Yosh bokschilarimiz qit’ada tengsiz ekanliklarini yana bir karra isbotlashdi
Poytaxtimizdagi “Universal” sport majmuasida boks bo‘yicha 22 yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il-qizlar o‘rtasida Osiyo chempionati o‘z yakuniga yetdi. Quvonarlisi, unda ishtirok etgan terma jamoamiz umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni qo‘lga kiritib, qit’ada tengsiz ekanini isbotladi.
Dastlab kunning birinchi yarmida qizlar o‘rtasida final janglari o‘tkazildi. Unda 4 nafar vakilimiz g‘alaba qozonib, oltin medalni qo‘lga kiritdi. Yigitlarimizdan 12 nafar bokschi finalda bahs olib borib, barchasi oltin medalga sazovor bo‘ldi. Shu tariqa, 16 ta oltin, 1 ta kumush va 3 ta bronza medallariga sazovor bo‘lgan yoshlar terma jamoamiz ilk bor tashkil etilgan ushbu musobaqada umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egalladi. Musobaqa qahramonlari:
Oltin medal sohiblari:
-51 kg: Muxammadqodir Mamirjonov
-54 kg: Shaxzod Muzaffarov
-60 kg: Xurshid Rasuljonov
-63,5 kg: Ruslan Abdullayev
-67 kg: Javlon Yo‘ldoshev
-71 kg: Azizbek Tojiyev
-75 kg: Abdulaziz Abdupattayev
-80 kg: Jasurbek Yo‘ldoshev
-86 kg: Timur Merjanov
-50 kg: Sabina Bobokulova
-63 kg: Mohinabonu Abdullayeva
Kumush medal sohibi:
-54 kg: Nigina O‘ktamova
Bronza medali sohiblari:
-92 kg: Javoxir Tog‘aymurodov
-57 kg: Sitora Turdibekova
-60 kg: Dilfuza Bekova
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi qo‘lga kiritilgan ushbu muvaffaqiyat bilan O‘zbekiston boks federatsiyasi va bokschilarimizni, ularni tayyorlagan murabbiylar shtabi, yaqinlarini samimiy muborakbod etadi.

Отечественные мастера кожаной перчатки ещё раз доказали своё превосходство на континенте
В столичном спортивном комплексе "Универсал" завершился чемпионат Азии по боксу среди юношей и девушек до 22 лет. Отрадно отметить, что участвовавшая в нём сборная Узбекистана поднялась на высшую ступень пьедестала почёта в общекомандном зачёте. Тем самым, ещё раз показав и доказав, что на континенте узбекской школе нет равных!
В первой половине дня состоялись финальные бои среди девушек. В решающую часть соревнований пробились 5 спортсменок из Узбекистана. Приятно отметить, что 4 из них смогли одолеть своих соперниц и завоевали золотые медали.
Что касается противостояний среди юношей, то 12 из пробившихся в финал боксёров, абсолютно все завоевали золотые награды. Таким образом, наша молодёжная сборная, завоевавшая 16 золотых, 1 серебряную и 3 бронзовые медали, заняла первое место в общекомандном зачёте на данном престижном турнире.
Золотые медалисты:
-51 кг: Мухаммадкодир Мамиржонов
-57 кг: Дильшод Абдумуродов
-60 кг: Хуршид Расулжонов
-67 кг: Джавлон Юлдошев
-71 кг: Азизбек Таджиев
-86 кг: Тимур Мерджанов
Серебряный медалист:
-92 кг: Джавохир Тогаймуродов
-60 кг: Дильфуза Бекова
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию бокса Узбекистана и наших атлетов, тренерский состав, их близких и родных с этим успехом.