22 Sentyabr 2021 4004
22 sentyabr – Butun dunyoda avtomobilsiz kun sifatida e’tirof etilgan bo‘lib, barcha insonlar imkon qadar o‘z yumushlarini ko‘pincha velosiped, rolik, samokat yoki boshqa shu kabi qurilmalarda bajarishga harakat qilishadi. Shu qatorda O‘zbekistonda ham butun dunyoda ilgari surilgan ushbu tashabbusga amal qilgan holda bir qator ommaviy tadbirlar o‘tkazilmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov yurtimizda barchani ushbu kunni keng targ‘ib qilishda katta tashabbus ko‘rsatdi. Bir nechta rasmiy vakillar va rahbarlar shu bugun o‘z xizmat mashinalaridan voz kechgan holda ish faoliyatlarini velosipedda yoki piyoda olib borishmoqda.
Bu bilan poytaxtimizda o‘tkazilayotgan tadbirlar tugab qolmadi. Bugun soat 20:00 da Mahtumquli va Mirzo Ulug‘bek ko‘chalari kesishmasidan boshlanib, “Yangi O‘zbekiston” bog‘igacha bugungi sanaga bag‘ishlangan velosayr tashkil etiladi.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi barcha yurtdoshlarimizni bugun o‘tkazilayotgan ushbu loyihalarda faol ishtirok etishlarini so‘rab qoladi.

22 Сентября 2021 3835
22 сентября-признанный во всем мире днем без автомобиля, все люди стараются как можно чаще выполнять свою работу на велосипеде, роликах, самокатах или других подобных устройствах. В том числе и в Узбекистане, следуя этой инициативе, выдвинутой во всем мире, проводится ряд массовых мероприятий. В частности, заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов проявил большую инициативу по широкой пропаганде этого дня для всех в нашей стране. Несколько официальных лиц и руководителей в этот день ездят на работу на велосипеде или пешком, отказываясь от своих служебных автомобилей.
На этом мероприятия, проводимые в столице, не закончились. Сегодня в 20: 00 на пересечении улиц Махтумкули и Мирзо Улугбека до парка “Новый Узбекистан” будет организован посвященный этой дате велопарад.
Пользуясь случаем, Национальный олимпийский комитет Узбекистана просит всех наших соотечественников принять активное участие в проводимых сегодня проектах.