MOQ jonkuyar sport fidoyilarini davlat mukofotlari bilan qutlaydi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Mustaqilligimizning 30 yilligi munosabati bilan fan, taʼlim, sogʻliqni saqlash, madaniyat, sanʼat, OAV sohalari qatori bir guruh sport fidoyilari ham davlat mukofotlari bilan taqdirlash haqida farmonga imzo chekdi. Unda yurtimizda sogʻlom turmush tarzi, jismoniy tarbiya va sport targʻibotini rivojlantirish yoʻlida mehnat qilayotgan bir guruh hamyurtlarimizning ham ismlari keltirib oʻtilgan.
“Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan yoshlar murabbiysi” faxriy unvoni bilan:
Isoqov Toʻlagan Oʻlmasovich – Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining faxriylar bilan ishlash boʻlimi boshligʻi,
Matxalikov Ismoiljon Ikromjonovich – Respublika olimpiya zaxiralari kollejining gandbol boʻyicha murabbiysi,
“Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sport ustozi” faxriy unvoni bilan:
Ergashev Abdikamol Xasanovich – Chiroqchi tumanidagi 1-bolalar va oʻsmirlar sport maktabi shaxmat murabbiysi, Qashqadaryo viloyati,
“Doʻstlik” ordeni bilan:
Karimov Shukrilla Xamidillayevich – Oʻzbekiston xokkey federatsiyasi bosh kotibi,
Rastrigin Vyacheslav Vasilevich – Sportning qishki va murakkab texnik turlari boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi triatlon boʻyicha murabbiysi,
Savatyugin Oleg Mixaylovich – Sport oʻyinlari boʻyicha respublika oliy sport mahorati maktabining badminton boʻyicha bosh murabbiysi,
Shtern Vladimir Aronovich – Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining faxriylar kengashi aʼzosi,
I darajali “Sogʻlom avlod uchun” ordeni bilan:
Bobajonov Bogʻibek Sharipovich – Xonqa tumanidagi bolalar va oʻsmirlar sport maktabi direktori, Xorazm viloyati,
II darajali “Sogʻlom avlod uchun” ordeni bilan:
Axmedov Anvarjon Xomidovich – Sportning yakka kurash turlariga ixtisoslashtirilgan bolalar va oʻsmirlar sport maktabi ot sporti boʻyicha bosh murabbiysi,
Kazakov Allayar Radjapovich – Qoraqalpoq davlat universitetining jismoniy madaniyat nazariyasi va metodikasi kafedrasi dotsenti, Qoraqalpogʻiston Respublikasi,
Yafarov Shamil Gazisovich – Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining faxriylar kengashi aʼzosi,
“Sogʻlom turmush” medali bilan:
Baymuratova Jamila Abdijaliyevna – Olimpiya va milliy sport turlari boʻyicha Nukus oliy sport mahorati maktabining basketbol boʻyicha murabbiysi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi,
Baltabayev Rasul Tuxtabayevich – Ellikqalʼa tumani bolalar va oʻsmirlar sport maktabining sambo kurashi boʻyicha murabbiysi,
Gayupov Anarkul Satimbekovich – Sportning qishki va murakkab texnik turlari boʻyicha respublika oliy sport mahorati maktabi togʻ changʻisi boʻyicha murabbiysi,
Mirzaxalov Ilxomjon Erkinovich – Chust tumanidagi bolalar va oʻsmirlar sport maktabi uslubchisi, Namangan viloyati,
Olennikova Faina Mixaylovna – “Bunyodkor” stadioni qoshidagi velosport toʻgaragi faxriy aʼzosi, Toshkent shahri,
Primova Sanam Jumiyozovna – Urganch olimpiya zaxiralari kollejining voleybol boʻyicha murabbiysi, Xorazm viloyati,
Saidxodjayev Sobirxodja Sultanxodjayevich – Fargʻona viloyati sport oʻyinlari va yengil atletikaga ixtisoslashtirilgan bolalar va oʻsmirlar sport maktabi direktori,
Xakimov Karim – faxriy velosportchi, Fargʻona viloyati,
“Kelajak bunyodkori” medali bilan:
Qurbonov Bekzod Nabiyevich – Ot sporti boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi sportchisi,
Poʻlatov Laziz Azamat oʻgʻli – Respublika oʻsmirlar oliy sport mahorati maktabining taekvondo boʻyicha murabbiysi,
Semenova Irina Muradovna – Shaxmat boʻyicha Oʻzbekiston ayollar terma jamoasi aʼzosi,
Tashkenbayeva Sabina Talat qizi – Gimnastika boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabining badiiy gimnastika boʻyicha sportchisi,
“Shuhrat” medali bilan
Abdulloyev Manuchexr Murodulloyevich – Sportning eshkak eshish turlari boʻyicha respublika ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari bolalar va oʻsmirlar sport maktabi akademik eshkak eshish boʻyicha katta murabbiysi,
Ismailov Dilshod Raxmanaliyevich – Guliston olimpiya zaxiralari kollejining erkin kurash boʻyicha murabbiysi, Sirdaryo viloyati,
Isoqov Gʻayrat Suyundikovich – Jomboy tumanidagi “Chorvachi” fermer xoʻjaligi boshligʻi, chavandoz, Samarqand viloyati,
Tursunova Manzura Tursunovna – Jarqoʻrgʻon tumanidagi bolalar va oʻsmirlar sport maktabi kurash boʻyicha murabbiysi, Surxondaryo viloyati.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi mamlakatimizda Olimpizm gʻoyalari va sogʻlom turmush tarzi targʻibotini tatbiq etishda jonbozlik koʻrsatayotgan ushbu hamyurtlarimizni davlatimizning yuksak mukofotlari bilan qutlab, ularga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi. Shu bilan birgalikda, sport sohasi vakillariga ham qaratayotgan shunday eʼtibori va gʻamhoʻrligi uchun yurtboshimizga chuqur minnatdorchilik bildiradi.

