13 nafar sport fidoyilariga I darajali “Mehnat faxriysi” koʻkrak nishoni topshirildi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida uzoq yillar oʻz hayotini oʻzbek sportini rivojlantirishga sarf qilgan 13 nafar fidoyilarga “Mehnat faxriysi” koʻkrak nishonlari topshirildi.
Tadbir “Nuroniy” jamgʻarmasi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, “Nuroniy” jamgʻarmasi raisining oʻrinbosarlari Sharof Ubaydullayev va Shuhrat Usmonov, Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov va bir guruh sport fidoyilari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida yigʻilganlarga Mustaqilligimizning 30 yillik shidoyonasiga atab yangi ishlangan hujjatli film namoyish etildi. Unda oʻtgan asr boshlaridan to shu paytgacha boʻlgan davrda diyorimizning sport sohasidagi asosiy yutuqlari tasvirlangan. Shundan soʻng Sharof Ubaydullayev soʻz olib tadbirning ahamiyati, har ikki tashkilotning hamkorligi xususida gapirib oʻtdi. Keyin umrining asosiy qismini yurtimiz sportiga baxshida etgan 13 nafar sport dargʻalariga I darajali “Mehnat faxriysi” koʻkrak nishoni va MOQning esdalik sovgʻalari topshirildi.
Tadbir yakunida Rustam Shoabdurahmonov soʻz olib, Prezidentimizning sportga qaratayotgan ulkan eʼtibori, bugungi yutuqlarimizda faxriylarimizning tutgan oʻrni haqida toʻxtalib oʻtdi.
Taʼkidlash joiz, mazkur koʻkrak nishoni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yildagi PQ-3133 soni qaroriga binoan taʼsis etilgan. Uning orqa tomonida “Koʻp yillik halol mehnati uchun” yozuvini koʻrish mumkin. Ushbu koʻkrak nishoni 3 darajada taʼsis etilgan. Bugun sport faxriylari 1-darajadagi koʻkrak nishonlari bilan taqdirlanishdi.

27 Августа 2021 4665
Сегодня в Национальном олимпийском комитете Узбекистана 13 самоотверженным людям, долгие годы посвятившим свою жизнь развитию узбекского спорта, были вручены нагрудные знаки “Мехнат фахрийси”.
Мероприятие организовано совместно с фондом "Нуроний". В нем приняли участие председатель МОК Рустам Шоабдурахманов, заместители председателя Фонда “Нуроний” Шароф Убайдуллаев и Шухрат Усманов, председатель совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов и группа спортивных деятелей.
В начале мероприятия собравшимся был продемонстрирован документальный фильм, посвященный 30-летию нашей независимости. В ней описаны основные достижения нашей страны в области спорта за период с начала прошлого века до настоящего времени. Затем Шароф Убайдуллаев выступил с речью о значении мероприятия, о сотрудничестве двух организаций. Затем 13 спортсменам, отдавшим большую часть своей жизни спорту страны, были вручены нагрудные знаки “Ветеран труда” I степени и памятные подарки НОК.
В завершение мероприятия Рустам Шоабдурахманов рассказал об огромном внимании, уделяемом президентом нашей страны спорту, о роли наших ветеранов в сегодняшних достижениях.
Следует отметить, что данный нагрудный знак учрежден в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-3133 от 2017 года. На оборотной стороне видна надпись” За многолетний добросовестный труд". Этот значок учреждается на 3 уровнях. Сегодня ветераны спорта были награждены значками 1-й степени.