MOQ jonkuyar sport fidoyilarini davlat mukofotlari bilan qutlaydi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Mustaqilligimizning 30 yilligi munosabati bilan fan, taʼlim, sogʻliqni saqlash, madaniyat, sanʼat, OAV sohalari qatori bir guruh sport fidoyilari ham davlat mukofotlari bilan taqdirlash haqida farmonga imzo chekdi. Unda yurtimizda sogʻlom turmush tarzi, jismoniy tarbiya va sport targʻibotini rivojlantirish yoʻlida mehnat qilayotgan bir guruh hamyurtlarimizning ham ismlari keltirib oʻtilgan.
“Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan yoshlar murabbiysi” faxriy unvoni bilan:
Isoqov Toʻlagan Oʻlmasovich – Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining faxriylar bilan ishlash boʻlimi boshligʻi,
Matxalikov Ismoiljon Ikromjonovich – Respublika olimpiya zaxiralari kollejining gandbol boʻyicha murabbiysi,
“Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sport ustozi” faxriy unvoni bilan:
Ergashev Abdikamol Xasanovich – Chiroqchi tumanidagi 1-bolalar va oʻsmirlar sport maktabi shaxmat murabbiysi, Qashqadaryo viloyati,
“Doʻstlik” ordeni bilan:
Karimov Shukrilla Xamidillayevich – Oʻzbekiston xokkey federatsiyasi bosh kotibi,
Rastrigin Vyacheslav Vasilevich – Sportning qishki va murakkab texnik turlari boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi triatlon boʻyicha murabbiysi,
Savatyugin Oleg Mixaylovich – Sport oʻyinlari boʻyicha respublika oliy sport mahorati maktabining badminton boʻyicha bosh murabbiysi,
Shtern Vladimir Aronovich – Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining faxriylar kengashi aʼzosi,
I darajali “Sogʻlom avlod uchun” ordeni bilan:
Bobajonov Bogʻibek Sharipovich – Xonqa tumanidagi bolalar va oʻsmirlar sport maktabi direktori, Xorazm viloyati,
II darajali “Sogʻlom avlod uchun” ordeni bilan:
Axmedov Anvarjon Xomidovich – Sportning yakka kurash turlariga ixtisoslashtirilgan bolalar va oʻsmirlar sport maktabi ot sporti boʻyicha bosh murabbiysi,
Kazakov Allayar Radjapovich – Qoraqalpoq davlat universitetining jismoniy madaniyat nazariyasi va metodikasi kafedrasi dotsenti, Qoraqalpogʻiston Respublikasi,
Yafarov Shamil Gazisovich – Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining faxriylar kengashi aʼzosi,
“Sogʻlom turmush” medali bilan:
Baymuratova Jamila Abdijaliyevna – Olimpiya va milliy sport turlari boʻyicha Nukus oliy sport mahorati maktabining basketbol boʻyicha murabbiysi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi,
Baltabayev Rasul Tuxtabayevich – Ellikqalʼa tumani bolalar va oʻsmirlar sport maktabining sambo kurashi boʻyicha murabbiysi,
Gayupov Anarkul Satimbekovich – Sportning qishki va murakkab texnik turlari boʻyicha respublika oliy sport mahorati maktabi togʻ changʻisi boʻyicha murabbiysi,
Mirzaxalov Ilxomjon Erkinovich – Chust tumanidagi bolalar va oʻsmirlar sport maktabi uslubchisi, Namangan viloyati,
Olennikova Faina Mixaylovna – “Bunyodkor” stadioni qoshidagi velosport toʻgaragi faxriy aʼzosi, Toshkent shahri,
Primova Sanam Jumiyozovna – Urganch olimpiya zaxiralari kollejining voleybol boʻyicha murabbiysi, Xorazm viloyati,
Saidxodjayev Sobirxodja Sultanxodjayevich – Fargʻona viloyati sport oʻyinlari va yengil atletikaga ixtisoslashtirilgan bolalar va oʻsmirlar sport maktabi direktori,
Xakimov Karim – faxriy velosportchi, Fargʻona viloyati,
“Kelajak bunyodkori” medali bilan:
Qurbonov Bekzod Nabiyevich – Ot sporti boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi sportchisi,
Poʻlatov Laziz Azamat oʻgʻli – Respublika oʻsmirlar oliy sport mahorati maktabining taekvondo boʻyicha murabbiysi,
Semenova Irina Muradovna – Shaxmat boʻyicha Oʻzbekiston ayollar terma jamoasi aʼzosi,
Tashkenbayeva Sabina Talat qizi – Gimnastika boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabining badiiy gimnastika boʻyicha sportchisi,
“Shuhrat” medali bilan
Abdulloyev Manuchexr Murodulloyevich – Sportning eshkak eshish turlari boʻyicha respublika ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari bolalar va oʻsmirlar sport maktabi akademik eshkak eshish boʻyicha katta murabbiysi,
Ismailov Dilshod Raxmanaliyevich – Guliston olimpiya zaxiralari kollejining erkin kurash boʻyicha murabbiysi, Sirdaryo viloyati,
Isoqov Gʻayrat Suyundikovich – Jomboy tumanidagi “Chorvachi” fermer xoʻjaligi boshligʻi, chavandoz, Samarqand viloyati,
Tursunova Manzura Tursunovna – Jarqoʻrgʻon tumanidagi bolalar va oʻsmirlar sport maktabi kurash boʻyicha murabbiysi, Surxondaryo viloyati.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi mamlakatimizda Olimpizm gʻoyalari va sogʻlom turmush tarzi targʻibotini tatbiq etishda jonbozlik koʻrsatayotgan ushbu hamyurtlarimizni davlatimizning yuksak mukofotlari bilan qutlab, ularga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi. Shu bilan birgalikda, sport sohasi vakillariga ham qaratayotgan shunday eʼtibori va gʻamhoʻrligi uchun yurtboshimizga chuqur minnatdorchilik bildiradi.

