O‘zbekistonda Etnosport assotsiatsiyasi tashkil etildi
Toshkent shahrida «O‘zbekistonda etnosportning rivojlanish istiqbollari» mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi tomonidan tashkil etilgan tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov va Butunjahon etnosport konfederatsiyasi raisi janob Nejmeddin Bilol Erdog‘an ochib berdi.
«O‘zbekistonda milliy sport turlarini rivojlantirish va ommalashtirish mamlakatimiz rahbariyati tomonidan ilgari surilgan muhim tashabbuslardan biri va nomoddiy madaniy merosni asrash, shuningdek, aholi orasida jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish va ommalashtirish sohasidagi asosiy masalalardan biridir. Shu maqsadda tashkil etilgan xalqaro konferensiya «O‘zbekistonni etnosport va milliy qadriyatlar orqali kashf eting!» shiori osida o‘tkazildi. Xalq o‘yinlari qadimdan davlatchilik shakllanishi, jamoani birlashtirish va himoya qilishda ham yuksak ahamiyat kasb etgan. Bugungi kunda, ular shaxsni jismonan sog‘lom, qat’iyatli, sabr-matonatli, hozirjavob va ma’naviy yetuk bo‘lib kamol topishiga xizmat qilmoqda. Bir xalqning tarixi ming yillar davomida shakllangani uning moddiy va madaniy boyliklarida, etnografiyasida aks etadi. Shunday ekan, fursatdan foydalanib, barchaga O‘zbekiston Etnosport assotsiatsiyasi ochilishi haqida ma’lum qilaman», – dedi Aziz Abduhakimov.
Shundan so‘ng Butunjahon etnosport konfederatsiyasi raisi Nejmeddin Bilol Erdog‘an so‘zga chiqib, xalq o‘yinlari hamda ularning ahamiyati haqida nutq so‘zladi. Bundan tashqari, yuksak martabali mehmon yurtimizga beshinchi marta tashrif buyurgani va uning tarixi hamda qadriyatlaridan katta taassurotda ekanini aytib, so‘nggi vaqtda O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida amalga oshirilayotgan islohotlarni hamda sport sohasi rivojiga bo‘lgan e’tiborni yuksak e’tirof etdi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Etnosport assotsiatsiyasi rahbari sifatida Oybek Norinbayev tanishtirildi.
Ta’kidlash joizki, o‘zbek xalqi ko‘p asrlar davomida kurash, belbog‘li kurash, uloq-ko‘pkari, Turon, Boyqo‘rg‘on kabi milliy sportining asoschilariga aylangan kurashchi-polvonlari hamda afsonaviy chavandozlari bilan mashhur bo‘lgan. Mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar tufayli haqli ravishda O‘zbekistonning madaniy merosi bo‘lgan milliy sportimizni dunyoga namoyish etish imkoniyati paydo bo‘ldi.
Bugungi kunda dunyoning 130 dan ortiq mamlakatida sportning kurash turi rivojlangan va uning Osiyo o‘yinlari dasturiga kiritilishi nafaqat O‘zbekiston, balki butun dunyo sporti tarixidagi muhim voqealardan biri ekanligini ta’kidlash quvonarli.
2020 yilda «Turk dunyosi poytaxti» deb e’lon qilingan Xiva shahrida har yili Butunjahon bahodirlar o‘yinlari federatsiyasi (WSF) ko‘magida Pahlavon Mahmud nomini abadiylashtirish maqsadida «Bahodirlar o‘yinlari» xalqaro turniri o‘tkaziladi. Turnir o‘zbek xalqining buyuk farzandi, o‘z davrida Markaziy Osiyo, Eron, Ozarbayjon, Afg‘oniston va Hindistonda mashhur kurashchi, ustoz, faylasuf va so‘fiy bo‘lgan Pahlavon Mahmud xotirasiga bag‘ishlab tashkil etiladi.
Bunday tadbirlarning o‘tkazilishi, shubhasiz, sport turizmini rivojlantirish, imijini yaxshilash, O‘zbekistonning sayyohlik salohiyati va imkoniyatlarini jahon miqyosida targ‘ib qilish borasida xalqaro hamkorlikni kengaytirishga yordam beradi.
