Shohsanam Toshpoʻlatovadan uzoq kutilgan medal
Para-suzuvchimiz Shohsanam Toshpoʻlatova Tokio-2020 Paralimpiya oʻyinlarida delegatsiyamizning 15-medaliga mualliflik qildi. Hamyurtimiz 200 metrga masofaga kechgan kompleks suzish dasturida bronza medalini qoʻlga kiritdi.
Toshpoʻlatova oʻta murosasiz kechgan final dasturida marraga uchinchi boʻlib yetib keldi. Vakilamiz masofani 2:27.92 daqiqada suzib oʻtishga muvaffaq boʻldi. Qayd etish joiz, bu uning uchun Paralimpiya oʻyinlaridagi uchinchi medali boʻldi. Ushbu sportchimiz Rio-2016 Paralimpiadasida 2 ta bronza medaliga ega chiqqan edi.
Taʼkidlash joiz, ushbu hamyurtimiz mazkur Paralimpiya oʻyinlarida bungacha 3 ta yoʻnalish finalida qatnashib, ikki bor 4 va bir bor 5-pogʻonani egallagan edi. Bu natija bilan sportchimiz va uning yaqinlarini, muxlislarimizni tabriklab qolamiz. Shu tariqa mazkur Paralimpiya oʻyinlaridagi medallarimiz 5 ta oltin, 4 ta kumush va 6 ta bronzaga yetdi.

30 Августа 2021 4493
Представительница сборной Узбекистана по пара-плаванию Шохсанам Тошпулатова добавила ещё одну медаль в копилку делегации Узбекистана на Паралимпийских играх Токио-2020. В заплыве на 200 метров в комплексном направлении она удостоилась бронзовой медали.
В бескомпромиссном финальном блоке Тошпулатова финишировала третьей с результатом 2:27.92 минут. Следует отметить, что это стала 3-медалью пара-спортсменки, которую она завоевала на Паралимпиаде. На предыдущих Играх Рио-2016 она также завоевала 2 бронзы.
Напоминаем, ранее Шохсанам Тошпулатова в рамках Токио-2020 принимала участие в финале трёх программ и два раза заняла 4 место и один раз 5 место. Поздравляем пара-спортсменку, её семью и всех поклонников с такой победой. Таким образом, количество медалей нашей делегации стало 15 (5 золота, 4 серебра и 6 бронзы).