21 Sentyabr 2021 14445
Bugun O‘zbekiston Milliy Paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev tavallud ayyomini nishonlamoqda.
Muxtorxon Tashxodjayev 1983-yil tavallud topgan. Toshkent Davlat iqtisodiyot universitetini tamomlagach bir muddat mazkur dargohning turli bo‘limlarida faoliyat olib bordi. 2019-yil avgust oyidan beri O‘zbekiston Milliy Paralimpiya qo‘mitasini boshqarib kelmoqda. Bir so‘z bilan aytganda, Muxtorxon Maxsudovich raisligida mamlakatimizda Paralimpiya harakati yanada yuksalmoqda deyish mumkin. U kishining boshqaruvi davomida sportchilarimiz Tokio-2020 Paralimpiya o‘yinlarida 8 ta oltin, 5 ta kumush va 6 ta bronza medallarini qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida delegatsiyamiz 16-o‘rinni egalladi. Yurtimizda imkoniyati cheklangan sportchilarni qo‘llab-quvvatlash yo‘lidagi xizmatlari va Tokio-2020 Paralimpiadasidagi muvaffaqiyatli ishtirok uchun davlatimiz rahbari tomonidan “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Muxtorxon Tashxodjayevni tavallud ayyomi bilan tabriklab, u kishiga uzoq umr, sihat-salomatlik tilab qoladi.

21 Сентября 2021 14000
Сегодня председатель Паралимпийского комитета Узбекистана Мухторхон Ташходжаев отмечает свой День рождения.
Мухторхон Ташходжаев родился 21 сентября 1983 года. Окончил Ташкентский государственный экономический университет, где после окончания учёбы проработал в разных должностях. С августа 2019 года возглавляет Национальный Паралимпийский комитет Узбекистана. Под руководством Мухторхона Махсудовича Паралимпийское движение в стране стало заметно развиваться и подниматься на новый уровень. Во время его руководства делегация Узбекистана на Паралимпиаде Токио-2020 завоевала 8 золота, 5 серебра и 6 бронзы, заняв 16 место в общекомандном зачёте. За свои заслуги в подготовке и мотивации людей с ограниченными возможностями и успех на Паралимпийских играх в Токио награждён почётным званием «Узбекистон Республикасида хизмат курсатган спорт устози».
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет именинника с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья, успехов и всех благ.