Polsha poytaxti Varshava shahrida shaxmatning rapid yo‘nalishi bo‘yicha jahon chempionati o‘z nihoyasiga yetdi. Unda 17 yoshli shaxmatchimiz Nodirbek Abdusattorov jahon chempionligini qo‘lga kiritdi. Shu tariqa Abdusattorov ushbu yo‘nalishda chempionlik tojini kiygan eng yosh shaxmatchiga aylandi.
Ta’kidlash joiz, 13 turdan so‘ng 4 nafar shaxmatchi 9.5 ochko jamg‘arishdi. Bunday vaziyatda g‘olibni aniqlash uchun tay-breykka murojaat qilindi. Ushbu bosqichda ham Abdusattorov raqiblaridan omadli chiqib, o‘z nomini shaxmat tarixiga yozdirib qo‘ymoqda.
Ma’lumot uchun, Nodirbek Abdusattorov 2004 yil, Rustam Qosimjonov klassik yo‘nalishda jahon chempionligini qo‘lga kiritgan yil tavallud topgan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi yosh grossmeysterimiz va uning yaqinlarini, O‘zbekiston shaxmat federatsiyasi mutasaddilarini ushbu muvaffaqiyat bilan tabriklab qoladi.

29 December 2021 9042
The World Rapid Chess Championship has ended in Warsaw, the capital of Poland. In it, 17-year-old chess player Nodirbek Abdusattorov became the world champion. Thus, Abdusattorov became the youngest chess player to win the championship crown in this direction.
It is worth noting that after 13 rounds, 4 chess players scored 9.5 points. In such a situation, a tie-break was resorted to to determine the winner. And at this stage, Abdusattorov was lucky with his rivals, having written his name into the history of chess.
For reference, Nodirbek Abdusattarov was born in 2004, when Rustam Kasymdzhanov won the World Championship in classical orienteering.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates the young grandmaster and his relatives, officials of the Chess Federation of Uzbekistan on this success.