25 Августа 2021 5040
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев в связи с 30-летием нашей независимости подписал указ о награждении государственными наградами ряда деятелей науки, образования, здравоохранения, культуры, искусства, СМИ. В нем также упомянуты имена ряда наших соотечественников, работающих над пропагандой здорового образа жизни, физической культуры и спорта в нашей стране.
С почетным званием " Заслуженный тренер молодежи Республики Узбекистан” :
Исоков Тулаган Улмасович-начальник отдела по работе с ветеранами футбольной ассоциации Узбекистана,
Матхаликова Исмаилжона Икромжоновича-тренера по гандболу Республиканского колледжа олимпийского резерва,
С почетным званием " Заслуженный мастер спорта Республики Узбекистан” :
Эргашева Абдикамола Хасановича-тренера по шахматам детско-юношеской спортивной школы№1 Чиракчинского района, Кашкадарьинская область,
Орденом "Дустлик":
Каримова Шукриллу Хамидиллаевича – генерального секретаря Федерации хоккея Узбекистана,
Растригин Вячеслав Васильевич-тренер по триатлону Республиканской школы высшего спортивного мастерства по зимним и сложным техническим видам спорта,
Саватюгина Олега Михайловича-главного тренера по бадминтону республиканской школы высшего спортивного мастерства по спортивным играм,
Штерн Владимир Аронович-член Совета ветеранов футбольной ассоциации Узбекистана,
Орденом "Сомонг авлод учун" I степени:
Бобажонова Богибека Шариповича – директора детско-юношеской спортивной школы Ханкайского района, Хорезмская область,
Орденом "Сомонг авлод учун" II степени:
Ахмедова Анваржона Хомидовича – главного тренера по конному спорту специализированной детско-юношеской спортивной школы по единоборствам,
Казакова Аллаяра Раджаповича – доцента кафедры теории и методики физической культуры Каракалпакского государственного университета, Республика Каракалпакстан,
Джафаров Шамиль Газисович-член Совета ветеранов футбольной ассоциации Узбекистана,
Медалью "здоровая жизнь":
Баймуратову Джамилу Абдиялиевну – тренера по баскетболу Нукусской школы высшего спортивного мастерства по олимпийским и национальным видам спорта, Республика Каракалпакстан,
Балтабаева Расула Тухтабаевича – тренера по борьбе самбо детско-юношеской спортивной школы Элликкалинского района,
Гаюпова Анаркула Сатимбековича-тренера по горным лыжам республиканской школы высшего спортивного мастерства по зимним и сложным техническим видам спорта,
Мирзахалова Илхомжона Еркиновича-методиста детско – юношеской спортивной школы Чустского района, Наманганская область,
Оленникова Фаина Михайловна-почетный член велоспортивного кружка при стадионе "Бунедкор", город Ташкент,
Примову Санам Джумиезовну – тренера по волейболу Ургенчского колледжа олимпийского резерва, Хорезмская область,
Саидходжаева Собирходжу Султанходжаевича – директора специализированной детско-юношеской спортивной школы по спортивным играм и легкой атлетике Ферганской области,
Хакимов Карим-почетный велоспортсмен, Ферганская область,
Медалью "будущий строитель":
Курбонова Бекзода Набиевича-спортсмена Республиканской школы высшего спортивного мастерства по конному спорту,
Пулатов Лазиз Азамат угли-тренер по тхэквондо Республиканской юношеской школы высшего спортивного мастерства,
Семенова Ирина Мурадовна-член женской сборной команды Узбекистана по шахматам,
Ташкенбаева Сабина Талат кызы-спортсменка по художественной гимнастике Республиканской школы высшего спортивного мастерства по гимнастике,
Медалью "Шухрат"
Абдуллаева Манучехра Муродулловича – старшего тренера по академической гребле Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школы олимпийского резерва по гребным видам спорта,
Исмаилова Дилшода Рахманалиевича – тренера по вольной борьбе Гулистанского колледжа олимпийского резерва, Сырдарьинская область,
Исокова Гайрата Суюндиковича – начальника фермерского хозяйства "Чарвачи" Джамбайского района, наездника, Самаркандская область,
Турсунову Манзуру Турсуновну-тренера по борьбе детско-юношеской спортивной школы Джаркурганского района, Сурхандарьинская область.
Национальный олимпийский комитет Узбекистана поздравляет наших соотечественников, проявивших самоотверженность в деле пропаганды идей олимпизма и здорового образа жизни в нашей стране, с высокими государственными наградами и желает им долгих лет жизни и крепкого здоровья. Вместе с тем, глава государства выражает глубокую признательность представителям спортивной сферы за оказываемое внимание и заботу.