Pekin-2022 Olimpiadasining ochilish marosimi haqida nimalar bilamiz?
Koʻz ochib yumguncha navbatdagi qishki Olimpiya oʻyinlari ham yaqinlashib kelmoqda. 4-fevral kuni start oladigan Oʻyinlarning ochilish marosimi koʻpchilikda katta qiziqish uygʻotayotgani tabiiy. Zero, mezbonlar 2008-yilgi yozgi Olimpiya oʻyinlarining tantanali marosimini fantastik oʻtkazgani shunday xulosaga olib kelmoqda. Xoʻsh, bu yilgi marosimdan nimalar kutamiz?
Dastavval, tadbirning boshlanish vaqtiga toʻxtalsak. Marosim Toshkent vaqti bilan soat 17:00, mahalliy vaqt bilan esa 20:00 da start oladi. 14 yil avval boʻlgani kabi tadbir “Pekin Milliy stadioni” yoxud “Qush uyasi” nomi bilan ham mashhur boʻlgan arenada oʻtadi.
“Olimpiya xartiyasi” haqidagi protokolning 55-moddasiga binoan, marosimda quyidagi tadbirlar oʻtkaziladi:
1. XOQ prezidentining chiqishi va nutqi
2. Milliy madhiya yangrashi
3. Atletlar paradi
4. Kabutarlarning ramziy uchirilishi
5. Olimpiya lavr mukofotining topshirilishi
6. Rasmiylarning nutqi
7. Oʻyinlarning rasmiy ochilishi
8. Olimpiya madhiyasi sadosi ostida XOQ bayrogʻining koʻtarilishi
9. Olimpiya mashʼalasini yoqish
10. Badiiy qism
Tabiiyki, hozirgi vaqtda marosimning badiiy qismi sir tutiladi. Uning ochiq boʻlishi marosimga boʻlgan qiziqishning tushib ketishini inobatga olsak, bu normal holat. Umid qilamizki, mezbonlar bu safar ham barchamizni lol qoldiradigan sahna koʻrinishlarini tayyorlashadi.
Rasmiylar. Xorijiy ommaviy axborot vositalarida bir qator davlat rahbarlarining ushbu marosimga tashrif buyurishi haqida xabarlar tarqalmoqda. Musobaqaning rasmiy saytida bu borada material eʼlon qilinmagan boʻlsa ham, ishonchli manbalar marosimda Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin, Argentina prezidenti Alberto Fernandes, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Kolumbiyaning birinchi xonimi Mariya Ruis kabi rasmiylarning tashrifi haqida xabarlar chop etdi.

Вот в каком формате пройдёт торжественная церемония открытия Пекин-2022
Остаются считанные дни до начала зимних Олимпийских игр Пекин-2022. Безусловно, церемония открытия стартов, которые начнутся 4 февраля, вызывает большой интерес у многих. Ведь именно хозяева Пекин-2008 фантастически провели церемонию открытия летней Олимпиады. Итак, что мы можем ожидать от грандиозного мероприятия в этом году?
Для начала остановимся на времени начала этого праздника спорта. Церемония стартует в 17:00 по ташкентскому времени (20:00 по местному времени). Как и 14 лет назад, мероприятие пройдёт на арене “Пекинского Национального стадиона” (“Птичье гнездо”).
Согласно статье 55 протокола Олимпийской хартии, на церемонии будут проведены следующие мероприятия:
1. Выступление президента МОК
2. Национальный гимн
3. Парад атлетов
4. Символический запуск голубей в небо
5. Вручение Олимпийской Лавровой премии
6. Выступление официальных лиц
7. Официальное открытие Игр
8. Поднятие флага МОК под звучание Олимпийского гимна
9. Зажигание Олимпийского огня
10. Художественная часть
На сегодняшний день художественная часть мероприятия держится в секрете. Многие ожидают, что и на этот раз хозяева также подготовят сцену, которая поразит всех нас.
В зарубежных СМИ появляется информация о визите на эту церемонию ряда глав государств. Хотя на официальном сайте соревнований материал по этому поводу не был опубликован, надёжные источники оповестили о визите на церемонию таких официальных лиц, как председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Аргентины Альберто Фернандес, Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, первая леди Колумбии Мария Руис.