On the occasion of the 30th anniversary of our independence, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree on awarding state awards to a number of figures of science, education, healthcare, culture, art, and the media. It also mentions the names of a number of our compatriots working to promote a healthy lifestyle, physical culture and sports in our country.
With the honorary title " Honored Youth Coach of the Republic of Uzbekistan” :
Isokov Tulagan Ulmasovich-Head of the Department for work with veterans of the Football Association of Uzbekistan,
Matkhalikov Ismailjon Ikromzhonovich-handball coach of the Republican College of the Olympic Reserve,
With the honorary title " Honored Master of Sports of the Republic of Uzbekistan” :
Abdikamol Khasanovich Ergashev-chess coach of the children's and youth sports school No. 1 of the Chirakchi district, Kashkadarya region,
The Order of "Dustlik":
Shukrilla Khamidillayevich Karimov – General Secretary of the Ice Hockey Federation of Uzbekistan,
Rastrigin Vyacheslav Vasilyevich-triathlon coach of the Republican School of Higher Sports Skills in winter and complex technical sports,
Oleg Mikhailovich Savatyugin - Head badminton coach of the Republican School of Higher Sports Skills in sports games,
Vladimir Aronovich Stern-member of the Council of Veterans of the Football Association of Uzbekistan,
The Order of "Somong avlod uchun" I degree:
Bogibek Sharipovich Bobazhonov-Director of the children's and youth sports school of the Khankai district, Khorezm region,
The Order of "Somong avlod uchun" of the II degree:
Akhmedov Anvarjon Khomidovich-head coach in equestrian sports of the specialized children's and youth sports school for martial arts,
Kazakov Allayar Rajapovich-Associate Professor of the Department of Theory and Methodology of Physical Culture of Karakalpak State University, Republic of Karakalpakstan,
Shamil Gazisovich Jafarov-member of the Council of Veterans of the Football Association of Uzbekistan,
The medal "healthy life":
Baymuratova Jamila Abdiyalievna-basketball coach of the Nukus School of Higher Sports Skills in Olympic and National Sports, the Republic of Karakalpakstan,
Rasul Tukhtabaevich Baltabayev-sambo wrestling coach of the children's and youth sports school of the Ellikkalinsky district,
Gayupov Anarkul Satimbekovich-alpine skiing coach of the Republican school of higher Sports skills in winter and complex technical sports,
Mirzakhalov Ilkhomjon Erkinovich-methodologist of the children's and youth sports school of the Chust district, Namangan region,
Olennikova Faina Mikhailovna-honorary member of the cycling club at the Bunyodkor Stadium, Tashkent city,
Primova Sanam Dzhumiezovna-volleyball coach of the Urgench College of the Olympic Reserve, Khorezm region,
Saidkhodzhayev Sobirkhodzhu Sultankhodzhayevich-Director of the specialized children's and youth sports school for sports games and athletics of the Ferghana region,
Karim Khakimov-Honorary cyclist, Ferghana Region,
The medal "future builder":
Kurbonov Bekzod Nabievich-athlete of the Republican School of Higher Sports skills in equestrian sports,
Laziz Azamat Ugli Pulatov-taekwondo coach of the Republican Youth School of Higher Sports Skills,
Semenova Irina Muradovna-member of the women's national chess team of Uzbekistan,
Sabina Talat kyzy Tashenbayeva-rhythmic gymnastics athlete of the Republican School of Higher Sports Skills in Gymnastics,
With the "Shukhrat"Medal
Abdullayev Manuchehr Murodullovich-senior rowing coach of the Republican Specialized Children's and Youth Sports School of the Olympic Reserve in rowing sports,
Dilshod Rakhmanalievich Ismailov-freestyle wrestling coach of the Gulistan College of the Olympic Reserve, Syrdarya region,
Isokov Gayrat Suyundikovich – head of the farm "Charvachi" of the Jambai district, rider, Samarkand region,
To Tursunova Manzura Tursunovna-the wrestling coach of the children's and youth sports school of the Dzharkurgan district, Surkhandarya region.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates our compatriots who have shown dedication in promoting the ideas of Olympism and a healthy lifestyle in our country with high state awards and wishes them long life and good health. At the same time, the head of state expresses deep gratitude to the representatives of the sports sphere for the attention and care provided.