Pekin-2022 Olimpiadasining ochilish marosimi haqida nimalar bilamiz?
Koʻz ochib yumguncha navbatdagi qishki Olimpiya oʻyinlari ham yaqinlashib kelmoqda. 4-fevral kuni start oladigan Oʻyinlarning ochilish marosimi koʻpchilikda katta qiziqish uygʻotayotgani tabiiy. Zero, mezbonlar 2008-yilgi yozgi Olimpiya oʻyinlarining tantanali marosimini fantastik oʻtkazgani shunday xulosaga olib kelmoqda. Xoʻsh, bu yilgi marosimdan nimalar kutamiz?
Dastavval, tadbirning boshlanish vaqtiga toʻxtalsak. Marosim Toshkent vaqti bilan soat 17:00, mahalliy vaqt bilan esa 20:00 da start oladi. 14 yil avval boʻlgani kabi tadbir “Pekin Milliy stadioni” yoxud “Qush uyasi” nomi bilan ham mashhur boʻlgan arenada oʻtadi.
“Olimpiya xartiyasi” haqidagi protokolning 55-moddasiga binoan, marosimda quyidagi tadbirlar oʻtkaziladi:
1. XOQ prezidentining chiqishi va nutqi
2. Milliy madhiya yangrashi
3. Atletlar paradi
4. Kabutarlarning ramziy uchirilishi
5. Olimpiya lavr mukofotining topshirilishi
6. Rasmiylarning nutqi
7. Oʻyinlarning rasmiy ochilishi
8. Olimpiya madhiyasi sadosi ostida XOQ bayrogʻining koʻtarilishi
9. Olimpiya mashʼalasini yoqish
10. Badiiy qism
Tabiiyki, hozirgi vaqtda marosimning badiiy qismi sir tutiladi. Uning ochiq boʻlishi marosimga boʻlgan qiziqishning tushib ketishini inobatga olsak, bu normal holat. Umid qilamizki, mezbonlar bu safar ham barchamizni lol qoldiradigan sahna koʻrinishlarini tayyorlashadi.
Rasmiylar. Xorijiy ommaviy axborot vositalarida bir qator davlat rahbarlarining ushbu marosimga tashrif buyurishi haqida xabarlar tarqalmoqda. Musobaqaning rasmiy saytida bu borada material eʼlon qilinmagan boʻlsa ham, ishonchli manbalar marosimda Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin, Argentina prezidenti Alberto Fernandes, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Kolumbiyaning birinchi xonimi Mariya Ruis kabi rasmiylarning tashrifi haqida xabarlar chop etdi.

This is the format in which the opening ceremony of Beijing-2022 will take place
There are only a few days left before the start of the Beijing 2022 Winter Olympics. Of course, the opening ceremony of the launches, which will begin on February 4, is of great interest to many. After all, it was the hosts of Beijing 2008 who fantastically held the opening ceremony of the Summer Olympics. So, what can we expect from this year's grand event?
To begin with, let's focus on the start time of this sports festival. The ceremony starts at 17:00 Tashkent time (20:00 local time). Just like 14 years ago, the event will be held at the Beijing National Stadium Arena (“Bird's Nest”).
According to article 55 of the Protocol of the Olympic Charter, the following events will be held at the ceremony:
1. Speech by the IOC President
2. National Anthem
3. Athletes' Parade
4. Symbolic launch of pigeons into the sky
5. Presentation of the Olympic Laurel Award
6. Speech of officials
7. Official opening of the Games
8. Raising the IOC flag to the sound of the Olympic Anthem
9. Ignition of the Olympic flame
10. Artistic part
To date, the artistic part of the event is kept secret. Many expect that this time the hosts will also prepare a scene that will amaze us all.
Information about the visit of a number of heads of state to this ceremony appears in foreign media. Although no material on this matter was published on the official website of the competition, reliable sources informed about the visit to the ceremony of such officials as President of the People's Republic of China Xi Jinping, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of Argentina Alberto Fernandez, UN Secretary-General Antonio Guterres, First Lady of Colombia Maria Ruiz.