16 Oktyabr 2021 4497
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-oktyabrdagi “Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida bugun poytaxtimiz ko‘chalari bo‘ylab Skandinavcha yurish marafoni o‘tkazildi.
Poyga Davlat san’at muzeyi oldida boshlandi. Shundan so‘ng ishtirokchilar Islom Karimov nomidagi ko‘cha bo‘ylab Xalqlar do‘stligi maydoni tomon harakatlanishdi. Yo‘nalishning umumiy masofasi 4,6 kilometrni tashkil etdi.
Tadbirda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ xodimlari, Turizm va sport vazirining o‘rinbosari Avaz Karimov va Vazirlikning boshqa mutasaddilari, sport ta’lim muasasalarining rahbarlari va trener-metodistlari, O‘zbekiston Davlat jismoniy tarbiya va sport universitetining yengil atletika kafedrasi talabalari, ushbu sport ixlosmandlaridan iborat jami 300 nafardan ziyod kishi qatnashdi.
Skandinavcha yurish inson salomatligi uchun foydali jihati ko‘p bo‘lgan yo‘nalish hisoblanadi. Shu bois unga bo‘lgan qiziqish butun dunyoda ortib bormoqda. Bugun o‘tkazilgan tadbir ham hamyurtlarimizning salomatliklariga befarq bo‘lmasdan ularni harakatga undovchi ajoyib yurishlardan biri bo‘ldi.

16 Октября 2021 4525
С целью реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2020 года № УП–6099 «О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта» сегодня по улицам Ташкента был организован марафон «Скандинавской ходьбы».
Марафон стартовал рядом с Государственным музеем искусств, продолжился по проспекту Ислама Каримова и завершился на площади Дружбы народов. Общая дистанция составила 4,6 км.
В мероприятии приняли участие сотрудники НОК во главе председателя Рустама Шаабдурахманова, заместитель Министра Туризма и спорта Аваз Каримов и другие ответственные лица Министерства, руководители и тренеры методисты спортивных учебных заведений, студенты кафедры лёгкой атлетики УзГУФКиС, поклонники этого вида спорта, общее количество которых составило более 300.
Скандинавская ходьба является очень полезным направлением для здоровья человека и в связи с этим жители со всего мира выражают интерес. Сегодняшнее мероприятие стало одним из важных толчков, призывающее наших соотечественников двигаться вперёд и быть активными.