26 Oktyabr 2021 3850
Davlatimiz rahbari joriy yilning 13 avgust kuni Olimpiyachilarimizni qabul qilar ekan, Parij-2024 Olimpiadasiga tayyorgarlik doirasida bir qator masalalar yuzasidan muhim ko‘rsatmalar berib o‘tgan edi. MOQ rahbariyati bu borada tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda tayyorgarlik ishlarini boshlab yuborgan.
Ana shunday tadbirlardan biri Qo‘mitaning kichik majlislar zalida Vazirlar Mahkamasi, Turizm va sport vazirligi hamda MOQ mutasaddilari ishtirokida o‘tkazildi.
Yig‘ilish davomida bu boradagi asosiy yo‘nalishlar, xususan, iqtidorli sportchilarni saralash, sport turlari bo‘yicha xalqaro mutaxassislarni tayyorlash, Olimpiya va Paralimpiya zaxiralari kollejlari va sport akademiyalari faoliyati, murabbiylar malakasini oshirish, terma jamoalarimizga kuchli xorijiy mutaxassislarni jalb qilish kabi masalalar ko‘rildi. Shuningdek, terma jamoalarimiz uchun mahalliy va xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini ko‘rib chiqish, faqatgina kuchli jamoalar bilan sparring va o‘rtoqlik bellashuvlari tashkil etish kabi yo‘nalishlarga ham to‘xtalib o‘tildi.
Qayd etish joiz, suhbat davomida jamoaviy sport turlari haqida ham muhokama olib borildi. Mutasaddilar bu yo‘nalishdagi terma jamoalarimizning hozirgi holati, Olimpiada yo‘llanmasi uchun imkoniyatlari, ularni yanada kuchaytirish kabi masalalar bo‘yicha fikr almashishdi.

26 Октября 2021 3704
Глава нашего государства, принимая наших олимпийцев 13 августа текущего года, дал важные указания по ряду вопросов в рамках подготовки к Олимпиаде Париж-2024. Руководство НОК начало подготовительные работы в этом направлении в сотрудничестве с соответствующими организациями.
Одно из таких мероприятий состоялось в малом зале заседаний комитета с участием должностных лиц Кабинета Министров, Министерства туризма и спорта и НОК.
В ходе совещания были рассмотрены основные направления в этом направлении, в частности, отбор талантливых спортсменов, подготовка международных специалистов по видам спорта, деятельность колледжей и спортивных академий Олимпийского и Паралимпийского резервов, повышение квалификации тренеров, привлечение в сборные команды сильных зарубежных специалистов. Также были затронуты такие направления, как рассмотрение местных и международных тренировочных сборов для национальных сборных, организация спаррингов и товарищеских матчей только с сильными командами.
Стоит отметить, что в ходе беседы также обсуждались командные виды спорта. Ответственные лица обменялись мнениями по таким вопросам, как текущее состояние сборных команд в этом направлении, возможности для путевок на Олимпиаду, их дальнейшее усиление.