Ma’lumki, 9-10-oktyabr Nukus shahri aralash jang san’atlari bo‘yicha havaskorlar o‘rtasida birinchi marotaba o‘tkazilayotgan Markaziy Osiyo chempionatiga mezbonlik qiladi.
2020-yil 9-fevralda Markaziy Osiyo aralash jang san’atlari Konfederatsiyasi (CAMMAC)ga asos solingan edi. Ertaga ilk marotaba start oladigan chempionat aynan CAMMAC, Xalqaro aralash jang san’atlari federatsiyasi va O‘zbekiston jang san’atlari assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda tashkil qilinmoqda. Tabiiyki, turnirda ushbu tashkilotga a’zo 5 ta mamlakat vakillari ishtirok etadi. Bular – O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Ozarbayjon aralash jang san’ati ustalardir.
Bugun ushbu musobaqaga bag‘ishlab Nukus harbiy garnizonidagi madaniyat saroyida matbuot anjumani tashkil etildi. Unda tashkilotchilar OAV xodimlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob berishdi.
Shuningdek, matbuot anjumanida musobaqaning faxriy mehmoni – Xalqaro aralash jang san’ati federatsiyasi prezidenti janob Kerrit Braun so‘zga chiqib, chekka-chekka hududlarda ham sport turlariga berilayotgan e’tibor, sportchilar uchun yaratilayotgan sharoitlar tufayli bugungi kunda xalqaro maydonlarda o‘zbek sportining nufuzi ortib borayotganligi haqida iliq fikrlar bildirib o‘tdi. Tadbirda Qoraqalpog‘istondagi BO‘SM, Olimpiya zaxiralari kolleji o‘quvchilari ham ishtirok etishdi.
Ertaga, 9 oktyabr kuni Markaziy Osiyo chempionati boshlanadi. Unga ko‘ra, sportchilar 52.2 kg, 56.6 kg, 61.2 kg, 65.8 kg, 70.3 kg, 77.1 kg, 83.9 kg, 93 kg, 120 kg hamda 120 kg.dan yuqori vazn toifalarida saralash bahslariga kirishadi. Musobaka Nukus shahridagi 1-sonli bolalar va o‘smirlar sport maktabiga qarashli «Manej» sport majmuasida o‘tkaziladi.

The Central Asian Mixed Martial Arts Championship will be held in Nukus
As you know, on October 9-10, for the first time, the Central Asian Mixed Martial Arts Championship among amateurs will be held in Nukus.
On February 9, 2020, the Confederation of Mixed Martial Arts of Central Asia was established. Tomorrow's championship is organized by the Confederation of Central Asia, the International Federation of Mixed Martial Arts and the Association of Mixed Martial Arts of Uzbekistan. The competition will be attended by representatives of 5 member countries of the organization - Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Azerbaijan.
A press conference was organized today at the Palace of Arts of the Nukus Military Garrison. During the event, the participants asked the organizers the questions they were interested in.
The event was also attended by the guest of honor of the competition — the President of the International Federation of Mixed Martial Arts, Mr. Kenneth Brown. During the press conference, Kerritt Brown expressed that thanks to the attention paid to sports, in particular, to remote regions of the country and the creation of the necessary conditions for athletes, the image of Uzbek sports is rising in the international arena. The event was also attended by students of the Youth Sports School and the COR of Karakalpakstan.
The Central Asian Championship starts tomorrow, October 9. Athletes will take part in the weight categories 52.2 kg, 56.6 kg, 61.2 kg, 65.8 kg, 70.3 kg, 77.1 kg, 83.9 kg, 93 kg, 120 kg and above 120 kg. The competitions will be held in the mAnege sports complex at the 1st Youth Sports School.