13 Oktyabr 2021 3900
Terma jamoalarimizning Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik rejalariga qaratilgan yig‘ilishlar davom etmoqda. Ana shunday uchrashuvlardan biri O‘zbekiston tennis federatsiyasi bilan o‘tkazildi. Uchrashuvni MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov olib bordi. Unda, shuningdek, O‘zbekiston tennis federatsiyasi bosh kotibi Iroda To‘laganova, terma jamoa murabbiylari va Qo‘mitaning mutasaddi vakillari ishtirok etishdi.
Shubhasiz, ko‘pchilikni yangi Olimpiada siklida ham Denis Istominning ishtirok etishi haqidagi savol qiziqtirgan. Bu borada Iroda To‘laganova shunday izoh berdi:
“Hozirda terma jamoamiz vakillaridan faqat 4 nafar tennischi: Denis Istomin, Humoyun Sultonov, Sanjar Fayziyev va Sergey Fomin ATR va Chellenjer tasnifiga kiruvchi musobaqalarda ishtirok eta oladi. Aynan ushbu musobaqalar orqali Olimpiadaga yo‘llanma beruvchi reyting o‘rniga kirish mumkin. Ularning ortidan kelayotgan bir qator umidli yoshlarimiz bor, ammo ularning yuqori darajaga chiqishi uchun vaqt kerak”.
13-avgust kuni davlatimiz rahbari Olimpiyachilarimizni qabul qilar ekan, Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga jamoaviy sport turlarida ham yo‘llanmalar qo‘lga kiritish bo‘yicha topshiriq bergan edi. O‘zbekiston basketbol federatsiyasi bilan o‘tgan suhbatda mazkur vazifani amalga oshirish yechimlari muhokama qilindi. Ma’lumki, basketbolning 2 yo‘nalishi Olimpiya o‘yinlariga kiritilgan. Suhbat davomida jamoalarimizning litsenzion musobaqaga tayyorgarligi uchun kerakli sharoitlarni yaratish, uzliksiz o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini tashkil qilish kabi masalalar ko‘rildi.
Shuningdek, O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi mutasaddilari shaxsiy yo‘nalishdan tashqari jamoaviy dasturda ham yo‘llanma qo‘lga kiritish asosiy maqsad ekanini ta’kidlashdi. Suhbatda bu borada ahamiyat qaratilishi kerak bo‘lgan qo‘shimcha faktorlar muhokama qilindi. Qayd etish joiz, reglamentga ko‘ra, qilichbozlikda jamoaviy yo‘llanmaga ega bo‘lgan terma jamoalar shaxsiy dasturga ham bir vaqtning o‘zida 4 ta litsenziyaga ega bo‘lishadi.
Shuningdek, kuchli jamoa shakllantiryotgan O‘zbekiston o‘q otish sporti federatsiyasi bilan ham qator istiqbolli rejalar muhokama qilindi. Yig‘ilish davomida mutasaddilarga oldinga qo‘yilgan maqsadni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shimcha tavsiyalar berilib, kamchiliklar ko‘rib chiqildi.

13 Октября 2021 3730
Продолжается проведение собраний, посвященных рассмотрению планов подготовки к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. Одно из таких мероприятий было проведено с федерацией тенниса Узбекистана. Собрание вёл председатель НОК Рустам Шаабдурахманов. В нем также приняли участие Генеральный секретарь федерации тенниса Узбекистана Ирода Туляганова, тренеры сборной и официальные лица Комитета.
Разумеется, многих интересует вопрос, в новом Олимпийском цикле в состав сборной будет ли включён Денис Истомин. Этот вопрос прокомментировала Ирода Батыровна:
«В настоящее время только четверо представителей сборной — Денис Истомин, Хумаюн Султанов, Санжар Файзиев и Сергей Фомин могут участвовать на турнирах из серии АТР и Челленджер. Благодаря этим соревнованиям можно набрать рейтинговые очки для Олимпийских игр. Да, у этих теннисистов есть достойные преемники, однако, понадобиться время, чтобы они достигли пик спортивной формы».
13 августа, принимая наших Олимпийцев, Глава Государства дал поручение — завоевать лицензии на Олимпиаду Париж-2024 и в командных видах спорта. На встрече с федерацией баскетбола Узбекистана обсуждались пути решения этой задачи. Известно, что в программу Олимпийских игр включены 2 направления баскетбола. В ходе беседы обсуждались такие вопросы, как создание необходимых условий для подготовки наших команд к лицензионным соревнованиям, организация учебно-тренировочных сборов.
С официальными лицами федерации фехтования Узбекистана обсуждались вопросы завоевания путёвок не только в индивидуальном, но и в командном направлении, а также, дополнительные факторы, которых необходимо учитывать в этом направлении. Следует отметить, что согласно регламенту сборные, имеющие лицензии в командном направлении, имеют шанс получить ещё 4 лицензии на индивидуальную программу одновременно.
Также, с федерацией стрелкового спорта, которая формирует сильную сборную, был обсужден ряд перспективных планов. В ходе встречи официальным лицам были даны дополнительные рекомендации по реализации поставленной цели и рассмотрены недостатки.