13 Oktyabr 2021 3900
Terma jamoalarimizning Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik rejalariga qaratilgan yig‘ilishlar davom etmoqda. Ana shunday uchrashuvlardan biri O‘zbekiston tennis federatsiyasi bilan o‘tkazildi. Uchrashuvni MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov olib bordi. Unda, shuningdek, O‘zbekiston tennis federatsiyasi bosh kotibi Iroda To‘laganova, terma jamoa murabbiylari va Qo‘mitaning mutasaddi vakillari ishtirok etishdi.
Shubhasiz, ko‘pchilikni yangi Olimpiada siklida ham Denis Istominning ishtirok etishi haqidagi savol qiziqtirgan. Bu borada Iroda To‘laganova shunday izoh berdi:
“Hozirda terma jamoamiz vakillaridan faqat 4 nafar tennischi: Denis Istomin, Humoyun Sultonov, Sanjar Fayziyev va Sergey Fomin ATR va Chellenjer tasnifiga kiruvchi musobaqalarda ishtirok eta oladi. Aynan ushbu musobaqalar orqali Olimpiadaga yo‘llanma beruvchi reyting o‘rniga kirish mumkin. Ularning ortidan kelayotgan bir qator umidli yoshlarimiz bor, ammo ularning yuqori darajaga chiqishi uchun vaqt kerak”.
13-avgust kuni davlatimiz rahbari Olimpiyachilarimizni qabul qilar ekan, Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga jamoaviy sport turlarida ham yo‘llanmalar qo‘lga kiritish bo‘yicha topshiriq bergan edi. O‘zbekiston basketbol federatsiyasi bilan o‘tgan suhbatda mazkur vazifani amalga oshirish yechimlari muhokama qilindi. Ma’lumki, basketbolning 2 yo‘nalishi Olimpiya o‘yinlariga kiritilgan. Suhbat davomida jamoalarimizning litsenzion musobaqaga tayyorgarligi uchun kerakli sharoitlarni yaratish, uzliksiz o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini tashkil qilish kabi masalalar ko‘rildi.
Shuningdek, O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi mutasaddilari shaxsiy yo‘nalishdan tashqari jamoaviy dasturda ham yo‘llanma qo‘lga kiritish asosiy maqsad ekanini ta’kidlashdi. Suhbatda bu borada ahamiyat qaratilishi kerak bo‘lgan qo‘shimcha faktorlar muhokama qilindi. Qayd etish joiz, reglamentga ko‘ra, qilichbozlikda jamoaviy yo‘llanmaga ega bo‘lgan terma jamoalar shaxsiy dasturga ham bir vaqtning o‘zida 4 ta litsenziyaga ega bo‘lishadi.
Shuningdek, kuchli jamoa shakllantiryotgan O‘zbekiston o‘q otish sporti federatsiyasi bilan ham qator istiqbolli rejalar muhokama qilindi. Yig‘ilish davomida mutasaddilarga oldinga qo‘yilgan maqsadni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shimcha tavsiyalar berilib, kamchiliklar ko‘rib chiqildi.

13 October 2021 3889
Meetings dedicated to the consideration of preparation plans for the Hangzhou-2022 Asian Games and the Paris-2024 Olympic Games are continuing. One of these events was held with the Tennis Federation of Uzbekistan. The meeting was led by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov. It was also attended by the Secretary General of the Tennis Federation of Uzbekistan, Iroda Tulyaganova, coaches of the national team and officials of the Committee.
Of course, many people are interested in the question of whether Denis Istomin will be included in the national team in the new Olympic cycle. This question was commented by Iroda Batyrovna:
"Currently, only four representatives of the national team — Denis Istomin, Humayun Sultanov, Sanzhar Fayziev and Sergey Fomin can participate in tournaments from the ATP and Challenger series. Thanks to these competitions, you can score rating points for the Olympic Games. Yes, these tennis players have worthy successors, however, it will take time for them to reach the peak of their athletic form."
On August 13, receiving our Olympians, the Head of State gave instructions to win licenses for the Paris 2024 Olympics and in team sports. At the meeting with the Basketball Federation of Uzbekistan, ways to solve this problem were discussed. It is known that the Olympic Games program includes 2 areas of basketball. During the conversation, issues such as creating the necessary conditions for preparing our teams for licensed competitions, organizing training camps were discussed.
The officials of the Fencing Federation of Uzbekistan discussed the issues of winning permits not only individually, but also in the team direction, as well as additional factors that need to be taken into account in this direction. It should be noted that according to the regulations, teams with licenses in the team direction have a chance to get 4 more licenses for an individual program at the same time.
Also, a number of promising plans were discussed with the Shooting Sports Federation, which forms a strong national team. During the meeting, officials were given additional recommendations on the implementation of the goal and shortcomings were considered.