4 Sentyabr 2021 4045
Ertaga poytaxtimizda qilichbozlik boʻyicha Osiyo, Pan Amerika va Afrika konfederatsiyalarining rahbarlari ishtirokida xalqaro konferensiya boʻlib oʻtadi. Bugun mazkur tadbir ishtirokchilari MOQda mehmon boʻlishdi.
Ularni Qoʻmita rahbari Rustam Shoabdurahmonov va uning oʻrinbosari Sherzod Tashmatov qarshi olishdi. Dastavval, mehmonlarga MOQ binosi boʻylab ekskursiya tashkil etildi, ularga oʻzbek sportining shonli tarixi, Prezidentimizning sohaga qaratayotgan eʼtibori xususida gapirib berildi. Shundan soʻng kichik majlislar zalida bir qator istiqbolli masalalar muhokama qilib olindi.
Taʼkidlash joiz, delegatsiya tarkibida Pan Amerika qilichbozlik konfederatsiyasi prezidenti Vitaliy Logvin, Afrika qilichbozlik konfederatsiyasi prezidenti Mbagnik Ndiaye, Osiyo qilichbozlik konfederatsiyasi prezidenti vazifasini bajaruvchi Rusni Abu Hasan, shuningdek, Misr, BAA, Iordaniya qilichbozlik federatsiyalari rahbarlari ishtirok etishdi.
Suhbat davomida Rustam Shoabdurahmonov oʻzbek qilichbozligining yildan yilga rivoj topib borishi, erishayotgan yutuqlari, bunda davlatimizning qoʻllab-quvvatlashi haqida gapirib berdi.
“Hammangizni azim poytaxtimizda koʻrib turganimizdan bagʻoyat mamnunmiz. Barcha muvaffaqiyatlarimizga davlatimiz rahbarining sportga qaratayotgan eʼtibori bilan erishmoqdamiz. Jumladan, Tokioda ilk bor qilichbozlik sportida 3 ta yoʻllanmaga ega boʻldik. Ular orasida 18 yoshli sablyachi qizimiz kuchli sakkizlikdan joy oldi. Biz mezbonlik qilayotgan turli yirik xalqaro tadbirlar ham hukumatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan oʻtmoqda. Maqsad esa mamlakatimizda sport targʻibotini yanada kuchaytirish”, – dedi MOQ rahbari.
Tadbir davomida BAA va Misr vakillaridan oʻzaro hamkorlik rivojini yangi bosqichga olib chiqish, erishilgan soʻnggi yutuqlar bilan oʻrtoqlashish maqsadida hamkorlik memorandumini imzolash boʻyicha taklif bildirildi. Shuningdek, qilichbozlik istiqboliga oid bir qator masalalar atroflicha muhokama etildi.

4 Сентября 2021 4079
Завтра в Ташкенте пройдёт международная конференция по фехтованию с участием руководителей конфедераций Азии, Пан-Америки и Африки. Сегодня участники мероприятия посетили НОК.
Почётных гостей встретили председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов. Сначала для них была организована экскурсия, они получили ценные информации о славной истории узбекского спорта и об уделяемом внимании со стороны Президента в развитие этой сферы. Затем в конференц-зале был обсужден ряд перспективных вопросов.
Следует отметить, что в составе делегации есть президент конфедерации фехтования Пан-Америки Виталий Логвин, президент конфедерации фехтования Африки Мбагник Ндиайе, и.о. президента конфедерации фехтования Азии Русни Абу Хасан, а также, руководители федераций фехтования Египта, ОАЭ и Иордании.
В ходе беседы Рустам Шаабдурахманов рассказал о развитии узбекского фехтования из года в год, достижениях в этом направлении и поддержке нашего государства.
«Мы очень рады приветствовать вас в столице. Благодаря уделяемому вниманию со стороны Главы Государства в сферу спорта, нам удалось достичь таких успехов. В частности, на Токийскую Олимпиады мы впервые завоевали 3 лицензии. Среди них, наша 18 летняя саблистка вошла в первую восьмерку. Все крупные международные мероприятия, которые проводятся в Ташкенте, организованы благодаря поддержке нашего Уважаемого Президента. А главная наша цель — усилить пропаганду спорта в стране», — сказал Рустам Шаабдурахманов.
В ходе мероприятия представители ОАЭ и Египта предложили подписать меморандум, чтобы вывести развитие сотрудничества на новый уровень и поделиться последними достижениями. Также подробно обсуждался ряд вопросов, связанных с перспективами фехтования.
В завершении мероприятия гостям были вручены памятные подарки НОК.
Во второй половине дня гости посетили Центр Исламской Цивилизации (ЦИЦ), которая строится в Ташкенте. В ходе визита они осмотрели строительные работы, которые ведутся в одном из самых крупных сооружений в исламском мире.