“Toshkent yo‘lbarsi” Rufat Risqiyev 72 yoshda!
O‘zbek va jahon boksining afsonalaridan biri, “Toshkent yo‘lbarsi” nomi bilan dong taratgan Rufat Risqiyev bugun 72 yoshga to‘ldi.
Rufat Asadovich Risqiyev 1949-yil 2-оktyabr kuni Toshkent viloyatining Oqqo‘rg‘on shahrida tavallud topgan. 1974-yilgi jahon chempionatida zafar quchib, dunyo birinchiligida g‘alaba qozongan ilk o‘zbek bokschisi bo‘lib tarixda qoldi. Shuningdek, Rufat Asadovich 1976-yilgi Olimpiya o‘yinlari finalchisi ham ekani yaxshi ma’lum. 2019-yildan e’tiboran boks bo‘yicha O‘zbekiston chempionatining eng yaxshi ishtirokchisiga Rufat Risqiyev sovrinini topshirish joriy etildi.
Rufat Asadovich o‘zbek boksiga tamal toshini qo‘ygan insonlardan biri hisoblanadi. Bokschilarimizning hozirgi muvaffaqiyatlarida ham ushbu mutaxassisning xizmati beqiyosdir. Rufat Risqiyevning ko‘p yillik mehnatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan bo‘lib, o‘tgan yil yili Prezidentimiz tomonidan taqdim etilgan “Do‘stlik” ordeni u kishining shaxsiy mukofot va sovrinlar kolleksiyasini yana bittaga boyitdi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Rufat Risqiyevni bugungi tavallud ayyomi bilan tabriklab, u kishiga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi.

Today, the legend of Uzbek and world boxing, known as the "Tashkent Tiger" Rufat Riskiev turned 72 years old.
Riskiev Rufat Asadovich was born in 1949 on October 2 in the city of Akkurgan, Tashkent region. In 1974, he became the first Uzbek boxer to win the World Championship. He was also a finalist at the 1976 Olympic Games. Starting from 2019, the prize of Rufat Riskiev is awarded to the best boxer of the championship of Uzbekistan.
Rufat Asadovich is one of the founders of the Uzbek boxing school. The merits of this specialist are also great in the success of our boxers. His long-term work was worthily appreciated by the state, in particular, last year, by Presidential Decree, he was awarded the Order "Dustlik".
The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates Rufat Riskiev on his birthday, wishes him good health and long life.