Livan poytaxti Bayrut shahri mezbonligida o‘tgan dzyudo bo‘yicha o‘smirlar va yoshlar o‘rtasidagi Osiyo-Okeaniya chempionati hamyurtlarimiz uchun kutilganidan ham omadli keldi.
O‘smirlarimiz 9 ta oltin, 5 ta kumush, 5 ta bronza medali bilan umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egallashgandi. Yoshlarimiz ham ikki kunlik murosasiz bellashuvlar yakuniga ko‘ra qit’ada birinchi bo‘lishdi. Yoshlar terma jamoamiz 7 ta oltin, 2 ta kumush, 6 ta bronza, jami 15 ta medal bilan 15 davlat orasida umumjamoa hisobida faxrli birinchi o‘rinni band etishdi. To‘rt kun davomida Bayrutda 16 marotaba O‘zbekiston madhiyasi yangradi. Mamlakatimiz dzyudosi tarixida hali bunday natija kuzatilmagandi.
Qozog‘iston terma jamoasi 3 ta oltin, 1 ta kumush, 5 ta bronza medali bilan ikkinchi o‘rinni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, kuchli uchlikka 2 ta oltin, 5 ta kumush, 4 ta bronza medali bilan Janubiy Koreya terma jamoasi yakun yasadi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi ushbu muvaffaqiyat bilan O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi, yosh sportchilarimiz va ularning ota-onalarini tabriklab qoladi.

Наши юные дзюдоисты также заняли первое место на континентальном первенстве
Чемпионат Азии и Океании среди подростков и молодежи по дзюдо, прошедший в столице Ливана городе Бейрут мезбонли, оказался для наших соотечественников еще более удачным, чем ожидалось.
Наши подростки заняли первое место в общем зачете с 9 золотыми, 5 серебряными и 5 бронзовыми медалями. Наши молодые люди также были первыми на континенте после двух дней бескомпромиссных соревнований. Наша молодежная сборная заняла первое место среди 15 стран с 7 золотыми, 2 серебряными, 6 бронзовыми и 15 медалями. В течение четырех дней в Бейруте звучал государственный гимн Узбекистана 16 маротаба. Такого результата еще не наблюдалось в истории дзюдо в нашей стране.
Казахстан занял второе место с 3 золотыми, 1 серебряной и 5 бронзовыми медалями, в то время как сборная Южной Кореи заняла первое место с 2 золотыми, 5 серебряными и 4 бронзовыми медалями.
Национальная олимпиада Узбекистана с этим успехом поздравит Федерацию дзюдо Узбекистана, наших юных спортсменов и их родителей.