19 Oktyabr 2021 4297
Xabaringiz bor, 15-17-oktyabr kunlari Gretsiyaning Saloniki shahrida sambo boʻyicha oʻsmirlar va yoshlar oʻrtasida jahon chempionati boʻlib oʻtdi. Bugun erta tongda ushbu musobaqada tarixiy natija qayd etgan hamyurtlarimiz tantanali kutib olindi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida oʻtgan tadbirda Turizm va sport vazirining oʻrinbosari Avaz Karimov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov va sport jamoatchiligi ishtirok etishdi. Qahramonlarimizga orkestr sadolari ostida gul va choʻponlar taqdim etildi.
Tadbirning davomi Turizm va sport vazirligining binosida oʻtkazildi. Unda Avaz Karimov va Oybek Kasimov soʻz olib, jamoamizni qoʻlga kiritilgan olamshumul natija bilan qutlashdi. Shundan soʻng sportchilarimizga pul mukofotlarining sertifikatlari topshirildi. Unga koʻra, oltin medal egalari 10 mln, kumush medal sohiblari 5 mln va bronza medalini qoʻlga kiritgan sambochilarimiz 3 mln soʻmdan bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanishadi.
Eslatib oʻtamiz, sambochilarimiz ushbu jahon chempionatida 6 ta oltin, 3 ta kumush va 8 ta bronza medallarini qoʻlga kiritib, umumjamoa hisobida Rossiya terma jamoasidan soʻng ikkinchi natijani qayd etishdi. Fursatdan foydalanib, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Oʻzbekiston sambo federatsiyasi mazkur muvaffaqiyat bilan qutlab qoladi.

19 Октября 2021 4328
Как вам известно, 15-17 октября в городе Салоники (Греция) прошёл чемпионат мира по самбо среди юниоров и молодёжи. Сегодня наши самбисты, успешно принявшие участие в этом соревновании, вернулись на Родину.
В мероприятии, которое прошло в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова приняли участие заместитель Министра Туризма и спорта Аваз Каримов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касымов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов и широкое спортивное сообщество. Спортсменов приветствовал военный оркестр. После они прошли по красной дорожке, где им аплодировали присутствующие.
Мероприятие продолжилось в Министерстве Туризма и спорта. В церемонии выступили Аваз Каримов и Ойбек Касымов, которые поздравили наших самбистов с победой. После спортсменам вручили сертификаты денежных наград. Золотые призёры получили 10 млн сум, серебряные — 5 млн сум и бронзовые — 3 млн сум.
Напоминаем, наши самбисты в этом первенстве мира завоевали 6 золота, 3 серебра и 8 бронзы, заняв второе место в общекомандном зачёте после России. Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет ассоциацию самбо Узбекистана с таким успехом.