Ma’lumki, 9-10-oktyabr Nukus shahri aralash jang san’atlari bo‘yicha havaskorlar o‘rtasida birinchi marotaba o‘tkazilayotgan Markaziy Osiyo chempionatiga mezbonlik qiladi.
2020-yil 9-fevralda Markaziy Osiyo aralash jang san’atlari Konfederatsiyasi (CAMMAC)ga asos solingan edi. Ertaga ilk marotaba start oladigan chempionat aynan CAMMAC, Xalqaro aralash jang san’atlari federatsiyasi va O‘zbekiston jang san’atlari assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda tashkil qilinmoqda. Tabiiyki, turnirda ushbu tashkilotga a’zo 5 ta mamlakat vakillari ishtirok etadi. Bular – O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Ozarbayjon aralash jang san’ati ustalardir.
Bugun ushbu musobaqaga bag‘ishlab Nukus harbiy garnizonidagi madaniyat saroyida matbuot anjumani tashkil etildi. Unda tashkilotchilar OAV xodimlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob berishdi.
Shuningdek, matbuot anjumanida musobaqaning faxriy mehmoni – Xalqaro aralash jang san’ati federatsiyasi prezidenti janob Kerrit Braun so‘zga chiqib, chekka-chekka hududlarda ham sport turlariga berilayotgan e’tibor, sportchilar uchun yaratilayotgan sharoitlar tufayli bugungi kunda xalqaro maydonlarda o‘zbek sportining nufuzi ortib borayotganligi haqida iliq fikrlar bildirib o‘tdi. Tadbirda Qoraqalpog‘istondagi BO‘SM, Olimpiya zaxiralari kolleji o‘quvchilari ham ishtirok etishdi.
Ertaga, 9 oktyabr kuni Markaziy Osiyo chempionati boshlanadi. Unga ko‘ra, sportchilar 52.2 kg, 56.6 kg, 61.2 kg, 65.8 kg, 70.3 kg, 77.1 kg, 83.9 kg, 93 kg, 120 kg hamda 120 kg.dan yuqori vazn toifalarida saralash bahslariga kirishadi. Musobaka Nukus shahridagi 1-sonli bolalar va o‘smirlar sport maktabiga qarashli «Manej» sport majmuasida o‘tkaziladi.

В Нукусе пройдёт чемпионат Центральной Азии по смешанным боевым искусствам
Как вам известно, 9-10 октября впервые в Нукусе пройдёт чемпионат Центральной Азии по смешанным боевым искусствам среди любителей.
9 февраля 2020 года была создана Конфедерация по смешанным боевым искусствам Центральной Азии. Завтрашний чемпионат организуется именно Конфедерацией Центральной Азии, Международной федерацией смешанных боевых искусств и ассоциацией смешанных боевых искусств Узбекистана. В соревновании примут участие представители 5 стран-членов организации — Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Азербайджана.
Сегодня во Дворце искусств Нукусского военного гарнизона была организована пресс-конференция. В ходе мероприятия участники задавали организаторам интересующие себя вопросы.
В мероприятии принял участие и почётный гость соревнования — президент Международной федерации смешанных боевых искусств господин Кеннет Браун. Во время пресс-конференции Керрит Браун выразил, что благодаря уделяемому вниманию спорту, в частности, и в отдаленные регионы страны и созданию необходимых условий для спортсменов, имидж узбекского спорта поднимается на международной арене. В мероприятии приняли участие и ученики ДЮСШ и КОР Каракалпакстана.
Завтра, 9 октября стартует чемпионат Центральной Азии. Спортсмены примут участие в весовых категориях 52.2 кг, 56.6 кг, 61.2 кг, 65.8 кг, 70.3 кг, 77.1 кг, 83.9 кг, 93 кг, 120 кг и выше 120 кг. Соревнования будут проходить в спорткомплексе «Манеж» при 1-ДЮСШ.