9 Sentyabr 2021 4079
Qozon shahrida oʻtkazilayotgan birinchi MDH oʻyinlarida delegatsiyamiz qoʻlga kiritayotgan muvaffaqiyatlarda belbogʻli kurashchilarimizning ham oʻrni bor. Bugun MOQda ushbu musobaqa gʻolib va sovrindorlari qatoridan joy olgan belbogʻli kurashchilarimizni taqdirlanish marosimi va kurash boʻyicha Ruminiyada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun oʻtadigan xalqaro musobaqa oldidan matbuot anjumani tashkil etildi. Tadbirni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurorining oʻrinbosari, Oʻzbekiston kurash federatsiyasi raisining oʻrinbosari Erkin Yoʻldoshev ochib berdi va belbogʻli kurashchilarimizni qoʻlga kiritilgan muvaffaqiyat bilan qutlab, oʻzining iliq tilaklarini bildirib oʻtdi.
Shundan soʻng Qozonda muvaffaqiyatga erishgan belbogʻli kurashchilarimiz va sohani rivojlantirish yoʻlida samarali mehnat qilayotgan murabbiylar, federatsiya mutasaddilari, OAV vakillariga esdalik sovgʻalari topshirildi. Taʼkidlash joiz, belbogʻli kurashchilarimiz Qozonda 7 ta oltin, 3 ta kumush va 1 ta bronza medallarini qoʻlga kiritib, delegatsiyamizning yuqori pogʻonaga koʻtarilishlarida munosib hissa qoʻshdilar.
Tadbirning ikkinchi qismida 10-13-sentyabr kunlari Ruminiyaning Konstansa shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun oʻtkaziladigan xalqaro musobaqaga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi. Mutasaddilarning maʼlum qilishlaricha, ushbu turnirda polvonlarimiz ishtirok etishmaydi. Bunga quyidagicha izoh berildi:
“Musobaqa mutlaq vazn toifasida boʻladi. Bizning koʻplab mahoratli polvonlarimiz bor. Ishonchimiz komilki, ularni olib boradigan boʻlsak, vakillarimiz sovrinli oʻrinlarni band etishadi. Bizning maqsadimiz kurashni butun dunyoga targʻib qilish ekan, hamma musobaqaga polvonlarimizni qoʻyavermasligimiz kerak”, – dedi MOQning kurash milliy sport turini rivojlantirish boʻlimi boshligʻi Kamol Usmonov.
Anjuman davomida jurnalistlar shu va boshqa mavzularda oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.

9 Сентября 2021 3920
Наши борцы с поясами играют важную роль в успехе нашей делегации на первых играх СНГ, проводимых в Казани. Сегодня в НОК состоялась церемония награждения борцов за поясные места, которые вошли в число победителей и призеров данного соревнования, и пресс-конференция перед международным соревнованием по борьбе на приз Президента Республики Узбекистан в Румынии. Открыл мероприятие заместитель генерального прокурора Республики Узбекистан, заместитель председателя Федерации Кураш Узбекистана Эркин Юлдашев, который поздравил наших борцов на поясах с достигнутыми успехами и выразил свои теплые пожелания.
После этого нашим борцам с поясами, добившимся успеха в Казани, тренерам, должностным лицам Федерации, представителям СМИ были вручены памятные подарки. Стоит отметить, что наши борцы на поясах, завоевав в Казани 7 золотых, 3 серебряных и 1 бронзовую медали, внесли достойный вклад в продвижение нашей делегации на высшую ступень пьедестала почета.
Во второй части мероприятия состоялась пресс-конференция, посвященная Международному конкурсу на приз Президента Республики Узбекистан, который пройдет 10-13 сентября в румынском городе Констанца. Официальные лица сообщили, что наши борцы не будут участвовать в этом турнире. Это было объяснено следующим образом:
“Соревнования пройдут в абсолютной весовой категории. У нас много опытных борцов. Мы уверены, что, проводя их, наши представители займут призовые места. Поскольку наша цель-популяризировать борьбу во всем мире, мы не должны допускать наших борцов на соревнования”, – сказал начальник отдела развития национального вида борьбы НОК Камал Усманов.