26 Oktyabr 2021 3518
Gretsiyaning Krit oroli mezbonlik qilgan Milliy Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasining (MOQA) navbatdagi Bosh Assambleyasi o‘z yakuniga yetdi. Assambleyaning ikkinchi kuni doirasida ishtirokchilar bir qator masalalarni muhokama qilishdi.
Avval xabar berganimizdek, ushbu tadbirda O‘zbekiston MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov boshchiligidagi delegatsiya qatnashmoqda. Tadbir davomida vakillarimiz XOQ prezidenti Tomas Bax, MOQAning amaldagi rahbari Robin Mitchel va tashkilot Bosh kotibi Gunilla Lindberg, Butunjahon taekvondo WT federatsiyasi prezidenti Chungvon Choi, Xalqaro kamondon otish federatsiyasi va Turkiya MOQ prezidenti Ugur Erdener, Butunjahon yengil atletika federatsiyasi birinchi vitse-prezidenti va Ukraina MOQ prezidenti Sergey Bubka, Rossiya Olimpiya qo‘mitasi prezidenti Stanislav Pozdnyakov va boshqa bir qator yuqori martabali rahbarlar bilan uchrashib, Assambleyada ko‘tarilgan masalalar yuzasidan o‘zaro fikr almashildi va kelajakda o‘zaro hamkorlik aloqalarini mustahkamlash bo‘yicha suhbat olib borishdi. Shuningdek, mutasaddilarimiz Assambleyada qatnashgan MDH, Boltiq bo‘yi va Gruziya mamlakatlari MOQ rahbarlari bilan ham uchrashib, ularni 2-4-noyabr kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan xalqaro forumga taklif etishdi.
Yakunda MOQA rahbariyatiga tashkilotning navbadagi Bosh Assambleyasi muvaffaqiyatli o‘tgani, Gretsiya MOQ prezidenti Spiros Kapralosga esa tadbirga yuqori saviyada mezbonlik qilgani uchun Qo‘mitamiz nomidan minnatdorchilik bildirib, esdalik sovg‘alari taqdim etildi. Uchrashuv davomida Oybek Kasimov O‘zbekiston MOQ ushbu xalqaro tashkilot bilan chuqur do‘stona aloqalarni davom ettirishdan minnatdor ekanini bildirib o‘tdi.

26 Октября 2021 3364
Очередная Генеральная Ассамблея Ассоциации Национальных олимпийских комитетов (АНОК), которую проводит греческий остров Крит, подошла к своему завершению. В рамках второго дня Ассамблеи участники обсудили ряд вопросов.
Как мы уже сообщали ранее, в мероприятии принимает участие делегация во главе с Генеральным секретарем НОК Узбекистана Ойбеком Касимовым. В ходе мероприятия наши представители встретились с президентом МОК Томасом Бахом, действующим главой МОК Робином Митчеллом и генеральным секретарем Организации Гуниллой Линдберг, президентом Всемирной федерации таэквондо WT Чунгвон Чой, президентом Международной федерации стрельбы из лука и МОК Турции Угуром Эрденером, первым вице-президентом Всемирной федерации легкой атлетики и президентом МОК Украины Сергеем Бубкой, президентом Олимпийского комитета России Станиславом Поздняковым и рядом других высокопоставленных руководителей, На ассамблее состоялся обмен мнениями по поднятым вопросам, а также состоялся разговор по вопросам дальнейшего укрепления взаимовыгодного сотрудничества. Наши официальные лица также встретились с руководителями НОК стран СНГ, Балтии и Грузии, которые приняли участие в Ассамблее, и пригласили их на международный форум, который пройдет 2-4 ноября в Ташкенте.
В заключение от имени нашего комитета была выражена благодарность руководству АНОК за успешное проведение Генеральной Ассамблеи Организации в навбе, а президенту НОК Греции Спиросу Капралосу за организацию мероприятия на высоком уровне и вручены памятные подарки. В ходе встречи Ойбек Касимов выразил признательность НОК Узбекистана за продолжение глубоких дружеских отношений с этой международной организацией.