13 nafar sport fidoyilariga I darajali “Mehnat faxriysi” koʻkrak nishoni topshirildi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida uzoq yillar oʻz hayotini oʻzbek sportini rivojlantirishga sarf qilgan 13 nafar fidoyilarga “Mehnat faxriysi” koʻkrak nishonlari topshirildi.
Tadbir “Nuroniy” jamgʻarmasi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, “Nuroniy” jamgʻarmasi raisining oʻrinbosarlari Sharof Ubaydullayev va Shuhrat Usmonov, Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov va bir guruh sport fidoyilari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida yigʻilganlarga Mustaqilligimizning 30 yillik shidoyonasiga atab yangi ishlangan hujjatli film namoyish etildi. Unda oʻtgan asr boshlaridan to shu paytgacha boʻlgan davrda diyorimizning sport sohasidagi asosiy yutuqlari tasvirlangan. Shundan soʻng Sharof Ubaydullayev soʻz olib tadbirning ahamiyati, har ikki tashkilotning hamkorligi xususida gapirib oʻtdi. Keyin umrining asosiy qismini yurtimiz sportiga baxshida etgan 13 nafar sport dargʻalariga I darajali “Mehnat faxriysi” koʻkrak nishoni va MOQning esdalik sovgʻalari topshirildi.
Tadbir yakunida Rustam Shoabdurahmonov soʻz olib, Prezidentimizning sportga qaratayotgan ulkan eʼtibori, bugungi yutuqlarimizda faxriylarimizning tutgan oʻrni haqida toʻxtalib oʻtdi.
Taʼkidlash joiz, mazkur koʻkrak nishoni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yildagi PQ-3133 soni qaroriga binoan taʼsis etilgan. Uning orqa tomonida “Koʻp yillik halol mehnati uchun” yozuvini koʻrish mumkin. Ushbu koʻkrak nishoni 3 darajada taʼsis etilgan. Bugun sport faxriylari 1-darajadagi koʻkrak nishonlari bilan taqdirlanishdi.

13 athletes were awarded badges "Mehnat Fakhriysi" of the first degree
Today, at the National Olympic Committee of Uzbekistan, 13 selfless people who have devoted their lives to the development of Uzbek sports for many years were awarded badges “Mehnat Fakhriysi”.
The event is organized jointly with the Nuroniy Foundation. It was attended by IOC Chairman Rustam Shoabdurakhmanov, Deputy Chairmen of the Nurony Foundation Sharof Ubaydullayev and Shukhrat Usmanov, Chairman of the Council of Sports Veterans of Uzbekistan Bahodir Mahsitov and a group of sports figures.
At the beginning of the event, the audience was shown a documentary film dedicated to the 30th anniversary of our independence. It describes the main achievements of our country in the field of sports for the period from the beginning of the last century to the present. Then Sharof Ubaidullayev made a speech about the significance of the event, about the cooperation of the two organizations. Then 13 athletes who gave most of their lives to the country's sports were awarded badges “Veteran of labor” I degree and memorable gifts of the NOC.
At the end of the event, Rustam Shoabdurakhmanov spoke about the great attention paid by the president of our country to sports, about the role of our veterans in today's achievements.
It should be noted that this badge was established in accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-3133 of 2017. On the reverse side you can see the inscription "For many years of conscientious work". This badge is established at 3 levels. Today, sports veterans were awarded badges of the 1st degree.