Doston Yoqubov jahon chempionatida 2 ta oltin va 1 ta kumush medalni qoʻlga kiritdi!
Toshkentda oʻtkazilayotgan ogʻir atletika boʻyicha jahon chempionatida terma jamoamiz ilk medalini qoʻlga kiritdi. -67 kg vazn toifasida ishtirok etgan polvonimiz Doston Yoqubov kun qahramoni boʻldi.
Dast koʻtarish mashqida Yoqubov 144 kg bilan kumush medalni qoʻlga kiritdi. Siltab koʻtarish mashqida esa hamyurtimiz kolumbiyalik Fransisko Moskera bilan oltin medal uchun kurash olib borib, yakunda ikki kurash boʻyicha gʻalabani tantana qildi. Bu terma jamoamiz uchun oʻz yurtimizda oʻtayotgan jahon chempionatida ilk medallar boʻldi. Ushbu vazn toifasida Adhamjon Ergashev siltab koʻtarish mashqida 174 kg bilan kichik bronza medalini qoʻlga kiritdi.
Ogʻir atletika boʻyicha JCH, -67 kg:
1. Doston Yoqubov (Oʻzbekiston) – 324 kg (144+180)
2. Fransisko Moskera (Kolumbiya) – 316 kg (137+179)
3. Zulfat Garayev (Rossiya) – 315 kg (146+169)
6. Adhamjon Ergashev (Oʻzbekiston) – 308 kg (134+174)
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi bunday ajoyib muvaffaqiyat bilan Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi, Doston Yoqubov va uning yaqinlarini qutlab, keyingi kun dasturlarida ishtirok etadigan vakillarimizga ham omad tilab qoladi.

10 Декабря 2021 4642
На проходящем в Ташкенте чемпионате мира по тяжелой атлетике наша сборная завоевала первую медаль. Героем дня стал наш борец Достон Якубов, выступавший в весовой категории -67 кг.
В упражнении с обручем Якубов завоевал серебряную медаль со 144 кг. В упражнении на подтягивание наша соотечественница боролась за золотую медаль с колумбийкой Франсиско Москерой и в итоге одержала победу в двух схватках. Это были первые медали для нашей сборной на чемпионате мира в нашей стране. В этой весовой категории Адхамжон Эргашев завоевал малую бронзовую медаль в рывке с результатом 174 кг.
Чемпионат мира по тяжелой атлетике, -67 кг:
1. Достон Якубов (Узбекистан) – 324 кг (144+180)
2. Франсиско Москера (Колумбия) – 316 кг (137+179)
3. Зульфат Гараев (Россия) – 315 кг (146+169)
6. Адхамжон Эргашев (Узбекистан) – 308 кг (134+174)
Национальный олимпийский комитет Узбекистана с таким большим успехом приветствует Федерацию тяжелой атлетики Узбекистана, Достона Якубова и его близких, а также желает удачи нашим представителям, которые примут участие в программах следующего дня.