“Anhor.uz” saytining “Nega Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi jim turibdi” nomli maqolasiga rasmiy munosabat
29-avgust sanasida “anhor.uz” saytida “Nega Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi jim turibdi” nomli maqola chop etilib, unda Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlaridan oldin yuzaga kelgan vaziyat va uning yakunlari boʻyicha bir qator holatlarga oydinlik kiritish soʻralgan. Avvalo, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi yurtimizda Olimpiya harakati va sogʻlom turmush tarzi targʻibotidagi faolligi uchun “anhor.uz” saytiga minnatdorchilik bildiradi. Oʻz navbatida, ushbu saytda chop etilgan material yuzasidan rasmiy munosabatini eʼlon qiladi.
Jumladan, ushbu maqolada Olimpiada oldidan suzish boʻyicha litsenzion Oʻzbekiston ochiq chempionati va kubogi musobaqalarida yuz bergan vaziyat, Olimpiya oʻyinlarining ochilish marosimidan avval bayroqdorlik Oksana Chusovitinadan boshqa sportchiga berilishi, uning XOQ Atletlar komissiyasiga saylanmagani, Olimpiya oʻyinlarida qatnashgan federatsiyalarning ishtiroki boʻyicha tahliliy material eʼlon qilinmayotgani yuzasidan fikrlar bildirilgan.
Taʼkidlash joiz, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi suzish boʻyicha mamlakatimizda oʻtgan litsenzion musobaqalar yuzasidan 18-iyul kuni rasmiy bayonot eʼlon qilgan edi (http://olympic.uz/oz/81444) va unda oʻz pozitsiyasini bildirib, Oʻzbekiston suzish federatsiyasi prezidiumidan federatsiya bosh kotibini oʻz lavozimidan vaqtincha chetlatilishini, Turizm va sport vazirligi, MOQ, Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi va Oʻzbekiston suzish federatsiyasidan iborat maxsus ishchi guruh tuzilib, vaziyat chuqur oʻrganilishini talab qilgan. Bu boʻyicha ishchi guruh joriy yil sentyabr oyida vaziyatni tahlil qilib chiqadi.
Delegatsiyamiz Olimpiya oʻyinlaridan qaytib kelgach 19-avgust kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Turizm va sport vazirligi bilan birgalikda matbuot anjumani oʻtkazildi. Unda Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov jurnalistlarni qiziqtirgan savollar qatori bayroqdorlik mavzusiga ham batafsil javob berib oʻtgan.
Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlari davomida XOQ 138-Sessiyasi boʻlib oʻtdi. Unda tashkilotning Atletlar komissiyasiga 4 nafar sportchi tanlab olindi. Maʼlum qilinganidek, unda 30 nafar nomzod qatorida hamyurtimiz Oksana Chusovitinaning ham nomi keltirib oʻtilgan edi. Ovoz berish jarayoni Olimpiya oʻyinlari davrida boʻlib oʻtdi. Unda xalqaro tashkilot shaffoflikni taʼminlash maqsadida hech qaysi delegatsiya vakillarini jarayonga aralashishlariga yoʻl qoʻymadi. Yakunda gʻolib chiqqan 4 nafar nomzodlar nomi eʼlon qilindi. Afsuski, hamyurtimiz mazkur komissiya aʼzoligiga saylanmadi.
Qayd etish joiz, koronavirus pandemiyasi sabab Tokio-2020 Olimpiadasi sikli 5 yilga choʻzildi. Unda ishtirok etgan sportchilarimizning chiqishi 7-sentyabrdan boshlab federatsiyalar kesimida tahliliy-tanqidiy koʻrib chiqiladi. Shuningdek, oʻtkaziladigan audit tekshiruvlariga xorijlik malakali va tajribali mutaxassislar ham jalb etiladi. Oʻrganish ishlari yakuniga yetgach natijalar rasman maʼlum qilinadi.
Oʻz navbatida, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi barcha OAV, jurnalist va blogerlar bilan hamkorlikda ishlashga doimo tayyor ekanini va bundan mamnun boʻlishini bildiradi.

30 Августа 2021 4438
Официальное заявление по поводу опубликованной на сайте «Anhor.uz» статьи «Почему молчит Национальный Олимпийский комитет Узбекистана»
29 августа на сайте «anhor.uz» была опубликована статья «Почему молчит Национальный Олимпийский комитет Узбекистана», в которой просили прояснить ситуацию, возникшую перед началом олимпиады и ряд вопросов, связанных с итогами Олимпийских игр в Токио. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана выражает благодарность сайту «anhor.uz» за активность в пропаганде Олимпийского движения и здорового образа жизни в стране. И в свою очередь, публикует официальное заявление по поводу статьи, опубликованной на сайте «Anhor.uz»
В частности, в материале упоминается вопрос, связанный с открытым лицензионным чемпионатом и кубком Узбекистана по плаванию, а также ситуация с заменой знаменосца делегации Узбекистана перед церемонией открытия Олимпийских игр Токио-2020 (ранее знаменосцем должна была быть Оксана Чусовитина). Кроме того, были затронуты вопросы не избрания Чусовитиной в состав комиссии атлетов МОК, отсутствия публикации аналитического характера о федерациях, которые участвовали на Олимпиаде.
Следует отметить, что Национальный Олимпийский комитет Узбекистана 18 июля опубликовал официальное заявление по поводу лицензионных соревнований, которые проходили в стране, и обозначил позицию НОК (http://olympic.uz/ru/81441). В частности, Комитет потребовал от Президиума Федерации плавания Узбекистана временно отстранить Генерального секретаря федерации от занимаемой должности, создать специальную рабочую группу из числа представителей Министерства Туризма и спорта, НОК, Совета ветеранов спорта Узбекистана и федерации плавания Узбекистана. Рабочая группа полностью проанализирует ситуацию в сентябре этого года.
После возвращения нашей делегации с Олимпийских игр 19 августа в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента РУз прошла пресс-конференция с участием представителей Министерства туризма и спорта. На пресс-коференции Генеральный секретарь комитета Ойбек Касымов дал подробные ответы по всем вопросам, в том числе и по ситуации, связанную с заменой знаменосца нашей делегации.
Во время Олимпийских игр Токио-2020 прошла 138-я сессия МОК. В состав Комиссии атлетов МОК были избраны четыре спортсмена. Как сообщалось ранее, среди 30 кандидатов была и наша соотечественница Оксана Чусовитина. Голосование проходило во время Олимпийских игр. Международная организация, в целях обеспечения прозрачности, не разрешила какой-либо делегации вмешиваться в процесс голосования. В итоге были объявлены имена четырех кандидатов, которые были избраны в состав Комиссии. К сожалению, среди них не было нашей соотечественницы.
Следует отметить, что в связи с пандемией коронавируса, цикл подготовки к Олимпийским играм Токио-2020 длился 5 лет. Выступления наших спортсменов начиная с 7 сентября будет детально проанализированы в разрезе федераций. К процессу аудиторской проверки также будут привлечены квалифицированные и опытные иностранные специалисты. После завершения указанных работ, результаты будут опубликованы в официальных источниках.
В свою очередь, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана выражает, что всегда готов и рад совместно работать со всеми СМИ, журналистами и блогерами.