Tadbir doirasida Butunjahon etnosport konfederatsiyasi, uning raisi janob Nejmeddin Bilol Erdog‘an hamda Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov o‘rtasida Milliy sport turlari va xalq o‘yinlarini rivojlantirishga doir Hamkorlik memorandumi imzolandi. Bundan tashqari, Butunjahon etnosport konfederatsiyasi va O‘zbekiston etnosport assotsiatsiyasi o‘rtasida ham ana shunday hujjatga imzo chekildi.

В Узбекистане создана ассоциация этноспорта
В Ташкенте прошла международная конференция на тему «Перспективы развития этноспорта в Узбекистане». Мероприятие, организованное Министерством Туризма и спорта открыли заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, Министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов, председатель Всемирной конфедерации этноспорта Неджмеддин Билол Эрдоган.
«Уделять особое внимание развитию и популяризации национальных видов спорта в Узбекистане, сохранение нематериального культурного наследия, а также развитие физической культуры и спорта среди населения Узбекистана являются одними из важных направлений, которые выдвигаются руководством нашего государства. Международная конференция была организована с этой целью и под девизом «Открой Узбекистан через этноспорт и национальные ценности!». Испокон веков национальные игры были важными в формировании государств, объединении племен и народов, а также, в защите людей. На сегодняшний день повышение внимания к народным играм, их популяризация среди молодежи, внесут большой вклад в здоровье населения, чтобы сделать человека физически здоровым, выносливым, терпеливым, отзывчивым и духовно зрелым. То, что история нации формировалась на протяжении тысячелетий, отражается в ее материальном и культурном богатстве, этнографии. Поэтому, пользуясь случаем, хочу объявить об открытии ассоциации этноспорта Узбекистана», — сказал Азиз Абдухакимов.
Председатель Всемирной конфедерации этноспорта господин Неджмеддин Билал Эрдоган рассказал о народных играх и их значении. Кроме того, почётный гость отметил, что посещает нашу страну в пятый раз и впечатлен ее историей и ценностями, и высоко оценил недавние реформы в Узбекистане, которые реализуются под руководством Президента Шавката Мирзиёева и внимание, уделяемое развитию спортивной сферы.
В ходе мероприятия Ойбек Норинбаев был представлен в качестве руководителя ассоциации этноспорта Узбекистана.
Следует отметить, что на протяжении многих веков узбекский народ славился своими борцами и легендарными наездниками, которые стали основоположниками таких национальных видов спорта, как кураш, борьба на поясах, улак-купкари, Туран, Бойкурган. Благодаря проводимым в нашей стране реформам появилась возможность продемонстрировать миру наш национальный вид спорта, который является культурным наследием Узбекистана.
Сегодня узбекская национальная борьба — кураш развит более чем в 130 странах мира, и следует отметить, что ее включение в программу Азиатских игр — одно из важнейших событий не только в истории спорта Узбекистана, но и всего мира.
Хива, объявленная «Столицей тюркского мира» в 2020 году ежегодно принимает международный турнир «Игры богатырей», который организуется при поддержке Всемирной федерации богатырей (WSF). Турнир посвящен памяти Пахлавона Махмуда, великого сына узбекского народа, известного борца, учителя, философа и суфия в свое время был популярным в Средней Азии, Иране, Азербайджане, Афганистане и Индии.
Подобные мероприятия, несомненно, будут способствовать расширению международного сотрудничества в развитии спортивного туризма, улучшению его имиджа, продвижению туристического потенциала и возможностей Узбекистана на мировой арене.
В ходе мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве по развитию национальных видов спорта и народных игр между Всемирной конфедерацией этноспорта, ее председателем Неджмеддином Билолом Эрдоганом и Министром Туризма и спорта Азизом Абдухакимовым. Кроме того, документ о сотрудничестве был подписан между Всемирной конфедерацией этноспорта и ассоциацией этноспорта Узбекистана.