11 Oktyabr 2021 5350
Bugun para-yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi Boburjon Omonov tavallud ayyomini nishonlamoqda.
Boburjon Omonov 2000-yil 11-oktyabr kuni Andijon viloyatida tug‘ilgan. F41 toifasida yadro uloqtirish bo‘yicha qatnashadigan vakilimiz 2017-yil yoshlar o‘rtasidagi Paraosiyo o‘yinlarida zafar quchdi va 1 yil o‘tib Indoneziyada ham ushbu muvaffaqiyatini takrorladi. 2019-yil esa o‘z toifasida jahonda ham tengsiz ekanligini isbotlab, oltin medalni qo‘lga kiritdi. 2019-yil yakunlari bo‘yicha o‘tkazilgan “Milliy sport mukofoti-2019” tanlovida “Yilning eng yaxshi paralimpiyachisi” nominatsiyada g‘olib bo‘lgan. Joriy yil Tokio-2020 Paralimpiya o‘yinlarida ham zafar qozonib, delegatsiyamiz hisobiga oltin medallardan birini taqdim qilgan. Ushbu natijalari evaziga “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Boburjon Omonovni bugungi tavallud ayyomi bilan tabriklab, unga uzoq umr, sihat-salomatlik va ulkan muvaffaqiyatlar tilab qoladi.

11 Октября 2021 5397
Сегодня свой День рождения празднует представитель сборной Узбекистана по пара-атлетике Бобуржон Омонов.
Омонов Бобуржон Зоиржанович родился 11 октября 2000 года в Андижане. Участвует в категории F41 по толканию ядра. Победитель Пара-Азиатских игр 2018 года в Индонезии. Успешно выступив на чемпионате мира 2019 года в Дубае, стал золотым призёром. Бобуржон Омонов на церемонии вручения «Национальной спортивной премии — 2019» стал победителем в номинации «Лучший паралимпиец года». На Паралимпийских играх Токио-2020 удостоился золотой медали. За свои успехи награждён почётным званием «Узбекистон ифтихори».
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Бобуржона Омонова с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья и успехов.