределены по федерациям. Благодаря этому здоровье каждого атлета будет регулярно контролироваться.
Также в ходе беседы была затронута тема дальнейшего повышения квалификации врачей Центра. Для этого было предложено организовать различные мастер-классы для этих специалистов с привлечением опытных зарубежных экспертов.
В свою очередь, глава НОК особо отметил большую роль врачей в будущих победах отечественных спортсменов и дал дополнительные указания по улучшению медико-биологического обеспечения сборных команд, учащению их систематического прохождения медицинского осмотра под наблюдением узкопрофильных врачей.