Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarida ogʻir atletikaning vazn toifalari qisqartirildi View Larger Image
Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasining maʼlum qilishicha, Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarida ushbu sport vazn toifalari 4 taga qisqartirildi va 10 ta vazn toifasiga tushdi.
Sportchilar joriy yil Tokio-2020 Olimpiadasida 14 vaznda (erkak va ayollarda 7 tadan toifa) bellashishgan boʻlsa, Parij-2024 da bu toifalar qisqarmoqda. Yangi toifada erkaklar va ayollardagi eng ogʻir vaznlar oʻzgartirildi. Unga koʻra, boʻlajak Olimpiya oʻyinlaridagi vazn toifalari quyidagi koʻrinishga kelmoqda:
Erkaklar: -61 kg, -73 kg, -89 kg, -102 kg, +102 kg
Ayollar: -49 kg, -59 kg, -71 kg, -81 kg, +81 kg
Biz bu borada Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari, Osiyo ogʻir atletika federatsiyasi vitse-prezidenti, IWF Ijroiya qoʻmitasi aʼzosi Shahrullo Mahmudov bilan aloqaga chiqib, vaziyat boʻyicha fikrlarini oʻrgandik.
“Toʻgʻri, Olimpiya vazn toifalari oʻzgardi. Atletlar bir vaznga bogʻlanib qolmay, toifalarini oʻzgartirib turishadi. Bu biz uchun moslashib olishga qiyinchilik tugʻdirishi mumkin, ammo umumiy olib qaraganda fojea emas. Sportchilarimizning imkoniyatlaridan kelib chiqib, ajratilgan barcha kvotalar boʻyicha litsenziya olishimizga ishonaman. Shu bois bor eʼtiborimizni yangi Olimpiya vaznlarida medal qoʻlga kiritishga qaratamiz”, – dedi Sh.Mahmudov.
Eslatib oʻtamiz, ushbu sport turida Rio-2016 Olimpiadasida Ruslan Nurudinov -105 kg, Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlarida Akbar Joʻrayev -109 kg vazn toifalarida oltin medalni qoʻlga kiritishgan edi. Endi Parij-2024 da ushbu vazn toifalari boʻlmaydi.

22 Декабря 2021 5665
Исполком Международной федерации тяжёлой атлетики (IWF) утвердил весовые категории, в которых будут соревноваться спортсмены на Олимпийских играх 2024 года в Париже.
В состязаниях среди мужчин медали будут разыграны в пяти весовых категориях: до 61 кг, до 73 кг, до 89 кг, до 102 кг и свыше 102 кг.
Женщины также выступят в пяти категориях: до 49 кг, до 59 кг, до 71 кг, до 81 кг, свыше 81 кг.
В связи с этим мы связались с первым заместителем председателя Федерации тяжёлой атлетики Узбекистана, вице-президентом Азиатской федерации тяжёлой атлетики, членом Исполнительного комитета IWF Шахрилло Махмудовым и спросили насчёт его мнения по данной ситуации.
«Действительно, Олимпийские весовые категории изменились. Атлеты не привязываются к одному весу, а меняются категориями. Это может быть проблемой для нас, чтобы приспособиться, но в целом, это не трагедия. Считаю, что мы получим лицензию по всем выделенным квотам, исходя из возможностей наших атлетов. Поэтому мы сосредоточим своё внимание на завоевании медалей в новых Олимпийских категориях”, – отметил Ш.Махмудов.
Напомним, что на Олимпиаде в Токио тяжелоатлеты разыграли 14 комплектов наград — по 7 у мужчин и женщин. Также стоит отметить, что в этом виде спорта на Олимпиаде Рио-2016 отечественный спортсмен Руслан Нурудинов завоевал золотую медаль в весовой категории до 105 кг, а на главных стартах четырёхлетия Токио-2020 ещё один узбекский атлет Акбар Джураев, выступающий до 109 кг поднялся на высшую ступень пьедестала почёта. Теперь же на состязаниях Париж-2024 этих весовых категорий не будет.