Xorijlik mutaxassislar bilan ishlash va ularni ragʻbatlantirish tizimi tahlil qilinmoqda
Terma jamoamiz erishadigan yutuqlarda zamonaviy metodika va xorij tajribasidan keng foydalanishning alohida oʻrni bor. Bugun MOQ rahbariyati federatsiya va assotsiatsiyalarimiz mutasaddilari bilan Parij-2024 siklida terma jamoamizga jalb qilinadigan xorijlik mutaxassislar roʻyxatini yana bir koʻrib chiqish va ularni ragʻbatlantirish masalasi boʻyicha onlayn yigʻilish oʻtkazdi. Uchrashuvni MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va uning oʻrinbosari Sherzod Tashmatov olib borishdi va kun tartibidagi masalalar boʻyicha oʻz fikrlarini bildirilar.
“Terma jamoalarimizga eng munosib va eng kuchli mutaxassislarni jalb qilish kerak. Bu boʻyicha Bosh vazirimizning oʻzlari topshiriq berdilar. Hukumatimiz bizni toʻlaligicha qoʻllab-quvvatlamoqda. Shunday ekan, eng kuchli mutaxassislarni olib kelaylik. Parij Olimpiadasiga tayyorgarlik dasturiga yangi algoritm kiritishimiz kerak. Tayyorgarligimiz Tokio sikli bilan solishtiriladi. Oʻzini oqlamagan metodlardan voz kechamiz”, – dedi MOQ raisi.
Yigʻilish davomida jalb etiladigan mutaxassislar bilan tuziladigan shartnoma bandlari, ularni ragʻbatlantirish tizimi haqida atroflicha fikrlar bildirildi. Yakunda Sherzod Tashmatov jalb qilinadigan mutasaddilar boʻyicha takliflarni yana bir bor chuqur tahlil qilib, 1 kun ichida MOQga taqdim qilishni soʻradi.

Обсуждение системной работы с зарубежными специалистами на повестке дня
Особое место в достижениях сборных команд на мировой спортивной арене занимают современные методики и широкое использование зарубежного опыта. Сегодня руководство НОК провело онлайн-совещание с должностными лицами Федераций и Ассоциаций по вопросу пересмотра списка и прощения иностранных специалистов, которые будут привлекаться в Национальную сборную для подготовки к Париж-2024. Встречу провели председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов, которые дали показания и рекомендации по достойному представлению страны на престижных состязаниях международного масштаба.
"В сборные должны быть привлечены самые достойные и сильные эксперты. Это поручение дал лично Премьер-министр. Правительство полностью поддерживает нас. Так, давайте приведём самых сильных профессионалов своего дела. Нам нужно построить "дорожную карту" - новый алгоритм в программу подготовки к Олимпиаде Париж-2024. Будем сравнивать с Токийским циклом. Мы не должны совершать подобные ошибки, которые совершали в прошлом, откажемся от методов, которые не оправдали себя", – отметил председатель НОК.
В ходе совещания были высказаны всесторонние мнения о контрактах, которые будут заключаться с привлечёнными специалистами, о системе их стимулирования. В заключение Шерзод Ташматов ещё раз глубоко проанализировал предложения по зарубежным экспертам, которые будут тесно сотрудничать с Национальными сборными и попросил представить предложения в НОК в течение одного дня.