Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarida ogʻir atletikaning vazn toifalari qisqartirildi View Larger Image
Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasining maʼlum qilishicha, Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarida ushbu sport vazn toifalari 4 taga qisqartirildi va 10 ta vazn toifasiga tushdi.
Sportchilar joriy yil Tokio-2020 Olimpiadasida 14 vaznda (erkak va ayollarda 7 tadan toifa) bellashishgan boʻlsa, Parij-2024 da bu toifalar qisqarmoqda. Yangi toifada erkaklar va ayollardagi eng ogʻir vaznlar oʻzgartirildi. Unga koʻra, boʻlajak Olimpiya oʻyinlaridagi vazn toifalari quyidagi koʻrinishga kelmoqda:
Erkaklar: -61 kg, -73 kg, -89 kg, -102 kg, +102 kg
Ayollar: -49 kg, -59 kg, -71 kg, -81 kg, +81 kg
Biz bu borada Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari, Osiyo ogʻir atletika federatsiyasi vitse-prezidenti, IWF Ijroiya qoʻmitasi aʼzosi Shahrullo Mahmudov bilan aloqaga chiqib, vaziyat boʻyicha fikrlarini oʻrgandik.
“Toʻgʻri, Olimpiya vazn toifalari oʻzgardi. Atletlar bir vaznga bogʻlanib qolmay, toifalarini oʻzgartirib turishadi. Bu biz uchun moslashib olishga qiyinchilik tugʻdirishi mumkin, ammo umumiy olib qaraganda fojea emas. Sportchilarimizning imkoniyatlaridan kelib chiqib, ajratilgan barcha kvotalar boʻyicha litsenziya olishimizga ishonaman. Shu bois bor eʼtiborimizni yangi Olimpiya vaznlarida medal qoʻlga kiritishga qaratamiz”, – dedi Sh.Mahmudov.
Eslatib oʻtamiz, ushbu sport turida Rio-2016 Olimpiadasida Ruslan Nurudinov -105 kg, Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlarida Akbar Joʻrayev -109 kg vazn toifalarida oltin medalni qoʻlga kiritishgan edi. Endi Parij-2024 da ushbu vazn toifalari boʻlmaydi.

22 December 2021 5842
The Executive Committee of the International Weightlifting Federation (IWF) has approved the weight categories in which athletes will compete at the 2024 Olympic Games in Paris.
In the competitions among men, medals will be awarded in five weight categories: up to 61 kg, up to 73 kg, up to 89 kg, up to 102 kg and over 102 kg.
Women will also perform in five categories: up to 49 kg, up to 59 kg, up to 71 kg, up to 81 kg, over 81 kg.
In this regard, we contacted the First Deputy Chairman of the Weightlifting Federation of Uzbekistan, Vice-President of the Asian Weightlifting Federation, member of the IWF Executive Committee Shakhrillo Makhmudov and asked about his opinion on this situation.
"Indeed, the Olympic weight categories have changed. Athletes are not tied to one weight, but change categories. It may be a challenge for us to adjust, but overall, it's not a tragedy. I believe that we will get a license for all allocated quotas, based on the capabilities of our athletes. Therefore, we will focus our attention on winning medals in the new Olympic categories”" Sh.Makhmudov.
Recall that at the Tokyo Olympics, weightlifters played 14 sets of awards — 7 each for men and women. It is also worth noting that in this sport at the Rio 2016 Olympics, the domestic athlete Ruslan Nurudinov won a gold medal in the weight category up to 105 kg, and at the main starts of the Tokyo 2020 quadrennial, another Uzbek athlete Akbar Juraev, performing up to 109 kg, rose to the highest step of the podium. Now there will be no such weight categories at the Paris-2024 competitions.