25 Sentyabr 2021 4560
23-sentyabr kuni gandbol boʻyicha Osiyo chempionatining 5-8-oʻrinlar uchun kechadigan bosqichida Iordaniyadan ustun kelgan qizlarimiz jahon chempionati yoʻllanmasiga ega boʻlgani haqida xabar bergan edik. Biroq keyinchalik reglamentga oʻzgartirish kiritilgani maʼlum boʻldi. Bu vaziyatga Oʻzbekiston gandbol federatsiyasi bosh kotibi Ismoil Matxalikov izoh berdi:
“Musobaqa avvalida belgilangan reglamentga koʻra, kuchli oltilikka kirgan jamoalar shu yil dekabr oyida boʻlib oʻtadigan jahon chempionatiga yoʻllanma olishar edi. Biroq Iordaniya bilan oʻtgan oʻyinimiz kuni Xalqaro gandbol federatsiyasi reglamentga oʻzgartirish kiritgan va ushbu musobaqada ishtirok eta olmayotgan Xitoy jamoasiga jahon chempionatida ishtirok etish uchun imtiyozli yoʻllanma (wild card) bergan. Bunga sabab sifatida Osiyo chempionatida ishtirok etishi kerak boʻlgan 12 jamoadan biri (Qatar) turnirda qatnashmagani koʻrsatilgan. Shu bois, Osiyo uchun ajratilgan 6 oʻrindan biri Xitoyga oʻtdi. Demak, JCHda ishtirok etish uchun yana bir gʻalaba kerak boʻladi bizga. Bu bilan jamoadagi muhit oʻzgargani yoʻq. Qizlarimizda oʻzlariga boʻlgan ishonch kuchli. Gonkongni magʻlub etib, yoʻllanma masalasini hal qilamiz”.
Osiyo chempionatining beshinchi oʻrini, amalda JCH yoʻllanmasi uchun kechadigan Oʻzbekiston va Gonkong jamoalari oʻrtasidagi bahs bugun Toshkent vaqti bilan 15:00 da boshlanadi. Boʻlajak bahsda jamoamizga omad tilaymiz.

25 Сентября 2021 4403
Ранее нами сообщалось, что девушки сборной Узбекистана, на чемпионате Азии по гандболу в борьбе за 5-8 место, победили Иорданию и завоевали путёвку на чемпионат мира (http://olympic.uz/ru/86197). Однако позже выяснилось, что в регламент были внесены изменения. Генеральный секретарь федерации гандбола Узбекистана Исмаил Матхаликов так прокомментировал ситуацию:
«Согласно правилам, установленным в начале соревнований, команды, занявшие 1-6 место, имеют шанс принять участие на чемпионате мира, который пройдёт в декабре этого года. Однако в день нашего матча с Иорданией Международная федерация гандбола внесла поправки в правила (https://www.ihf.info/media-center/news/spain-2021-asian-qualification-update-pr-china-receive -wild-card) и дала китайской команде, которая не смогла участвовать в этом соревновании wild card на чемпионат мира. Причиной этому является то, что одна из 12 команд (Катар), которая должна была участвовать на чемпионате Азии, отсутствовала. Таким образом, одно из 6 мест, отведенных для Азиатского континента, перешло к Китаю. Исходя от этого, нам нужна ещё одна победа для выхода на ЧМ. Но это не повлияло на настрой девушек, они верят в себя и в свои силы. Мы победим Гонконг и выиграем путёвку на чемпионат мира».
Игра за пятое место, а также, за выход в ЧМ, между командами Узбекистана и Гонконга пройдёт сегодня в 15:00 по Ташкентскому времени. Желаем удачи нашим представительницам.