16 Oktyabr 2021 4497
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-oktyabrdagi “Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida bugun poytaxtimiz ko‘chalari bo‘ylab Skandinavcha yurish marafoni o‘tkazildi.
Poyga Davlat san’at muzeyi oldida boshlandi. Shundan so‘ng ishtirokchilar Islom Karimov nomidagi ko‘cha bo‘ylab Xalqlar do‘stligi maydoni tomon harakatlanishdi. Yo‘nalishning umumiy masofasi 4,6 kilometrni tashkil etdi.
Tadbirda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ xodimlari, Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov va Vazirlikning boshqa mutasaddilari, sport ta’lim muasasalarining rahbarlari va trener-metodistlari, O‘zbekiston Davlat jismoniy tarbiya va sport universitetining yengil atletika kafedrasi talabalari, ushbu sport ixlosmandlaridan iborat jami 300 nafardan ziyod kishi qatnashdi.
Skandinavcha yurish inson salomatligi uchun foydali jihati ko‘p bo‘lgan yo‘nalish hisoblanadi. Shu bois unga bo‘lgan qiziqish butun dunyoda ortib bormoqda. Bugun o‘tkazilgan tadbir ham hamyurtlarimizning salomatliklariga befarq bo‘lmasdan ularni harakatga undovchi ajoyib yurishlardan biri bo‘ldi.

16 October 2021 4398
In order to implement the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 30, 2020 No. UP–6099 "On measures for the widespread introduction of a healthy lifestyle and the further development of mass sports", a marathon of "Scandinavian walking" was organized today on the streets of Tashkent.
The marathon started near the State Museum of Art, continued along Islam Karimov Avenue and ended at the Peoples' Friendship Square. The total distance was 4.6 km.
The event was attended by NOC employees headed by Chairman Rustam Shaabdurakhmanov, Deputy Minister of Tourism and Sports Avaz Karimov and other responsible persons of the Ministry, heads and coaches of methodologists of sports educational institutions, students of the athletics Department of UzGUFKiS, fans of this sport, the total number of which was more than 300.
Scandinavian walking is a very useful direction for human health and in this regard, residents from all over the world express interest. Today's event has become one of the important pushes calling on our compatriots to move forward and be active.