Sharofiddin Boltaboyev va Zaynab Dayibekovani tabriklaymiz!
Sharofiddin Boltaboyev 1995 yil 19 noyabr kuni tug‘ilgan. Dzyudochimiz faoliyati davomida Osiyo chempionatlarida ikki bor finalgacha yetib borgan. 2019 yil Toshkent Gran-prisi g‘olibi va joriy yil esa Parij va Toshkent “Katta dubulg‘a” turnirlarining kumush medal sohibi, shuningdek, boshqa ko‘plab nufuzli musobaqalar g‘olib va sovrindori hisoblanadi. -81 kg vazn toifasida Tokio Olimpiadasida yurtimiz sharafini himoya qilgan.
Zaynab Dayibekova 2002 yil dunyoga kelgan. Qilichbozimiz yosh bo‘lishiga qaramay kattalar miqyosida o‘tadigan musobaqalarda yurtimiz sharafini munosib himoya qilib kelmoqda. Ahamiyatlisi, aynan u qilichbozlarimiz orasida ilk bor jahon kubogida g‘alaba qozongan sportchimiz hisoblanadi. Dayibekova bu muvaffaqiyatga 2019 yil yoshlar o‘rtasida o‘tkazilgan musobaqada erishgan edi. Shuningdek, o‘tgan yil Milliy sport mukofoti sarhisobi bo‘yicha “Yilning eng yaxshi yosh va istiqbolli sportchisi” nominatsiyasida g‘olib chiqqan. Tokio-2020da qilichbozlarimiz orasida Olimpiya o‘yinlarida kuchli sakkizlikka kirgan birinchi sportchimiz bo‘ldi. Ko‘rsatgan natijalari evaziga davlatimiz tomonidan “Shuhrat” va “Jasorat” medallari bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi har ikki sportchimizni tavallud ayyomlari bilan tabriklab, ularga uzoq umr, sihat-salomatlik va ulkan g‘alabalar tilab qoladi.

Поздравляем Шарофиддина Болтабоева и Зайнаб Дайибекову!
Сегодня два именитых спортсмена из Каракалпакстана Шарофиддин Болтабоев и Зайнаб Дайидекова отмечают свой день рождения.
Шарофиддин Болтабоев родился 19 ноября 1995 года. За свою карьеру дзюдоист дважды доходил до финала на чемпионатах Азии. Победитель Гран-при Ташкента 2019 года и серебряный призёр Парижского и Ташкентского турниров “Большого шлема” текущего года, а также многих других престижных соревнований. В весовой категории до 81 кг он защищал честь нашей страны на Олимпиаде в Токио.
Зайнаб Дайибекова родилась в 2002 году. Несмотря на юный возраст, наша фехтовальщица достойно защищает честь нашей страны на соревнованиях среди взрослых. Примечательно, что именно она является нашей первой спортсменкой, выигравшая Кубок мира по фехтованию. Этого успеха Дайибекова добилась на молодёжном турнире 2019 года. Также в прошлом году по итогам Национальной спортивной премии она стала победительницей в номинации “Лучшая молодая и перспективная спортсменка года”. В Токио-2020 стала первой отечественной спортсменкой попавшая в восьмерку сильнейших на Олимпийских играх. За достигнутые результаты награждена медалями “Шухрат” и “Жасорат”.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет наших спортсменов с Днём рождения и желает им долгих лет жизни, крепкого здоровья и больших побед.