26 Oktyabr 2021 7816
Bugun MOQda O‘zbekiston o‘q otish federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, O‘zbekiston o‘q otish federatsiyasi raisi Oybek Norinboyev, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaasiga ko‘maklashuvchi “Vatanparvar” tashkiloti mutasaddilari, viloyat bo‘limi vakillari va OAV ishtirok etishdi.
Konferensiyaning kun tartibidan federatsiyaning 2021 yildagi faoliyatiga bag‘ishlangan hisobotni ko‘rib chiqish, viloyat bo‘limlari ishini kuchaytirish va federatsiya raisi o‘rinbosarligiga yangi vakil saylash masalalari o‘rin oldi.
Tadbirni olib borgan federatsiya bosh kotibi Mardon Davronov birinchi va ikkinchi masalalar, jumladan, Tokio-2020 siklida qilingan ishlar, Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik, bunda viloyat bo‘limlari bilan ishlashni kuchaytirish to‘g‘risida to‘xtalib o‘tdi.
Shundan so‘ng, kun tartibining asosiy masalasiga navbat berildi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirining o‘rinbosari Hamdam Qarshiyev nomzodi federatsiya raisi o‘rinbosari lavozimiga ko‘rsatildi. Ishtirokchilar nomzodni bir ovozdan ma’qullashdi va Hamdam Aliqulovich O‘zbekiston o‘q otish federatsiyasi raisi o‘rinbosari etib saylandi.
O‘z o‘rnida, Hamdam Qarshiyev so‘z olib, bildirilgan ishonchni oqlash, sportimiz rivojiga hissa qo‘shish uchun bor imkoniyatini ishga solishini aytib o‘tdi. Shu tariqa, O‘zbekiston o‘q otish federatsiyasi rahbariyati tarkibi quyidagi ko‘rinishga keldi:
Federatsiya raisi: Norinboyev Oybek Qobiljonovich
Federatsiya raisining birinchi o‘rinbosari: Qodirov Doniyor Baxtiyorovich
Federatsiya raisining o‘rinbosarlari: Qarshiyev Hamdam Aliqulovich va Yenaliyev Ramiz Ravilevich
Shundan so‘ng, Rustam Shoabdurahmonov va Oybek Norinboyev so‘z olib, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev boshchiligida davlatimizning sportni rivojlantirishga qaratayotgan e’tibori va qo‘llab-quvvatlashi, oldinga qo‘yilgan rejalar xususida to‘xtalib, Hamdam Qarshiyevga yangi lavozimida omad va zafarlar tilab o‘tishdi.
Shu tariqa, O‘zbekiston o‘q otish federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi o‘z ishini yakunladi.

26 Октября 2021 7861
Сегодня в Национальном олимпийском комитете прошла внеочередная отчётно-выборочная конференция федерации стрелкового спорта Узбекистана. В мероприятии принимали участие Председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, руководитель федерации стрелкового спорта Узбекистана Ойбек Норинбаев, пресдтавители ОСО «Ватанпарвар», тренера федерации, спортсмены, представители областных подразделений и СМИ.
Мероприятие открыл Генеральный секретарь Федерации стрелкового спорта Узбекистана Мардонбек Давранов. Следует отметить, что в повестке дня конференции было три вопроса:
1. Отчёт о проделанной работе Федерации за 2021 год.
2. Программа улучшения работы областных отделений Федерации.
3. Избрание заместителя председателя федерации стрелкового спорта Узбекистана.
В своем выступлении М. Давранов ознакомил присутствующих с отчётом о проделанной работе Федерации, отметил, что узбекский стрелковый спорт с каждым годом развивается, и с целью тщательной подготовки к таким крупным комплексным соревнованиям, Ханчжоу-2022 и Париж-2024, важно уделять особое внимание областным отделениям федерации.
Затем на пост заместителя председателя федерации стрелкового спорта Узбекистана была выдвинута кандидатура заместителя Министра обороны по воспитательной и идеологической работе Каршиева Хамдама Аликуловича. Участники конференции единогласно поддержали его кандидатуру и таким образом Х.Каршиев стал заместителем председателя федерации стрелкового спорта Узбекистана.
В свою очередь Хамдам Аликулович пообещал, что оправдает оказанное ему доверие. Также, и Ойбек Норинбаев отметил, что Хамдам Аликулович является истинным патриотом своей страны, и в тоже время очень ответственным человеком, и то, что работать с таким опытным специалистом очень большая честь.
Состав руководства Федерации стрелкового спорта Узбекистана сформирован:
• Председатель Норинбаев Ойбек Кабилжанович
• Первый заместитель председателя Кадиров Дониёр Бахтиёрович (в н.в. заместитель советника Президента Республики Узбекистан по вопросам координации деятельности правоохранительных и контролирующих органов)
• Заместитель председателя Каршиев Хамдам Аликулович (в н.в. Заместитель министра обороны)
• Заместитель председателя Еналиев Рамиз Равильевич
В завершении мероприятия выступили Председатель Национального Олимпийского комитета Рустам Шаабдурахманов и Председатель Федерации стрелкового спорта Узбекистана Норинбаев Ойбек Кабилжанович, выразив благодарность руководству страны за оказываемую поддержку и создаваемые возможности.
Таким образом, внеочередная отчётно-выборочная конференция федерации стрелкового спорта Узбекистана завершила свою работу.