Bugungi muvaffaqiyatlarimizni bronza medali bilan boshladik
Tokio-2020 Paralimpiya oʻyinlarining navbatdagi kuniga ham start berildi. Ushbu kun dasturida hamyurtimiz Elbek Sultonov kunning birinchi xushxabarini keltirdi.
Para-yengil atletikaning F12 toifasida yadro uloqtirish bahslarida ishtirok etgan Sultonov bronza medaliga sazovor boʻldi. Uning dastlabki urinishda qayd etgan 15.94 metr natijasi yakunda shohsupaga koʻtarilishiga zamin yaratdi. Taʼkidlash joiz, bu Sultonov uchun yangi shaxsiy natija boʻldi. Gʻoliblik jahon rekordini oʻrnatgan ispaniyalik Kim Lopesga (17.04) nasib etgan boʻlsa, ukrainalik Roman Danilyuk (16.53) kumush medalga ega chiqdi.
Tokio-2020 Paralimpiya oʻyinlari.
Erkaklar, yadro uloqtirish F12 toifasi
1. Kim Lopes (Ispaniya) – 17.04
2. Roman Danilyuk (Ukraina) – 16.53
3. Elbek Sultonov (Oʻzbekiston) – 15.94
Shu tariqa, delegatsiyamizning qoʻlga kiritgan medallari soni 1 tadan oltin va kumush hamda 2 ta bronzani tashkil etmoqda. Bugun ishtirok etadigan boshqa vakillarimizga ham chiroyli gʻalabalar tilab qolamiz.

28 Августа 2021 4170
Также стартовал очередной день Паралимпийских игр в Токио-2020. В программе этого дня наш соотечественник Эльбек Султанов принес первые хорошие новости.
Султанов, участвовавший в соревнованиях по толканию ядра в категории F12 по пауэрлифтингу, завоевал бронзовую медаль. Его результат 15.94 метра, записанный в первой попытке, в конечном итоге заложил основу для его восхождения на подиум. Стоит отметить, что это стало новым личным результатом для Султанова. Победу одержала испанка Ким Лопес (17.04), установившая мировой рекорд, а серебряным призером стал украинец Роман Данилюк (16.53).
Паралимпийские игры Токио 2020.
Мужчины, основной бросок категория F12
1. Ким Лопес (Испания) – 17.04
2. Роман Данилюк (Украина) – 16.53
3. Эльбек Султонов (Узбекистан) – 15.94
Таким образом, количество завоеванных нашей делегацией медалей составляет 1 золотую и серебряную и 2 бронзовые. Желаем и другим нашим представителям, которые сегодня примут участие, прекрасных побед.