15 Oktyabr 2021 3771
Ma’lum qilganimizdek, ayni kunlarda Toshkentda ilk bor qilichbozlik bo‘yicha hakamlar uchun xalqaro sinov-imtihon bo‘lib o‘tmoqda. Bugun rapira qurolidagi sinov-imtihonlari yakuniga yetdi.
Kecha ushbu dastur bo‘yicha nazariy va videotahlil bo‘yicha test o‘tkazilgan edi. Bugun ushbu yo‘nalishlardan o‘tgan nomzodlar amaliy imtihon topshirdilar. Unda sportchilar ko‘rgazmali jang tashkil etishdi va nomzod hakamlar jarayonni nazorat qilib borishdi.
Dastlab imtihonni boshlagan 15 nafar nomzod hakamdan yakunda 8 nafari berilgan vazifalarni muvaffaqiyatli yakunlab, ushbu yo‘nalishda xalqaro toifadagi hakam darajasiga ega bo‘ldi. Quvonarlisi, ular orasida 5 nafar hamyurtimiz ham bor.

15 Октября 2021 3800
Как ранее нами сообщалось, в настоящее время в Ташкенте проходит судейский экзамен FIE. Сегодня они завершились для судей по рапире.
Вчера прошла теоретическая часть и видео-анализ экзамена. Сегодня судьи, успешно прошедшие начальные два этапа, сдавали практику. Судьям надо было оценить бой фехтовальщиков (рапиристов) и полностью контролировать процесс.
В начале экзамена количество участников было 15, в итоге только 8 из них получили международную категорию по рапире. Примечательно, что среди них 5 наших соотечественников.