Polsha poytaxti Varshava shahrida shaxmatning rapid yo‘nalishi bo‘yicha jahon chempionati o‘z nihoyasiga yetdi. Unda 17 yoshli shaxmatchimiz Nodirbek Abdusattorov jahon chempionligini qo‘lga kiritdi. Shu tariqa Abdusattorov ushbu yo‘nalishda chempionlik tojini kiygan eng yosh shaxmatchiga aylandi.
Ta’kidlash joiz, 13 turdan so‘ng 4 nafar shaxmatchi 9.5 ochko jamg‘arishdi. Bunday vaziyatda g‘olibni aniqlash uchun tay-breykka murojaat qilindi. Ushbu bosqichda ham Abdusattorov raqiblaridan omadli chiqib, o‘z nomini shaxmat tarixiga yozdirib qo‘ymoqda.
Ma’lumot uchun, Nodirbek Abdusattorov 2004 yil, Rustam Qosimjonov klassik yo‘nalishda jahon chempionligini qo‘lga kiritgan yil tavallud topgan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi yosh grossmeysterimiz va uning yaqinlarini, O‘zbekiston shaxmat federatsiyasi mutasaddilarini ushbu muvaffaqiyat bilan tabriklab qoladi.

29 Декабря 2021 8584
В столице Польши Варшаве завершился чемпионат мира по быстрым шахматам. В нем 17-летний шахматист Нодирбек Абдусатторов стал чемпионом мира. Таким образом, Абдусатторов стал самым молодым шахматистом, выигравшим чемпионскую корону в этом направлении.
Стоит отметить, что после 13 туров 4 шахматиста набрали 9.5 очков. В такой ситуации к тай-брейку прибегали для определения победителя. И на этом этапе Абдусатторову повезло с соперниками, вписав свое имя в историю шахмат.
Для справки, Нодирбек Абдусатторов родился в 2004 году, когда Рустам Касимжонов выиграл чемпионат мира по классическому ориентированию.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет молодого гроссмейстера и его близких, должностных лиц шахматной федерации Узбекистана с этим успехом.